Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Değişmek Kötü Bir Şey Değil
pexels
ZOOM

Değişmek Kötü Bir Şey Değil

25 Eki 2022

Hayatı değişimsiz, doğrusal bir düzlem olarak görenler, ne büyük yanılgı içindeler. Değişiyoruz, dönüşüyoruz. Dünkü bizle bugünkü biz bile aynı pencereden bakmıyor dünyaya. Aramızda bunu kabullenemeyenler var. Halbuki değişmenin fena bir şey olmadığını bilselerdi, nasıl da kucaklarlardı kendilerini...

1.5 Bardak

pexels
Neden değişiriz?

Değişmek, her şeyden evvel bir ihtiyaçtır. Konfor alanlarımızdan çıkmaktan pek hoşlanmayan yaratıklar gibi görünsek de, bize değişimin ne kadar hayati olduğunu ispatlayan bir sürü nokta var hayatlarımızda. Çok basit bir örneklerle başlayalım. Mesela, hayran kalarak aldığımız koltuk takımı, aradan geçen birkaç yılın ardından, sanki o salona fazlaymış gibi görünebiliyor gözlerimize. Koltuk takımı, evden gitsin, yerine daha farklısı, belki daha iyisi, daha sofistikesi gelsin istiyoruz. Zevklerimiz değişiyor çünkü. 70 sene yaşıyorsak, 70 sene boyunca aynı rengin favorimiz olarak kalması çok düşük bir ihtimal. Hayatın doğrusal bir şekilde ilerlemediğini söylemiştik, bu çeşitliliğin içinde deneyimlediğimiz her şey, fikrimizin değişmesine yol açıyor. Dün kokusundan midemizin bulandığı bir yemeğe, bugün başka bir teknikle pişirilmiş olmasından, ya da içerisine atılmış, lezzetini baştan yaratan herhangi bir şeyden dolayı aşık olabiliriz. Benliğin, ham haliyle kalması imkansızdır. Bir incire benzetebiliriz kendimizi konu değişimse, meyve verir, olgunlaşır, olgunluktan dalımızda patlar ve en son yere düşerek toprakta tamamlarız döngüyü. Hatta, değişim orada bile bitmez, çürür, toprağa adapte olur, toprağa karışırız. Değişiriz, çünkü değişmeye olan ihtiyacımız, dünyayı bizler için daha katlanılabilir hale getirir. 

pexels
Değiştiğimiz için suçlu muyuz?

Belki de hepimiz, belli başlı huylarımızın değişmesinden dolayı başkalarının yakınmalarını dinlemişizdir. Eskisi kadar ilgili olmadığımız arkadaşlarımız 'sen çok değiştin, hiç uğramıyorsun, selamı sabahı kestin' der, eşimiz, hayat arkadaşımız kalkıp 'seni tanıdığımda böyle değildin' diye yakınır. 'Hayır, ben o zaman da aynıydım, sen görmek istemedin, ya da belki de değiştim, bunda kötü olan ne? Sen aynı mı kaldın?' diye cevap verecek cesaret de pek azımızda vardır. Çünkü, 'değişmek' fiilinin kötü bir şöhreti var sanki insanlar arasında. Bizim, kendi adımıza 'olumlu' olarak değerlendirdiğimiz bir değişim onların gözünde 'kötü yönde değişim' olduğunda, taşlanmamız kaçınılmazdır. Elbette, özellikle aynı yaşam alanını paylaştığımız insanlarla değişimlerimiz hakkında konuşmak zorunda kalıyoruz. Onları tam anlamıyla bu meseleden soyutlamamız mümkün olmuyor. Fakat eğer geçirdiğimiz değişimler gerçekten yalnızca bizi ilgilendiren, kimseye zararı olmayan değişimler ise, hiç kimsenin bize değiştiğimiz için kendimizi suçlu hissettirmeye hakkı olmadığını önce kendimize sonra da başkalarına kabul ettirmeliyiz. Değiştiğimiz için suçlu değiliz, bu yolculuk bizim yolculuğumuzdu, ve o yol bizi buraya getirdi. Tıpkı diğerlerini de bambaşka noktalara taşıdığı gibi. 

pexels
Kontrollü değişimin, farkındalığın önemi

Hayat bir gemi, dümenini de kendisi yönetir diye düşünmek de yanlıştır. Dümen bizim elimizde olmalı hep, değişimin geldiğini görebilmeli, artılarını eksilerini görebilmeli, ardından gelen acı ve tatlı tecrübeleri kucaklayabilmeli, ve bu deneyimin vereceğimiz yeni kararlarda bize doğru rehberlik etmesini sağlamalıyız. Değiştiğimizden bihaber şekilde yaşamımızı sürdürürsek, amiyane tabirle 'asalaklaşırız' ve eylemlerimizi temellendiremeyiz. Temellendiremediğimiz, neden yaptığımızı bilmediğimiz eylemler de, anlamsızlaşır. Sık sık, kendi kendimizi kontrol etmek, 'neredeydim, nereye geldim, nasıldım, şimdi nasılım?' diye tahlil yapmak, kendimizin en muhteşem ve değişimle en barışık halini bulabilmenin yoludur. 

pexels
Değiştiğimizi inkar ettikçe...

Yolumuzu daraltırız. Yolun uzaması hiçbir zaman sorun değildir ancak daralması sorundur. Ferah bir yolun, ne kadar uzun olduğu mühim değildir. Ancak o yolu kendi elimizle daraltırsak, kısacık olsa dahi ömrümüzden ömür çalar. Değişmek kötü bir şey değil, biz belki de bunu içselleştirdikçe, hem kendimizi hem ötekini çok daha kolay kucaklayacağız, hem kendimizin hem ötekinin yolunu açacağız...
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?