Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Depresyon ve Beslenme
WELLNESS

Depresyon ve Beslenme

26 Eyl 2022

Kendinizi depresif hissettiğiniz zamanlar ilk olarak buzdolabına koşanlardan mısınız? Yoksa yemeden içmeden kesilenlerden mi? Ruh halimizi iyileştirmek için bazen zararlı gıdalara sarılıyoruz. Ancak bu aksiyonun durumu daha kötüleştirdiğini fark edemiyoruz. Beslenmenin depresyonda ne gibi bir etkileri olduğunu ve böyle bir durumda nasıl beslenmeniz gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz.

Depresyon insanın günlük hayatını, duygu ve düşüncelerini, davranışlarını olumsuz etkileyen tıbbi bir hastalık. Günümüzde oldukça yaygın olan ve kişinin de bu durumla baş etmesinin zor olduğu bir durum. Hiçbir sebep yokken ağlama, sık sık düşünme, herhangi bir aktivite durumunda isteksizlik, fazla uyku ve vücutta sebepsiz ağrılar depresyonun en büyük belirtilerinden. 

Depresyonda olduğumuzda ya da kendimizi depresif hissettiğimizde ilk olarak yaptığımız şey kendimizi iyi hissetmek için yemek yemek. Yiyecek tercihini de genelde abur cuburlar, rafine şekerli gıdalar, işlenmiş yiyecekler, alkol ve kafeinden yapabiliyoruz. Bu durumda anlık iyi hissetsek de daha sonra tam tersi bir etki yaratacağını söylemek mümkün. Özellikle yedikten sonra “neden yedim?” diye suçluluk hissetme ve daha mutsuz olma ihtimalimiz yüksek. Doğru bir diyet sizi depresyondan tamamen çıkarmayacak. Ancak depresif hissettiğiniz durumlarda daha sağlıklı bir diyet ve egzersiz ile üstesinden daha rahat geleceğini söyleyebiliriz. 

Depresif hissettiğimiz durumlarda ilk olarak şekerli gıdalara yönelmemiz mümkün. Rafine şekerler tüketimi ilk etapta sizi mutlu ve enerjik hissettirebilir. Ancak sonra düşüşü çok ani olacaktır. Bu sebeple sürekli şekerli gıdalar tüketmek depresyon içerisinde çok da mantıklı değil.


Bir yandan bu dönemde kafein ve alkol tüketimi de fazlalaşabiliyor. Kafein ve alkol tüketimi sizin zaten bozuk olan uyku düzeninizi daha da bozacak ve sizi daha da endişeli hissettirecektir. Bu da depresyona pek de faydalı olmaz. Bu nedenle günde maksimum 3 fincan kahve tüketmeyi düşünmelisiniz. Yine alkol tüketimi de kısa sürede rahatlamanızı sağlasa da; uyku düzeninin bozulması, ruh hali değişimleri ve kaygıya sebep olacaktır. Bu süreçte alkolü kesinlikle tüketmemelisiniz.

Aslında sizi mutlu hissettirebilecek gıdalar var. Örneğin karbonhidrat tüketimi serotonin salınımını arttıracak ve sizi mutlu hissettirecek. Ancak burada doğru karbonhidrat seçimi önemli. Tam tahıllı gıdalar, meyveler, sebzeler ve lifli yiyecekler depresyon sürecinde size yardımcı olacak karbonhidratlardır. Şeker, paketli gıdalar, rafine karbonhidratlar size sadece zarar verir.

Depresyon aslında beyin fonksiyonlarımızla da alakalı olduğu için omega-3 alımı ile depresyon belirtilerini yönetebilmeniz mümkün. Bu nedenle balık, fındık, ceviz, kanola yağı, keten tohumu ve koyu yeşil yapraklı sebzelerden tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer yeterli omega-3 alamadığınızı düşünüyorsanız takviye edebilirsiniz.

Yapılan birçok çalışma D vitamini eksikliği olan kişilerde depresyonla ilgili semptomların daha fazla yaşandığını göstermiş. Özellikle ruh hali ile alakalı olan D vitamini alımı bu süreçte çok önemli. Balık, peynir, yumurta sarısı ve süt D vitamini içeren besinler. Ancak D vitaminini alabileceğiniz en iyi ve en doğru kaynak güneştir. Günde 15 dakika güneşin en tepede olduğu saatlerde güneş koruması olmadan D vitamini alabilirsiniz. Yine kan değerlerinize baktırıp, eğer bir eksiklik varsa mutlaka takviye almalısınız.

Yapılan diğer çalışmalar da selenyum mineralinin eksikliğinin depresyonla arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Bazı çalışmalar da selenyum almanın depresyon belirtilerini azaltabileceğini söylüyor. Fındık, kepekli tahıllar, fasulye, deniz ürünleri ve yağsız etlerde selenyum bulabilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmadan takviye almamalısınız.

Depresyon özellikle günümüzde sıkça karşılaşılan ancak küçümsenmemesi gereken bir durum. Özellikle ağır depresyon vakalarının anlaşılamadan sağlığınız için büyük tehlike oluşturduğunu söylemeliyiz. Böyle bir durumda beslenme ve egzersiz ile düzeltmeden önce mutlaka uzman bir destek almalısınız. Daha sonra aldığınız tedavi ile kendinize iyi bakarak depresyondan kurtulabilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?