Pexels
WELLNESS

Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmanın 7 Yolu

31 Ara 2021

Her sabah uyandığınızda kendinizi gece dayak yemiş gibi mi hissediyorsunuz? Kollarınızı kaldırmak, ayaklarınızı hareket ettirmek, zihninizi bir şeyler düşünmeye sevk etmek her gün giderek zorlaşıyor mu? İki üç bardak kahve içmeden günlük işlerinizi yerine getiremiyor musunuz? Eğer tüm bunlar size tanıdık geliyorsa iyi bir bedensel ve mental disiplin altına girmenin zamanı gelmiş demektir. Daha mutlu, daha sağlıklı ve daha üretken bir yaşam için aşağıdaki ipuçlarına bakabilirsiniz.

Pexels

Besin değeri yüksek yiyecekler tüketin


Midenize giren şey hem bedensel hem de mental sağlığınız doğrudan etkiler. Bu yüzden size anlık yüksek enerji veren ama besin değeri oldukça düşük yiyeceklerden uzak durmalısınız. Size “tüm gün boyunca” enerji verecek çeşitli besinler elde etmek için tüm besin gruplarından çeşitli yiyecekler tüketmeye çalışın: yeşillik, havuç, patates, kuruyemiş, baklagil ve meyve. 

Pexels
Geceleri en az yedi saat uyuyun

Aramızda her ne kadar geceleri ayakta olmayı sevenler olsa da ki buna bu yazının yazarı da dahil, kabul edelim, gece uykusunun verdiği dinçliği hiçbir gündüz uykusu vermiyor. Her gece en az yedi saat bedensel ve zihinsel düğmelerimizi kapatmaya ihtiyacımız var. Unutmayın, uyku yoksunluğu ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi ruh halinizi, motivasyonunuzu ve enerji seviyenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Pexels

Sizi önemseyen iyi insanlarla arkadaşlık edin


Sizle dürüst ve samimi ilişkiler kuran ve aynı zamanda sizi önemseyen “iyi insan”larla arkadaşlık etmeye çalışın. Her gün size kendinizi değersiz hissettiren toksik bir çevrede olmanız mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamanızı engelleyecektir. Bu yüzden dostluğunuzu önemsemeyen “olumlu” insanlarla bir araya gelmeye çalışın. 

Pexels
Haberlere biraz ara verin

Dünyadan bihaber yaşamak sadece aptallar içindir. Sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamak için dünyada olup bitenlere sırtınızı dönmeniz gerekmez; ama diğer taraftan, haberler aracılığıyla öğrendiğiniz üzücü gelişmelerle her gün kendinizi mutsuz ve umutsuz bir ruh hâline sürüklemeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden haberlere ara vermeniz gereken zamanlar olacaktır.

Pexels

Düzenli egzersiz yapın


Günün büyük bir kısmında kendinizi uyuşuk mu hissediyorsunuz? O zaman yapmanız gereken bir diğer şey de düzenli egzersiz yapmak. Haftada yapacağınız 150 dakikalık bir egzersiz stres ve gerginliğinizi azaltacaktır. Kaslarınız güçlenecek, dayanıklılığınız artacaktır. Bu da size gün içerisinde güç sağlayacaktır. 

Pexels

Her gün anlamlı şeyler yapın


Bugün kendiniz için ne yaptınız? Neye tutku diyorsunuz? Resimlere mi, filmlere mi, kitaplara mı, yemeklere mi, sporlara mı ya da oyunlara mı? Her gün keyif aldığınız bir şeyle ilgilenmeye çalışın. Sizin için önemli olan şeylere zaman ayırmanız enerjinizi yükseltecektir.

Pexels

Başkalarına iyi davranın


Hınç, insanı içten içe tüketen en güçlü zehirdir. Nefretle bezenmiş bu duygu, belleği olumsuz duygular tarafından işgal edilmiş insanlarda görülür. Eğer her gün içiniz öfke ve nefretle doluyorsa bu duyguları terk etmeye çalışın. Çünkü günün sonunda bu duygular önce size sonra sevdiklerinize sonra da sizi tanımayan diğer insanlara zarar verecektir. Probleminiz her ne olursa olsun, güçlü kalmaya çalışın. Önce kendinize, sonra başkalarına iyi davranın.

Sonuç olarak, kendinizi tükenmiş hissediyorsanız ve daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam yaşamak istiyorsanız yukarıda yer alan yollar size yardımcı olabilir. Öz disiplin en berbat koşullarda bile insanın ayakta kalmasını sağlayabilir. Dolayısıyla hayatınızda yaşadığınız tüm zorluklara rağmen kendinizi her zaman daha enerjik ve güçlü hâle getirebilirsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?