Demon Slayer - Kimetsu No Yaiba İkinci Sezon: Küçülen Hikâye Ölçeği ve Artan Aksiyon
merlininkazanı
KÜLTÜR/SANAT

Demon Slayer - Kimetsu No Yaiba İkinci Sezon: Küçülen Hikâye Ölçeği ve Artan Aksiyon

Koyoharu Gotoge tarafından yazılan aynı isimli manga serisine dayanan, 2019 yılında yayınlanmaya başlanan ve oldukça popülerlik kazanan Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba’nın ikinci sezonu çok iyi sayılabilecek bölümlerine, yoğun aksiyonuna rağmen özellikle hikâye ölçeğini epey sınırlandırmasıyla ilk sezonunun gölgesinde kalıyor. Buna rağmen, ülkemizde İblis Keser ismiyle okurların karşısına çıkan manganın uyarlaması diğer pek çok açıdan seyircisinden olumlu karşılık alabilecek nitelikte. Ana karakterlerin güçlerinin belirgin bir şekilde gözlemlenebildiği ikinci sezonda özellikle Tanjiro ve Nezuko’nun verdiği büyük sınav sezonun en gerilimli anlarından birini oluşturur. Komedisiyle, duygusal anlarıyla, şiddet dozu yüksek sahneleriyle ve ne yazık ki hikâyeyi fazla ilerletememesi nedeniyle Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba ikinci sezonu ilk sezonun özetvari bir kopyası da sayılabilir.

Yayın Tarihi :17 May 2022
Süre :2.5 Bardak

kayıprıhtım

Genel Hikâye


Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba’nın ikinci sezon hikâyesine geçmeden evvel ana hikâyeyi hatırlatmakta fayda olduğu kanaatindeyim: İnsan yiyen iblisler söylentisi çok çok eski bir söylentidir. Söylentinin diğer yarısı ise bu iblisleri avlayan bir iblis avcısıyla ilgidir. Fakat Genç Tanjiro bu söylentilere asla kulak asmaz. Ta ki trajik bir şekilde söylentilerin gerçek olduğunu görene kadar. Genç Tanjiro’nun ailesi çok güçlü iblis tarafından katledilmiş, üstelik kız kardeşi Nezuko da bir iblise dönüştürülmüştür. Tanjiro kız kardeşini yeniden insana dönüştürmenin bir yolunu bulmak için ailesini katleden iblisi bulmak zorundadır. Bunu yapabilmenin tek yolu da eğer başarabilirse iblis avcılarına katılmaktır.

Hikâyeye bakıldığında ana çatışmanın ipuçlarını bulabilmek oldukça olasıdır. Tanjiro, iblise dönüşmüş kız kardeşiyle birlikte iblis avcılarına katılırken onu kurtarabilmek niyetiyle bir savaşçıya dönüşmek zorundadır. Fakat Tanjiro gibi iblislerin ölümüne bile üzülebilen birinin her an harekete geçebilecek, tereddüt göstermeyecek bir savaşçı haline gelmesiyle, insanlığını asla kaybetmemesi arasındaki sınır büyük çelişkidir. Tıpkı abisine zarar vermeyen, insanla beslenmemek uğruna büyük çaba harcayan, uyuyarak enerjisini tazeleyen, kısacası diğer iblislerden çok çok farklı olan ve bazı insani özelliklerini koruyabilen Nezuko’da olduğu şekilde.

Animenin yirmi altı bölümlük ilk sezonu ana çatışmasını, yan çatışmalarını, ana hikâyesini, yan hikâyelerini incelikle kurar. Karakterlerini başarılı bir şekilde anlatıya dahil eder. Hem bölümlerin kendi içlerinde hem de bölümler arasında aksiyon-drama-komedi ilişkisinde bir denge göze çarpar... İlk sezonun ardındansa Mugen Treni uzun metrajıyla hikâye sürer.

