Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Daha neler göreceğiz: Çıplak Pizza Neden Popüler Oldu?
GASTRONOMİ

Daha neler göreceğiz: Çıplak Pizza Neden Popüler Oldu?

23 Kas 2022

Hatırlarsınız bir süre önce ülkemizde tavuksuz döner, içi boş baklava, içi boş tost gibi malzemelerden çalınarak enflasyonla mücadele etmeye yönelik bir takım tasarruflu yemek girişimleri olmuştu. Baya da bir ses getiren bu durum şu aralar yine kendini hissettirmeye başlayınca sizi bare naked pizza ile tanıştırmak istedim. Ülkemizde yapılsa enflasyon pizzası diyeceğim malzemesiz pizza ilginç bir şekilde popüler oldu, peki ama neden? Siz de, “Kim malzemesiz pizzaya para vermek ister ki!” diyenlerdenseniz, hadi gelin bir de para verenler gözünden bakalım…

Kapitalizmde “tüketmek” söz konusu olunca alternatifler de asla bitmiyor. Bir şeyi tükettiğimiz için para verdiğimiz eğilim, artık tüketemediğimiz şekle evriliyor. Zaten mevcut olanların elimizden alınarak daha değerli gibi görünmesini sağlamak ve bu değer üzerinden satış yapmak da kuşkusuz ki kapitalizmin dinamiklerinden ve pazarlamanın değer yaratma stratejilerinden başka bir şey değil. Şu an bu satırları yazarken aklıma apple kutularından çıkarılan adaptörler geldi. Bir sonraki aşama kabloların çıkarılması. Diğer aşama da iphone’un bir sök-tak mantığıyla kutuda bir dağınık puzzle gibi satılacağı fikri, düşünmeden edemiyorum. Çok ütopik gelse de bugüne kadar olmaz dediğimiz her şey olmadı mı! Bu da olur! Neyse, bu konuya çok içerlemiştim bahsetmeden geçemedim.

Malum ülkemizde acayip bir enflasyon söz konusu. Hemen her gün aldığımız ürünlerin fiyatları değişiyor. Bu süreçte yeri gelmişken market çalışanlarını sabrı için tebrik ediyorum gerçekten. Günde 5 kere etiket değiştirmek insanüstü bir sabır. Emeklerine sağlık. E haliyle gıda fiyatları ana akım medya diliyle değişip güncellendikçe (şunu demek istiyoruz: hunharca zam yedikçe) hazır yemeklerin de fiyatları bir o kadar değişiyor. Esnaf da bu durdurulamaz zamlarla mücadele etmek için kendince yöntemler bulmaya çalışıyor çünkü insanlar artık bir kuru simiti bile alamaz duruma geldi. 10 liraya simit mi olur! Oluyor işte. Dolayısıyla inovatif gıda girişimlerinde bulunuyorlar.

Mesela tavuk döneri tavuksuz satıyorlar, boş lavaş, ya da içine biraz yeşillik… Tost desen çift kaşarlısını bırakın artık o da malzemesiz tosta bıraktı yerini. İçi boş baklava da onlardan biri, cevizli, fıstıklı artık bir rüya…Bunları çok sık duyduk hepimiz, sosyal medyada bol bol da paylaşıldı. Tirajikomik durumlara gülsek mi ağlasak mı bilemedik. Biz bu mecburi yaratıcılığımızı aslında enflasyonla kendimizce bir mücadele yöntemi olarak hayata geçirdik ama yurtdışında bazı girişimler bizimkinden farksız şekilde ilerlese de yapılan PR “kapitalizm bize daha neler edeceksin” “Bir de buna reklam filmimi çekmişler” diye düşündürüyor. Malzemeleriyle ünlü, hepimizin bayılarak yediği diyet bozduran pizzaları, tamamen malzemesiz boş hamur olarak satmaya başlayan ve bu pizzaya da sağlam bir PR çalışması yapıp reklam filmi çeken koca yürekli bir restoranttan bahsedeceğim sizlere: Schlotzsky Restoranı

Schlotzsky restoranı, tüm zamanların en sevilen yiyeceklerinden biri diyebileceğimiz pizzayı resmen soyarak yani bildiğiniz malzemesiz ve çıplak hatta çırılçıplak satmaya başladı. Çünkü üstünde bir salça sos, bir peynir ne bileyim bir hareket… hiçbir şey yok! Menüde “cesur ve lezzetli” olarak bahsediliyor bu Bare Naked Pizzadan. İçinde herhangi bir sos, peynir olmadan bomboş hamur olarak tüketiyorsunuz.
 
Markanın Yönetici Aşçısı Jennifer Keil, “Schlotzsky’s’de iş dünyasının en iyisi olduğunu düşündüğümüz karşı konulamaz pizza hamurunu yaratmak için taze bazlı ekşi hamurdaki uzmanlığımızı kullanıyoruz” demiş. Vallahi bizde de çeşit çeşit ekmek yapılıyor enteresan hamurlardan. Şimdi o ekmekleri yuvarlak pizza görünümlü pişirsek pizza diyebilecek miyiz? Bu bomboş pizza üstelik 5 dolar gibi bir rakama satılıyor. İtiraf edelim orijinallik adına bu kadarı fazla ve saçma geldi bana açıkçası. Üzerine bir de reklam çalışması yapılması içi boş üründen marka değeri yaratarak insanlarda onu tükettikçe özel olduğu mantalitesi uyandırma merakından başka bir şey değil. “Hamurlarımızla ünlüyüz, pizza hamurunda iddialıyız” demeye çalışıyorsunuz anladık ama bunu malzemeli pizzayı yerken zaten anlıyoruz biz. Bu pek doğru bir hamle değil kısacası.
Peki siz pizza diye boş bir hamur tüketir üzerine bir de para verir miydiniz?

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?