www.swisslife.com
KÜLTÜR/SANAT

Deborah Levy ve Eserleri

04 Ağu 2023

İngiliz romancı, şair ve oyun yazarı olan Deborah Levy’nin kalemi ile henüz tanışmadıysanız, yazarın en çarpıcı eserlerini bu ay okuma listenize eklemenizin tam zamanı. Biz de bu nedenle edebiyat dünyası için son derece saygıdeğer bir ödül olarak kabul edilen Booker tarafından farklı eserleri ile iki kez kısa listeye ve bir kez de uzun listeye alınan Levy’nin en beğenilen kitaplarını sizin için inceledik.

2 Bardak

www.latimes.com
Deborah Levy Kimdir?
 
1959 yılında Güney Afrika’da dünyaya gelen Deborah Levy, Dartington College of Arts’ta eğitimini tamamladı. Kariyerine oyun yazarlığı ile başlayan Levy, Dartington’dan ayrıldıktan sonra bir dizi oyun yazdı. Son derece güçlü bir kaleme sahip olan Levy’nin eserleri Royal Shakespeare Company tarafından sahnelendi. Böylelikle Levy, Man Act Theatre Company’de hem yönetmen hem de yazar olarak görev aldı. 1985’te Ophelia and the Great Idea adlı kısa öykülerden oluşan bir koleksiyon çıkaran Levy, ilk romanı olan Beautiful Mutants’ı 1987 yılında yayınladı. 1932’te ikinci romanı olan Swallowing Geography adlı eserini yayınlayan Levy, 1996 tarihinde Billy and Girl adlı üçüncü romanı ile okuyucusuyla buluştu. 

Yazar, 2011 yılında yayınladığı Eve Yüzerken veya orijinal adı ile Swimming Home ile 2012 yılında Man Booker Ödülü için kısa listeye alındı. Yazar, 2016 yılında kaleme aldığı Sıcak Süt (Hot Milk) isimli eseri ile de Man Booker Ödülü’ne bir kez daha aday gösterildi. Son olarak 2019 yılında yayınlanan Her Şeyi Gören Adam veya orijinal adı ile The Man Who Saw Everything, Booker tarafından uzun listeye alındı. Kısaca şunu söyleyebiliriz ki etkileyici satırları ile okuyucularını her daim büyülemeyi başaran Levy’nin kitaplarına mutlaka bir şans vermelisiniz.  

www.kitapyurdu.com
Eve Yüzerken
 
Deborah Levy’nin 2012 yılında kaleme aldığı Swimming Home, 2015 yılında Eve Yüzerken adı ile Elvan Kıvılcım tarafından dilimize çevrilerek raflarda yerini aldı. Everest Yayınları baskısı ile okuyucusuyla buluşan bu eser, 2012 yılında Man Booker Ödülü’nün finalistleri arasında da yer aldı. Okuyucunun sonunu merakla beklediği bu eser, Fransız Riviera’sındaki bir villada tatillerinin tadını çıkaran iki İngiliz ailenin havuzunda çıplak bir kadının belirmesi ile başlar. Psikolojik problemleri olan Kitty Finch’in belirmesi ile tatile huzursuzluk düşer. Bu hikâye ise artık bir yetişkin olan Nina’nın merhum babasına söylediği sözler ile sonlanır. Bu muazzam eseri mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

www.amazon.com.tr
Her Şeyi Gören Adam
 
Yazarın aslen 2019 yılında yayınladığı Her Şeyi Gören Adam veya orijinal adı ile The Man Who Saw Everything, 2022 yılında Eda İşler’in çevirisi ile buradaki raflarda da yerini aldı. Yine Everest Yayınları baskısı ile okuyucusuyla buluşan bu eser, 2019 Booker Ödülü adayı olmaya da hak kazandı. Gördüklerimiz, göremediklerimiz ve görmezden geldiklerimiz ile ilgili son derece farklı ve eğlenceli olan bu roman, 1988 yılında Saul Adler’e bir otomobilin çarpması ile başlar. Düştüğü yerden kalkabilen Adler, kız arkadaşı Jennifer’ın çektiği fotoğraf için de poz verir. Bu fotoğrafı Doğu Almanya’ya götüren Adler’in orada başı derde girer. 224 sayfalık bu kısacık eseri, bu yaz mutlaka okumalısınız. 

www.kitapyurdu.com
Sıcak Süt
 
Eda İşler’in çevirisi ve Everest Yayınları baskısı ile 2020 yılında okuyucusuyla buluşan Sıcak Süt veya orijinal adı ile Hot Milk, yazarın en popüler eserlerinden. Man Booker Ödülü’ne aday gösterilen bu roman, İspanya’nın sahillerinde geçer. Doktorasını yarım bırakıp, tüm zamanını annesine ayıran Sofia, hayatını yeniden ele almak için uğraşır. Şiirsel bir dile sahip olan bu eser okuyucusunu, cinsellik, öfke, mitoloji ve tecrübe etme gibi temalar ile buluşturur. Bu eseri de alışveriş sepetinize eklemeyi unutmayın!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?