Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Dijital Planlamaya Yardımcı Uygulamalar
BUSINESS

Dijital Planlamaya Yardımcı Uygulamalar

04 Kas 2022

Tüm dünyanın deneyimlediği su götürmez bir gerçek var: dijitalleşme. Her geçen gün internet ve sosyal medya kullanıcı sayısı katlanırken dijitalleşme bağlamında niceliksel bir artış olduğu aşikâr. Dijitalleşmenin yalnızca niceliksel bir perspektiften ele alınamayacağı da bir diğer gerçek. Çünkü insan olarak en doğal dürtümüz olan sosyalleşme anlayışı ve pratikleri dahi dijitalleşme ile değişiyor. Kısacası hayatı algılama ve yaşama biçimlerimiz dönüşüyor. Makro açıdan mikro açıya geçtiğimizde ise organizasyon ve planlama pratiklerimizin de değiştiği görülüyor. Bunlardan birisi ise şüphesiz dijital planlama. Bu yazımızda ise verimliliğinizi artırmaya yardımcı olacak dijital planlama uygulamalarını merceğe aldık.

1.5 Bardak
Google Calendar

Google Workspace olarak adlandırılan Google uygulamaları bugün küresel olarak start-uplar veya daha kurumsal firmalar tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Dijital planlama deyince Google’in sunduğu uygulamaların arasında ise ilk akla gelen tabii ki Google Calendar oluyor. Günlük, haftalık ve aylık planlama yapabileceğiniz Google Cal, farklı görünüm seçenekleriyle kapsayıcı bir uygulama. Katılım göstereceğiniz etkinlik ve toplantıları Google Cal’e diğer çalışma arkadaşlarınızın görebileceği biçimde ekleyebilir ve aynı mantıkla sizler de arkadaşlarınızın akışından haberdar olabilirsiniz. Özellikle Zoom Meetings hayatımıza bu denli girmişken, ortak kullanıma açık account’ların karışmaması adına Zoom ve Google Cal’i senkronize edebilirsiniz.

Todoist

İster kişisel yaşamınızda daha düzenli ve dengeli olmak, ister kurum içerisinde iş arkadaşlarınızla birlikte planlama yapmak ve görev dağılımını takip etmek amacınız olsun, Todoist bu amaç için gereken her şeyi önünüze seriyor. Todoist ile yapılacaklar listesinizi görev ekleyerek oluşturabilir, görevler için hatırlatıcı set edebilir, görevleri oluştururken farklı şablonlar kullanabilir, bu görevlere alt görev ekleyebilir veya görevleri projelere taşıyabilirsiniz. Projeleri çalışma arkadaşlarınızla paylaşabilir, görevlerin önceliklendirilmesi ve dağılımı gibi konularda yorumlarda tartışma başlatarak iletişim şeffaf ve açık bir iletişim kurabilirsiniz. Kişiselleştirme fonksiyonlarını kullanarak ekranınızı sizin için daha tercih edilesi hale getirirken, Todoist’in önde gelen üçüncü parti uygulamaların birçoğuyla entegre özelliği sayesinde planınıza sadık kalır, üretkenliğinizi ve verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Trello

Japon üretim süreci sisteminde envanter siparişi için kullanılan kart sistemi olarak ticaret terminolojisinde Kanban olarak bilinen sisteme dayalı bir çalışma prensibi olan Trello, ücretsiz proje yönetimi çözümleri sunan uygulamaların başında geliyor. Kurum olarak ister Agile ister Scrum modelini benimseyin, isterseniz bağımsız olarak çalışın, Trello’nun kullanıcı dostu ara yüzü tam size göre. Trello board’ında tıpkı iskambil kâğıdı çizer gibi kartlar oluşturabilir ve bu kartların içerisinde yapılması gereken işleri listeyebilirsiniz. İşlerin ilerleme sürecine göre kartların yerlerini değiştirebilirsiniz. Planlamanızı uyumlu diğer cihazlarla senkronize edebilir ve nerede olursa olsun planınıza erişebilirsiniz. Güzel haber ise Trello’nun ücretsiz olması. Ancak Premium veya Business Plan kapsamında belirli bir ücret ödeyerek ayrıcalıklı exclusive fonksiyonları da kullanmak mümkün. Tercih ise sizin.

GoodNotes

GoodNotes aslında bir not alma uygulaması. Ancak GoodNotes’ta yapamayacağınız şey yok desek yeridir. Eğer tablet ve kalem kullanıyor ancak halen kendi planlamanızı başka uygulamaların sunduğu hazır template ve araçlar ile değil de otonom bir biçimde kendiniz yazarak yapmak istiyorsanız, GoodNotes tam size göre. İster Pinterest’te isterse internette free veya ücretli dijital planlama dosyalarını alıp GoodNotes’a aktarın, ister kendi tasarımınıza güvenin ve GoodNotes’in sağladığı basit ancak kullanışlı araçlarla planlama template’inizi kendiniz oluşturun. GoodNotes’in en büyük artıları arasında ise el yazısı hissini duymanız, notlarınızı ve planlarınızı dosyalayabilmeniz ve uygulama giriş sayfasında bu dosyalara rahatlıkla erişebilmeniz yer alıyor. Geçtiğimiz senelerde ücretsiz olarak hizmet veren GoodNotes’in temel fonksiyonlarının tümünü kullanabilmek için ise 199 liralık tek seferde ödeme yapmalısınız.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?