BİLİM

Dijital Dünyanın Tarihinde Yolculuk: “Geleceği Keşfedenler”

01 Ara 2022

Ünlü biyografi yazarı Walter Isaacson'ın okurlarını bilgisayar bilimi ve inovasyon tarihinde yolculuğa çıkardığı "Geleceği Keşfedenler" çalışmasıyla tanıştınız mı? Bu yazımızda Isaacson'ı ve çok satan kitabını yakın markaja alıyoruz.

Benjamin Franklin, Albert Einstein, Leonardo Da Vinci ve Steve Jobs gibi önemli isimlere dair yazdığı biyografi kitaplarıyla tanınan ünlü yazar ve gazeteci Walter Isaacson, Domingo Yayınları tarafından dilimize kazandırılan Geleceği Keşfedenler'de biz okurları bilgisayar bilimi tarihinde heyecan verici bir yolculuğa davet ediyor. Kitap, bizleri Ada Lovelace, Charles Babbage, Alan Turing, Claude Shannon, Howard Aiken ve Grace Hopper gibi bilgisayar biliminde devrim yaratan pek çok isimle tanıştırmakla kalmıyor, teknoloji çağını hazırlayan on dokuzuncu yüzyıldan günümüze uzanan bir çerçevede, inovasyonun ve bilimsel işbirliğinin anlamı üzerine değerli bakış açıları kazandırıyor. Tüm bunlar bilgisayarın icadı, programcılık, mikroçip, video oyunları, internet ve kişisel bilgisayar gibi önemli kilometre taşlarını temsil eden başlıklarla, toplam 12 bölümde, detaylı fakat okuyucunun dikkatini konu üzerinde tutacak şekilde açıklanıyor.

Ada Lovelace (1815-1852)
Isaacson'ın kitabının yedinci bölümü olan İnternet'te yer verdiği, teknoloji yazarları Katie Hafner ve Matthew Lyon'dan alınan ve teknolojik işbirliğinin önemini anlatan bir metafor, Geleceği Keşfedenler'in merkezinde yer alan temel düşünceyi özetliyor:

Teknolojik gelişim süreci bir katedraldir ve yüzyıllar boyunca inovasyon dâhileri, buraya tuğlalar ekleyerek "bir katedral inşa ettiklerini" öne sürer. Biri geriye dönük olarak katedrali kimin inşa ettiğini sorar ve bu noktada temkinli davranmak gerekir: Teknoloji tarihinin büyük ölçüde işbirliğine dayanan dinamik yapısı göz önünde bulundurulduğunda, her inovatif dâhi, farkında olarak veya olmayarak, hem kendisinden önce gelenlerle hem de dönemdaşlarıyla entelektüel bir birlik içindedir.
Isaacson'ın "bodrum katında tek başına mucizeler yaratan dâhi romantizmi" olarak adlandırdığı bakış açısına kapılmamak için Hafner ve Lyon'ın metaforu üzerine düşünmek önemli. Isaacson'ın kitabında başardığı şey de tam olarak bu: Okura muazzam bilgiler sunmanın haricinde, bu bilgi setiyle hem tarihi hem de günümüzü nasıl değerlendirmemiz gerektiğine dair kilit içgörüler sunmak.
 
Geleceği Keşfedenler, delikli kartlardan yapay zekânın geleceğine uzanan bir zaman çizelgesinde, son derece bilgilendirici ve ufuk açıcı bir çalışma olarak bu yıl en keyifle okuduğumuz kitaplardan biri oluyor.

Walter Isaacson (The Aspen Institute)
Walter Isaacson kimdir?
 
20 Mayıs 1952'de ABD'de, New Orleans'ta dünyaya gelen yazar, gazeteci ve profesör. Harvard'da tarih ve edebiyat eğitimi aldıktan sonra Oxford Üniversitesi'nde, Pembroke College'da felsefe, politika ve ekonomi eğitimi almış, onur derecesiyle mezun olmuştur. 1978 yılında TIME ekibine katılan, burada editörlük yapan Isaacson, 2001 yılında CNN'in yönetici kadrosuna katılmıştır. 2003'ten itibaren de Aspen Enstitüsü'nde başkan ve CEO olarak görev yapmaya başlamıştır.

Isaacson, 2015 yılında aynı adlı sinema filmine ilham veren, 2011 yılında kaleme aldığı Steve Jobs (Domingo Yayınevi, 2014) kitabıyla tüm dünyada ses getirmiş, prestijli pek çok yayın tarafından önemli övgülere layık görülmüştür. Yazarın dilimize kazandırılan diğer biyografi çalışmaları arasında Einstein: Bir Dâhinin Yaşamı (İş Bankası Kültür Yayınları, 2013), Benjamin Franklin (İş Bankası Kültür Yayınları, 2014) ve Leonardo Da Vinci (Domingo Yayınları, 2020) yer almaktadır.
Geleceği Keşfedenler-Dijital Çağın Biyografisi (Domingo Yayınları, 2022)
Walter Isaacson
Çeviri: Duygu Dalgakıran

Geleceği Keşfedenler, makinelerin insanların zihin dünyasına ortak olacağı bir geleceği hayal ederek yola çıkmış ve adım adım içinde yaşadığımız dijital çağı inşa etmiş dâhilerin, yenilikçilerin, hacker’ların, girişimcilerin hikâyesi. Kimdi bu insanlar? Kafaları nasıl çalışıyordu? Tavan arası ya da garajlarına kapanıp her şeyi tek başına yapmış dâhilerden mi bahsediyoruz yoksa onları farklı yapan, yan yana gelip “ortak deha” yaratma becerileri miydi?
 
Isaacson’un benzersiz öykülendirme becerisi sayesinde sürükleyici bir roman tadında akan kitap, Lord Byron’ın yaklaşık iki yüzyıl önce yaşamış olmasına rağmen ilk yazılımcı kabul edilen kızı Ada Lovelace ile başlıyor ve Charles Babbage, Alan Turing, John von Neumann, Robert Noyce, Bill Gates, Steve Wozniak, Steve Jobs, Larry Page gibi pek çok etkileyici şahsiyetle devam ediyor.

Geleceği Keşfedenler, yaratıcılığın ve dünyayı değiştiren fikirlerin hangi koşullar bir araya geldiğinde yeşerebildiğini ortaya koyan muazzam bir rehber.
 
(Tanıtım Bülteninden)
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?