google görseller
GLOBAL NEWS

Cumhurbaşkanı Adayları İçin Propaganda Dönemi Başladı

31 Mar 2023

YSK’nin cumhurbaşkanı seçimi kesin aday listesinin belli olmasının ardından adaylar için propaganda dönemi başladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 14 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimine katılacak kesin aday listesinin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte cumhurbaşkanı adayları için propaganda dönemi de başladı.
 
Kurul’un almış olduğu karara göre Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve Sinan Oğan cumhurbaşkanı adayları oldu. Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için yarın YSK’de kura çekimi yapılacak.
 
Belirlenen dört cumhurbaşkanı adayı, seçimlerden bir gün öncesi olan 13 Mayıs tarihine kadar propaganda yapabilecek. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde ise bu süre 15 Mayıs ile 27 Mayıs olarak uygulanacak.
 
Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, cumhurbaşkanı adaylarının bazı noktalarda propaganda yapması yasak olacak. Örneğin, seçim döneminde genel yollar üzerinde, mabetlerde ve kamu binalarında propaganda yapılamayacak.
 
Ayrıca üniversite yerleşkelerinde ve öğrenci yurtlarında seçim toplantısı yapılamayacak, yurt dışı ve gümrük kapılarında da sözlü propaganda gerçekleştirilemeyecek.
 
Adaylar bugün itibarıyla propaganda faaliyetlerini yürütmek üzere il ve ilçelerde seçim büroları kurabilecek, yurt dışında ise bu faaliyetlerde kullanılmak üzere seçim büroları kurulamayacak.
 
Bunlara ek olarak, cumhurbaşkanı adaylarının hepsi propaganda tarihleri arasında yazılı basında yayımlanmak üzere ilan ve reklam verebilecek, internet sitesi açabilecek ve bu mecralarda yazılı, sözlü ve görüntülü propaganda yapabilecek. Yurt dışındaki yayın kuruluşlarında propaganda yapılması ise yasak olacak.
 
Seçim zamanından 10 gün öncesi olan 4 Mayıs tarihinden 13 Mayıs saat 18.00'e kadar kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminler, bilgi ve iletişim telefonlarıyla mini referandumlar yapılamayacak. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayımlanmasında araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu kılınacak.
 
Cumhurbaşkanı adayları, propaganda döneminde kendilerini tanıtan broşür, el ilanı, parti bayrağı, poster, afiş, ses ve görüntü içeren CD/DVD dağıtabilecek. Ancak bunlar haricinde hediye ya da eşantiyon dağıtılamayacak. Propaganda için kullanılacak olan materyallerde ise Türk bayrağı ve dini ibarelere yer verilmeyecek. Propagandalarda Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçeler de kullanılabilecek.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?