Önümüzdeki 5 gün boyunca
Cihad Özsöz
ZOOM

Diecast Koleksiyonu Sergileme Önerileri

24 Kas 2022

Oyuncak araba koleksiyonculuğu keyifli olduğu kadar yorucu bir iş. Alışveriş imkânlarının ve ürün çeşitliliğinin artması bu hobiyi takip etmeyi zorlaştıran ögeler. Fakat tatlı bir hata yapıp bu işe bulaştıysanız yeni bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Oyuncaklarınızı nasıl muhafaza edecek ya da nasıl sergileyeceksiniz? Görsel değeri olan bu tip koleksiyonlar genellikle kutularda saklanmaz. Sürekli el altında ya da gözümüzün önünde olsun isteriz. Ancak bir yandan gündelik hayatımızın devam ettiği yaşam alanlarımızda bir sergileme alanı oluşturmak bir yandan da sergilediğimiz oyuncaklarımızı korumak için dikkat etmemiz gereken bazı detaylar var.

innovomediagroup
Oyuncak araba, yani diecast koleksiyonculuğunu nasıl sağlıklı bir şekilde yapabileceğimizle ilgili sizlerle daha önce bazı fikirlerimi ve önerilerimi paylaşmıştım. Buradaki en önemli hatırlatmalardan biri, benzer ölçeklere sahip araçları biriktirmenin sergileme ve depolama konusunda sağlayacağı kolaylıktı. Aynı zamanda koleksiyonun içeriğinin belirlenmesi konusundan da yol gösterici bir kriter bu. Tercih ettiğiniz araçların ölçeğine göre rafların veya dolapların boyutlarını da büyütebilir ya da küçültebilirsiniz.

pinterest
Öncelikle oyuncaklarımızı nasıl sergilemeyi sevdiğimizle başlayalım. Son dönemin en erişilebilir ürünleri olan ve Hot Wheels ve Matchbox marka oyuncak arabaların üreticisi Mattel’in bu oyuncaklarını blister adını verdiğimiz kapalı kutularıyla sergilemek istiyorsanız, bununla ilgili çok pratik öneriler mevcut. Özellikle duvarlara monte edilen basit bir ray sistemiyle, blisterleri aynı boyutta olan bu araçların üstüste sorunsuz bir şekilde sergilenmesi mümkün. Ancak koleksiyonunuza farklı üreticilerin araçlarını da ekleyecekseniz bu fikir işinizi görmeyebilir. Çünkü çok çeşitli marka çok çeşitli kutulama fikirleriyle piyasaya çıkıyor.

Cihad Özsöz
Sadece tercih ettiğiniz markaların kutu seçenekleri değil, sizin tercihleriniz de bu fikri gözden çıkarmanıza neden olabilir. Örneğin ben oyuncaklara dokunmayı, bazen çıkarıp oynamayı, fotoğraflarını çekmeyi sevenlerdenim. Bu yüzden kutusundan çıkarıp her an erişilebilir halde tutmayı tercih ediyorum. Siz de bu şekilde sergilemeyi tercih edecekseniz, iki kritere göre sergileme alanı oluşturmak gerekiyor: Bunlardan ilki görsellik, ikincisi de kapasite. Yani hem daha çok aracı derli toplu bir yerde tutmak istiyor, hem de güzel görünsün istiyorsanız bu konuda biraz masraf etmeniz gerekecek. Özellikle çok sayıda araç için bazı yerel üreticilerin ürettiği pleksi sergileme rafları ya da bir marangoz desteğiyle yaptırabileceğiniz, oyuncaklarınızın ölçüsüne göre hazırlanmış raflar işinizi görecektir. Burada pleksinin gitgide fiyatı artan bir ürün olduğunu hatırlatmak zorundayım. O yüzden ahşap daha öncelikli bir tercih olabilir.

Cihad Özsöz
Peki ahşap raf ya da dolabın tozlanmasını nasıl engelleyebilirsiniz? Bu konuda pleksi yine ilk akla gelen çözüm. Ancak masrafı nedeniyle farklı yolları düşünüp kendimce bulduğum çözüm büyük boyutlu bir asetatı mıknatıslar marifetiyle rafların ön yüzüne tutturmak oldu. Asetata zarar vermeden yapmayı başarabilirseniz cam ya da pleksiye yakın bir görüntü netliği, hafiflik ve toz konusunda net bir fark yaratabiliyorsunuz. Bu raflarda dikkat edilmesi gereken bir konu da, özellikle çok sayıda oyuncaktan söz ediyorsak, mümkün olduğu kadar dar ve çok araç alacak şekilde planlanmasıdır. Bunun yanında piyasada bilinen ev dekorasyon markalarının (örneğine IKEA) cam vitrinlerine yine kendiniz cam raf ekleyerek her yönden görülebilir bir sergileme alanı oluşturmanız da mümkün. Ancak bu tip dolapların biraz yer kapladığını bilmek gerek.

pinterest
Çok daha seçici davranarak sayıca çok daha az oyuncak alıyor ya da koleksiyonunuzun bir kısmını sergilemeyi tercih ediyorsanız o zaman estetiğe biraz daha fazla alan açabilirsiniz. Yukarıda önerdiğim geniş kapasiteli raflar için de geçerli olan led ışıklandırmalar ilk adım olabilir. Bu kesinlikle daha şık görünüm sağlayan ve uygulaması da oldukça kolay bir yöntem. Işıklandırmalı raflarınızı da araçları belli bir formatta sergilemek için özel olarak tasarlayabilir ya da tasarlatabilirsiniz. Bu konuda en yaygın sergileme biçimlerinden biri büyük oto galeri ya da büyük otopark dioramalarını sergileme alanı olarak kullanmak. Ancak bu tip sergileme materyalleri çok yer tuttuğu için, sadece bu işe ayırdığınız bir oda ya da depo varsa işlevsel olabiliyor.

etsy
Koleksiyon işiyle uğraştığımı bilen arkadaşlarımın karşılaştıklarında hemen benimle paylaştıkları ve çokça beğenildiğini tahmin ettiğim, ancak kapasitesi nedeniyle benim tercih etmediğim, atık malzemelerin değerlendirildiği çeşitli sergileme fikirleri de özellikle Pinterest türü uygulamalarda yer alıyor. Bunların en meşhuru bisiklet lastiği içerisinde yerleştirilmiş raflarla hazırlanan ve duvara asılan sergileme rafı. Bu ve benzeri fikirler birçok koleksiyoncuya cazip görünmüyor ancak özellikle çocuğu olanlar için bir faydası olduğunu belirtmem gerek. Çocuğunuzun oyuncaklarıyla sizin kurduğunuz gibi bir ilişki kurmasını istiyorsanız, onları koruyarak oynamayı özendirmek için renkli ve farklı görüntüye sahip saklama fikirlerini kullanabilirsiniz. Emin olun birer yetişkin olduklarında size bunun için çok minnettar olacaklar.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?