ZOOM

Daha Verimli Bir Yaşam İçin Uyku Kronotipinizi Keşfedin!

16 Kas 2022

Uykunun sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Kaliteli bir uyku hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı olumlu yönde etkiler. Bu kaliteli uykunun oluşumunda kaçta yattığımız, ne kadar uyuduğumuz ve kaçta uyandığımız gibi değişkenler önemlidir. Tüm bu değişkenler aslında bizim uyku kronotipimizi oluşturur. Peki, nedir bu uyku kronotipi? Uyku kronotipiniz sizin sizin uyku şeklinize göre günün hangi saati daha verimli olduğunuzu belirler. Belli hayvanların uyku tarzlarından isimlerini alan bu kronotiplerle siz de hangi saatlerin insanı olduğunuzu keşfedebilirsiniz. Hayatınızı kronotipinize göre şekillendirerek daha işlevsel bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Uyku kronotipleri kendi içinde de bazı gruplara ayrılıyorlar. Sabah saatlerinde üretken olabilen insanlar ‘sabah kronotipi’, sabah uyuyup öğleden sonraları aktif olmaya başlayan insanlar ise ‘gece kronotipi’ kategorisine dahil oluyor. Araştırmalar bu ayrımı yaratan bazı bedensel durumların var olduğunu gösteriyor. Geceleri daha aktif olan insanlarda uykuya geçişi sağlayan vücut sıcaklığı ve melatonin seviyesi gündüz aktif olanlardan iki, üç saat kadar daha geç oluşuyor. Gece kuşları da denilen bu grup geç saatlerde daha kolay ayakta kalabiliyor. Kronotiplere ve özelliklerine geçmeden önce bu kronotiplerin oluşmasında birçok farklı etkenin rol aldığını belirtmekte fayda var. Stres seviyeniz, yaşınız, genetiğiniz ve çevresel etkenler bunlardan bazılarıdır. Dünya’da yoğunlukla sahip olunan bir krototip olsa da etkenlerin değiştiği bazı kişilerde kronotipler de değişkinlik gösterebilmektedir. 

İlerleyen yaşlarla birlikte düzen değişebildiği için kronotiplerde de farklılaşmalar görülebiliyor. Stres ise kronotipinizi etkileyen önemli bir değişken. Yaşam şartlarının insan üzerinde yarattığı baskı kronotipler üzerinde de etkili oluyor. Yoğun stres uyuyamama ya da uyanamama gibi sorunlara neden olarak uyku düzenini değiştirebiliyor. Uyanık olunan saatlerde ise dinç hissedilememesine neden olabiliyor. Toplamda tüm bu etkenlerin ortaklaşa etkileriyle oluşan dört adet kronotip var. Bunlar: ayı, kurt, aslan ve yunus kronotipleri. Aralarında en sık görüleni ise ayı kronotipi. Ayı kronotipine sahip kişiler uykularını güneşin doğuşu ve batışı ile uyumlu şekilde yaşarlar. Sabahları uyanırken ve geceleri uykuya dalarken sorun yaşamazlar. Sabahları daha verimlidirler. Öğleden sonraki saatlerde kademeli olarak enerjileri düşüşe geçebilir. Ayı kronotipine sahip bireyler genellikle 23.00 civarı uyur, sabah 7-8 civarı uyanırlar. Onlar için ortalama 7-8 saatlik bir uyku yeterlidir.

Sırada kurt kronotipi var. Kurt kronotipine sahip bireyler için sabahları uyanmak bir çileye dönüşebilir. Onlar genellikle günün ilerleyen saatlerinde enerjik hale gelirler ve daha dinç hissetmeye başlarlar. Enerji toplamak için daha geç uyanmaya ihtiyaç duyarlar. Sabahları bir şeyler yemek ya da bir aktivite yapmak çoğunlukla içlerinden gelmez. Akşam beş ve dokuz arasındaki saatlerde daha işlevsel ve üretime meyilli olurlar. İçe dönüklük ve çekingenlik gibi özelliklere de sahip olabilen kurt kronotipli bireyler çoğunlukla dokuz, on saat uyurlar. Aslan kronotipi uyku kronotiplerinden bir diğeridir. Aslan kronotipine sahip kişiler çoğunlukla sabahları erken kalkmayı severler. Sabah saatleri zihinsel ve bedensel olarak en verimli oldukları saatlerdir. Öğleden sonra daha yorgun hissettikleri için işlerini sabah yapmaya çalışırlar. Lider ruhlu oldukları bilinen aslanlar erkenden dinlenmeyi tercih ettiklerinden 9-10 civarında uykuya geçiş yaparlar.
Son kronotipimiz ise yunus kronotipi. Yunus kronotipindeki kişiler belli bir uyku düzenine sahip değildirler. Uykuları bölük pörçüktür ve sık sık uyanırlar. Bu yüzden sabahları uyanmakta zorluk çekerler. Ancak uyandıktan bir süre sonra işlerini halletmeye başlarlar. Zeki kişiler olarak bilinen yunus kronotipli bireyler uykuya dalmaya çalışırken akıllarına gelen düşünceler nedeniyle uyumakta zorluk yaşarlar. Uykuları düzensiz olduğu için de çoğunlukla yorgun ve halsiz hissederler. Düzensiz uyku durumları işlerini, beslenme alışkanlıklarını ve sosyal hayatlarını da etkiler. Artık dört kronotipi ve özelliklerini biliyorsunuz. Kendi kronotipinizi belirleyebilirsiniz. Kronotipinizi öğrenmek verimli saatlerinizi fark edebilmeniz açısından da önemlidir. Hayatınızı kronotipinize uygun şekilde dizayn ettiğinizde yaşamdan daha fazla verim alabilirsiniz. Bu durum stresinizi azaltacak ve iyi oluş halinizi de arttıracaktır. Bunun yanında herkes için geçerli olan uyku saatlerinde ekrandan uzak kalmak, ağır beslenmemek, karanlık ve sessiz bir ortamda bulunmak gibi durumlar uyumanızı kolaylaştıracaktır. Gündüzleri aldığınız temiz hava, sağlıklı beslenme ve egzersiz de gece uykularınızın düzenlenmesine yardımcı olacaktır.


Kaynak: https://www.uplifers.com/uyku-kronotipleri-ve-ozellikleri-uyku-duzeniniz-size-ne-anlatiyor/
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?