unsplash
BUSINESS

Dikkat Çekici Bir Pazarlama Yöntemi Olarak "Sürrealist Reklam"

02 Ağu 2023

Reklamların bilinçaltımızda ne denli kolay yer edebildiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Durumun bilincinde olan reklam yazarları ise hazırladıkları içerikler ile tüketicinin dikkatini çekebilmek, kişide merak uyandırmak ve akılda kalıcılığı arttırmak için türlü yöntem arayışına girerler. Bu bağlamda yaratıcılık elbette çok önemli bir unsur. Öte yandan son zamanlarda öne çıkan sürrealist reklam içerikleriyle de sıkça karşılaşıyoruz. Peki sürrealist reklam nedir?

unsplash
Konuyu direkt olarak reklam bazında ele almadan önce sürrealizmin kavramsal analizine biraz yakından bakalım. 1900'lü yılların ilk dönemlerinde özellikle Avrupa'da büyük yankı uyandıran sürrealizm, birçok sanatçının yakından ilgilendiği bir akımdı. Akımın temel prensibi Freud'un psikanaliz yöntemine dayanır ve sanatçılar bundan hareketle bilinçaltının derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkmaya odaklanırlar. Yapılan yolculuğun üretim sürecine etkisi ise alışılmışın dışında, gelenekselin ötesinde ve alışkanlıkların tersinde içeriklerin ortaya çıkmasını sağladı. Bu nedenle de kavram "gerçeküstücülük" şeklinde varlık buldu. Ancak tüm bunların temeline indiğimiz zaman karşılaştığımız asıl kavram bilinçaltıdır. Bir başka deyişle sürrealizmin bilinçaltından beslendiğini söyleyebiliriz. Öte yandan reklamcılığın bilinçaltımızın derinliklerine göndermeler yaptığını ve davranışlarımızı etkilediğini söylemek mümkün. Dolayısıyla da bu iki kavramın sıkı bir etkileşim içerisinde olması pek de şaşırtıcı değil.

unsplash
Reklam üreticileri hazırladıkları içerikler ile hitap etmek istediği kitleyi maksimum biçimde etkilemeye odaklanırlar. Bunun için de olabildiğince yaratıcı olmaya gayret eder ve farklı stratejiler izlemeye özen gösterirler. Çünkü farklı olan, kalıpların dışına çıkan ve yeni şeyler deneme cesareti gösterebilen üreticilerin hazırladığı içerikler tüketicinin dikkatini daha kolay çekebilir ve zihninde yer etmeyi başarabilir. Durumun farkında olan üreticiler ise reklam planlamalarında sürrealist tasarılar yapmaya ve ilgi çekici içerikler ile tüketicinin ilgisini yakalayabilmeye odaklanırlar. Çünkü ilginçlik, akılda kalıcı olabilme noktasında önemli bir faktördür. Akılda kalabilmenin en önemli yollarından biri ise bilinçaltında yer edebilmekten geçer. Eğer bu pratik alışılmışın dışında unsurlar ile desteklenirse o zaman etki de artacaktır. 

unsplash
Tüketici profilinin satın almaya karar verme aşamasında şüphesiz ki pazarlama ve reklam önemli rol oynar. Eğer bu konularda doğru adımlar atılırsa tüketicinin ilgisini çekebilme noktasında başarı sağlanabilir. Piyasaya sunulan bir ürünün ne derece kaliteli ya da işe yarar olduğu her zaman tartışmaya açıktır. Ancak o ürünün tanıtımının ne şekilde yapıldığı dikkatin başka yönlere çekilebilmesi noktasında son derece önemli rol oynar. Bu bağlamda ise ürünün işlev ve faydasından çok ne derece arzu edildiğine odaklanılır. Çünkü arzu olduğu sürece talep de vardır ve bu da ürünün daha fazla tüketilmesine olanak tanır. Durumun bilincinde olan reklam yazarları ve pazarlama çalışanları, ürünü sürrealist bir çerçevede destekleyerek piyasaya sunmaya çalışırlar. Böylece tüketicinin en zayıf noktasından vurulması hedeflenir.

unsplash
Sürrealist reklam tasarımlarında ürünün olduğundan farklı gösterilmesi, başka biçimde konumlandırılması ve piyasadaki rakiplerinin aksine öne çıkan bir dizi özelliğinin olduğuna vurgu yapılması olmazsa olmaz bazı unsurlardır. Ancak tüm bu faktörlere sürrealist yapıdan uzak reklam çalışmalarında da bir biçimde rastlıyoruz. Fakat sürrealist perspektif ile hazırlanan içeriklerde yaratıcılığın daha yüksek olduğunu ve bilinçaltı denen kavrama direkt olarak etki edecek göndermeler hazırlandığını söylemek mümkün. Yani burada söz konusu olan şey yalnızca ürünün satışını arttırmaya odaklanmak değil, aynı zamanda insanların ürün ile bütünleşebilmesine kapı aralamak olarak söylenebilir. Bu nedenle de akılda kalıcı söylemler, şarkılar, görseller ve şekillerin kullanımına sıklıkla gayret edilir. Tüm bu unsurlar sıra dışı olduğunda ise etki ihtimali de bir o kadar artacaktır.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?