mubi

Bir Köprü: Mugen Treni


Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba Mugen Treni (Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba Mugen Ressha-hen) ilk sezon ile ikinci sezon arasında bir köprü vazifesi de görür. İlk sezonun bitişi uzun metraja bağlanırken ikinci sezon da uzun metrajda hikâyenin bitişinden itibaren başlar. Mugen Treni de animenin ilk sezonundaki anlatım başarısını sürdürür hatta kimileri için çıtayı biraz daha yükselttiği bile söylenebilir. Seyircisini oldukça güçlü, disiplinli, ayakları yere sağlam basan bir karakterle; Kyojuro Rengoku ile tanıştıran Mugen Treni, Rengoku’nun parçalanmış ailesinin; yitik babasıyla, abisinden başka doğru düzgün kimsesi kalmayan kardeşiyle ilgili hikâyesiyle, tek mekân kullanımıyla, aksiyonuyla, nefis final bölümüyle etkileyici bir kâbustur... Ayrıca uzun metraj hikâyeyi ilerletirken, anlatıda yeni pencereler açarken ana karakterlerimizden üçünün; iblis avcıları Tanjiro’nun, Zenitsu’nun, Inosuke’nin hatta ve hatta iblise dönüşen Nezuko’nun gelişimlerine doğrudan tanıklık ederiz. Neticede Mugen Treni basit bir anime uzun metrajından öte hikâyeye pek çok katkı sağlar. Ama ne yazık ki ne kadar keyifle izlense de aynısını Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba ikinci sezonu adına söylemek epey güç.

fanzade

İkinci Sezona Dair


Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba - Yuukaku-hen... Yani Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba ikinci sezonu. Tanjiro ve arkadaşları Mugen görevi sonrasında bir iblis hakkında bilgi toplayan kadın ninja ajanlarına ulaşamayan Tengen Uzui ile onları bulmak, gerekirse iblisi yok etmek üzere yola çıkarlar... Bu hikâye yaklaşık iki anime bölümü süresinde tasarlanan ilk ve son bölümleriyle birlikte on bir bölümden oluşur. Yirmi altı bölümlük bir ilk sezonun, hemen hemen iki saatlik bir uzun metrajın devamı sayılan on bir bölüm. Bölüm sayısının azlığı hikâyenin iyice sıkıştırılarak anlatılmasını da beraberinde getirir. Evet, elimizde çok dallanıp budaklanmayacak bir malzeme vardır belki ama bu her şeyin oldukça hızlı geliştiği gerçeğini değiştirmez. Bu nedenle anime bir bölümden sonra sadece aksiyon fırtınası olarak öne çıkar. Ayrıca ikinci sezonun ana hikâyeye etkisinin ne kadar olduğu (yeni sezonlarda daha iyi algılayabiliriz), ana hikâyeyi ne kadar ilerlettiği de sorgulanabilir. Bir diğer olumsuz gelebilecek unsursa Tengen Uzui karakteridir. Bölümler ilerledikçe karakterlere duyduğu saygı artıya dönse de Kyojuro Rengoku karakteri hala aklımızdayken (sezonun başlarında işlenmeye devam ediyor) üstten bakan, kendine hayran görünen Tengen Uzui karakterine ısınmamız zaman alır.

Tabii tüm sezonu sadece eksilerle anmamak gerek. Özellikle aksiyon sahneleri akılda kalacak cinsten. Tanjiro ile arkadaşları arasındaki bazı anlar epey güldürebiliyor. Daha da önemlisi ilk defa Nezuko’nun iblis yanının büyük gücüne tanıklık ediyoruz. Öyle ki Nezuko kendini tutamayacak hale gelirken abisi Tanjiro tarafından durdurulmaya çalışıyor. İşte bu sahneler belki de yeni sezonlarda ana hikâyenin gelişimi açısından en değerli parçalar haline gelecektir.
 
Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba - Yuukaku-hen öncülü Mugen Treni ve animenin ilk sezonuyla kıyaslamaya gidilmediğinde fazlaca memnun edebilir. Tersindeyse eksiler sıkça göze çarpacaktır. Yine de sürükleyiciliğinden ödün vermediğini, aksiyonuylaysa mutlu edebileceğini belirtmek gerek.
İyi seyirler.

Yukarı Kaydır