Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Demans Nedir?
medium
ZOOM

Demans Nedir?

Yaşlı insanlarda görülme ihtimali genç insanlarda rastlanma ihtimaline göre daha yüksek olan demans, çeşitli durumlardan kaynaklanarak ortaya çıkabilmekte. Yaşam standartlarını düşüşe geçiren demans, insanların günlük hayatlarını etkileyerek onları yaşamdan koparabilmekte. Bu nedenle, demansın ne olduğunun insanlar tarafından çok iyi bilinmesi gerekiyor. Bu yazımızda, sizler için demasın ne olduğunu ve demasın ayrıntılarını kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :22 Nis 2022
Süre :1.5 Bardak

unsplash
Bunama olarak da bilinen demans, yaşlı bireylerde çok sık ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak kendisini gösteriyor. Bu rahatsızlık, insan hafızasını, düşünmeyi ve sosyal yetenekleri etkileyen bir durum olarak karşımıza çıkmakta. Bir hastalık olduğu bilinen demansın pek çok türü bulunuyor Örneğin, insanların isimlerine kadar pek çok şeyi unutmalarına sebep olan Alzheimer hastalığı demansın bir türü olarak tanımlanmakta. Ayrıca, Alzheimer hastalığı demansın en çok rastlanan çeşidi olarak da uzmanlar tarafından açıklanıyor. Alzheimer hastalığından sonra ise en sık rastlanan demans türü olarak karşımıza vasküler demans çıkıyor. Bu demans türü, bir inme sonucu oluşup insanların hafızasını etkilemekte. Bu demans türleri örneklerine ek olarak, pek çok farklı demans türü bulunmakta ve bu demans türlerinden bazıları etkilerini yavaşça ortaya çıkartıp ilerleyici özellik gösteriyor. Bazı demans türleri ise geri dönüşü olan ve ilerleyici özellik sergilemeyen rahatsızlıklar olarak gözlemlenmekte.

unsplash
Birbirinden farklı çeşitleri olan ve insan hayatını negatif bir şekilde etkileyen demans neden ortaya çıkmakta? Öncelikle, insan vücudunun patronu olan beynin farklı işlevleri bulunan pek çok bölümden oluştuğunu sizlere bildirmek istiyoruz. İşte, farklı görevleri bulunan beyin bölgelerindeki beyin hücrelerinin zarar görmesi sonucunda demans dediğimiz rahatsızlık çıkıyor. Belirli bir beyin bölgesindeki hücrelerin zarar görmesi sonucunda bahsi geçen bölge görevini yerine getiremez hale geliyor ve demans durumu ile karşılaşılıyor. Ayrıca, beyin hücrelerinin zarar görmesi sonucunda bu hücreler arasındaki iletişim de engelleniyor ve insanların sosyal becerilerinde, düşünme yetilerinde, duygularında ve davranışlarında farklılıklar gözlemleniyor. Yukarıda demansın farklı türleri olduğunu söylemiştik ve bu farklı türlerin ortaya çıkışı da hangi beyin bölgesinin hasar gördüğüne ve beyin hücrelerinde gerçekleşen hasarın tipine dayanıyor. Bu yüzden, beynin bölgelerinde farklı hasarların gerçekleşmesi sonucunda demans çeşidinin de değişiklik göstereceğini söyleyebiliriz.

unsplash
Beynin herhangi bir bölümünün hasar görmesi sonucunda ortaya çıkabilen demansın en bilindik belirtisi yeni öğrenilen bir bilginin hızlı bir şekilde unutulmasıdır. Bu semptoma ek olarak, iletişim kurmada, dil yeteneklerinde, hafızada, görsel algıda, muhakemede, yargılamada ve odaklanmada gözlemlenen sıkıntılar da demansın belirtileri olabilmekte. Bu nedenle, özellikle yaşlı bireyler olmak üzere çevremizdeki her insanın bu tarz semptomlar sergileyip sergilemediğine dikkat etmeliyiz. Eğer çevrenizdeki herhangi birisinin bu semptomlardan en az iki tanesini gösterdiğini düşünüyorsanız çok hızlı bir şekilde bir uzmana danışmalısınız. Bu semptomlar her zaman demans belirtisi olmasa da demans durumunun erken teşhisi sonucunda en uygun tedavi bireylere uygulanabilmekte. Her ne kadar geri dönüşü imkansız olan demans türleri bulunsa da bu demans türleri için de belirtileri azaltabilmek adına çeşitli tedavi yöntemleri uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Bu yüzden, sevdiğiniz birinin hafızasında ya da kendi hafızanızda çeşitli problemler olduğunu düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmemelisiniz. 
İlerleyici demans türleri iyileştirilemez fakat bazı yöntemler sonucunda bu demans türlerinin sebep olduğu semptomlar kontrol altına alınabilir. Demans tedavisinde ilaçlardan ve çeşitli terapilerden destek alınmakta. Eğer demans riskini azaltmak ve gelecekte bu tedavilerin hiçbiri ile uğraşmamak istiyorsanız bulmaca çözerek ya da kitap okuyarak zihninizi aktif bir şekilde çalıştırmalısınız. Ayrıca, yeteri kadar vitamin almanın, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmanın ve fiziksel ve sosyal aktivitelere katılmanın da demans riskini düşüşe geçirdiğini sizlere bildirmek istiyoruz. 

Yukarı Kaydır