Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Dinozor Yumurtaları Çatlayacak mı?
BİLİM

Dinozor Yumurtaları Çatlayacak mı?

Terry Manning adında çok zeki ve izole yaşayan bir insan, dünyanın kaderini değiştirebilir mi? Birçok bilim insanına göre bu sorunun cevabı: Evet, değiştirebilir. Çünkü şuan Terry’nin özel laboratuvarında bulunan dinozor yumurtaları, içinde olduğumuz yüzyılın en gizemli ve büyüleyici koleksiyonu olarak görülüyor. İddiası ise oldukça sarsıcı: “Bir gün bu yumurtalardan birisinin çatlayacağını düşünüyorum!”

Yayın Tarihi :18 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

Fotoğraf: Steve Maleny - www.flickr.com
Bir Hollywood filmi kıvamındaki bu olaylar ve iddialar, biraz ürkütücü gelse de tümüyle gerçek. Yani çok zeki bir adamın evinde, şuan yüzlerce dinozor yumurtasının olduğundan eminiz. Peki kim bu Terry Manning? İngiltere’nin Plymouth kentinde doğan Terry, tüm çocukluğunu yalnız geçirir. Sebebi ise aşırı derecede zeki olmasıdır. 12 yaşına geldiğinde şu devasa Britannicca Ansiklopedilerini ezbere biliyor ve okuldaki öğretmenlerinin hatalarını düzeltiyordur. Elbette bu dehanın bir bedeli olacaktır. Terry’nin hayatı boyunca hiç arkadaşı olmaz. Ama Terry meraklı bir genç adamdır. Daha 17 yaşında, sırt çantasını alır ve otostopla tüm Avrupa’yı gezmeye başlar. 

Natural History Müzesi - Dinozor Yumurta Fosilleri

Zamanla Terry’nin para kazandığı alan mücevherler olur. İngiltere, Rusya, Amerika gibi ülkelere çeşitli mücevherler ve mineraller satarak ciddi bir maddi birikime sahip olur. Ama Terry, toprağın altından sadece değerli taşların çıkmayacağını öğrenmiştir. Mücevherden çok daha değerli bir alana yönelir: Fosiller! Artık Terry dünyadaki yalnızlığına son veren yeni arkadaşlar edinmiştir. Tarih öncesinden gelen her fosil, Terry için yeni bir hikâyedir ve bu yüzden birçok müzede araştırma yapmaya, çalışmaya başlar. Ta ki Moskova’daki bir müzede, ilk dinozor yumurtasını görene kadar… Çatlak yumurtanın içine bakar ve büyülenir! “Artık aradığımı buldum” der Terry… 

Onu özel kılan sadece dinozor yumurtalarından etkilenmesi değildir. Baktığı ilk dinozor yumurtasının içinde gördüğü kalsit tabakası dikkatini çekmiştir. Hemen aklında bir denklem kurar: Eğer sığ alanda saklanmış bir dinozor yumurtası bulursa, mineral açısından zengin yer altı suyunun yarattığı kalsit, embriyo kemiklerine doğal bir koruma sağlayacaktır. Böyle bir yumurtanın kabuğunu inceleyebilir ve içindeki materyalleri çözebilirse gerçek bir bilimsel keşif yapacağına inanır. Haklıdır Terry! Ama asıl büyüleyici olan o güne kadar hiç kimse, bu yöntemi denememiş, denemeyi düşünmemiştir bile! 


Çevresini ve maddi gücünü kullanan Terry kolları sıvayarak dünyadaki tüm fosil tacirlerine “bir dinozor yumurtası arıyorum” haberini yayar. Aradan yıllar geçer ve sonunda bir telefon gelir. Çin’in Henan bölgesinden çıkarılan bir dinozor yumurtası için San Francisco’ya gelmesini söyleyen eski bir çalışma arkadaşıdır. İşte Terry, muazzam koleksiyonunun ilk parçasına böyle ulaşır. Ama asıl heyecan verici olan Çin’deki bu bölgede çok sayıda dinozor yumurtası olduğunun kulağına fısıldanmasıdır. Terry bölgedeki tüm yumurtaları satın alarak yoluna devam eder. Bir yılın sonunda ise elinde tam 3.100 tane yumurta vardır. 

Terry bu yumurtaların bir kısmını, yapacağı bilimsel çalışmalara fon sağlamak için müzelere ve özel koleksiyonculara satar. Elinde kalan, tahminen 1.000 kadar yumurta ile araştırmalarını büyük bir hassasiyetle sürdürür. Londra’nın Leicester kentinde, iki katlı evinden ve bahçedeki özel laboratuvarından neredeyse hiç çıkmadan yaşamaya başlayan Terry burada gerçek bir laboratuvar kurar. Kulağa biraz bilim-kurgu tadındaki filmler gibi gelse de anlattığımız her şey gerçek. Daha ilginç olansa Terry’nin tüm araştırmaları bilimsel bir değer taşıyor; üstelik bilim insanı olarak hiçbir eğitimi olmamasına rağmen… 

Örneğin Avrupa Omurgalı Paleontologları Derneği’ne göre Terry’nin elindeki dinozor yumurtası koleksiyonu gerçek bir devrim. Özellikle Terry’nin yumurtaların içindeki embriyo iskeletlerinden ve kıkırdaklarından çıkardığı yumuşak dokular dünyada çok nadir bulunan parçalardır. Hatta bu alanda araştırma yapan çok az bilim insanı bulunmaktadır. Derneğin başkanı Jeff Liston’a göre dış dünyadan oldukça izole yaşayan Terry’nin tüm çalışmaları gerçek bir efsane olarak görülebilir. Ayrıca Terry’nin elindeki dinozor yumurtalarının gerçek sayısını ve araştırmalarının sonuçlarını ise hiç kimse bilmiyor. Cep telefonu ve internet kullanmayan Terry, büyük bir gizlilik içinde hayatına devam ediyor. 


Kendisini yumurta hırsızı yerine bir yumurta koruyucusu olan gören Terry Manning’in hali hazırda devam eden deneyleri, birçok önemli derneğin ve bilim insanının nefesini tutarak beklemesine neden oluyor. Bildiğimiz tek şeyse Terry’nin laboratuvarında, asit dolu plastik kaplara batırılmış binlerce yumurta olduğu! 1993 yılından beri büyük bir inançla araştırmalarına devam eden Terry’nin elindeki yumurtalardan tek bir tanesi çatlarsa; işte o zaman tarihin seyri değişecek gibi görünüyor. Ürkütücü olansa Terry’nin bir dinozoru hayata döndüreceğine dair umudunun giderek güçlenmesi…


Kaynak
Timothy Pratt, “Açılmayı Bekleyen Dinozor Yumurtaları”, Popular Science Türkiye, Ağustos 2022.    
Yukarı Kaydır