Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
COP27 Zirvesi Sona Erdi
GLOBAL NEWS

COP27 Zirvesi Sona Erdi

21 Kas 2022

Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi (COP27) dün sona erdi. Yapılan müzakereler sonucunda, iklim değişikliği ile mücadele konusunda yoksul ülkelere gerekli yardımın yapılması ve “Kayıp ve Zarar Fonu” sağlanması konusunda anlaşmaya varıldı.

1 Bardak
18 Kasım’da tamamlanması planlanan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi (COP27) iki gün daha uzatıldı ve 20 Kasım itibariyle sona erdi. Zirvenin önemli başlıklarını ise yoksul ülkelere sağlanan yardım fonu ve fosil yakıtların kullanımının azaltılmasına yönelik taahhütnameler oluşturdu.
 
Ülkeler arasında anlaşmaya varılan “Kayıp ve Zarar Fonu” için hangi ülkenin ne kadar yardım sağlayacağı henüz kesinleşmiş değil. Bu planlamanın önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek olan zirvede yapılması bekleniyor.
 
Özellikle iklim değişikliğinden kaynaklı ve son yıllarda daha da çoğalan sel ve kuraklık gibi olaylardan zarar gören ülkeler, varılan fon anlaşmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Pakistan'ın İklim Bakanı Sherry Rehman "İklim hedeflerini başarmak nasıl birlikte çalışacağımıza dair önemli bir virajı döndük"ifadelerine yer verdi. Pakistan’da geçtiğimiz yaz meydana gelen sellerde 1700’den fazla insanın hayatını kaybettiği ve 40 milyar dolardan fazla da maddi kaybın meydana geldiği belirtiliyor. 
 
Zirvede fon konusunda anlaşmaya varıldı fakat fosil yakıtların kullanımının azaltılmasına yönelik herhangi bir taahhütname yer almadı. İngiltere baş müzakerecisi Alok Sharma, bu durumdan dolayı oldukça hayal kırıklığına uğradığını belirtti ve “İlerleme sağlayamadığımız için inanılmaz derecede hayal kırıklığına uğradım. Sera gazı salınımlarını derhal azaltma hedefini zayıflatmaya çalışan ülkeler, risk altındaki ülkelerde neler yaşandığına bakmalı” ifadelerine yer verdi.
 
Ülkelerin “Ulusal Katkı Beyanı” açıkladıkları zirvede, Türkiye de kendi beyanını bildirdi ve bazı açıklamalarda bulundu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, güncellenmiş olan Ulusal Katkı Beyanı çerçevesinde 2030 hedefi için belirlediği %21 emisyon artıştan azaltım hedefinin %41’ e yükseltildiğini vurguladı ve “Böylece ülke olarak 2030 için yaklaşık 500 milyon ton emisyon azaltımı yapmış olacağız” ifadelerine yer verdi.
 
Ancak, Türkiye’nin İklim Zirvesi’nde açıkladığı beyanı yorumlayan iklim uzmanları, mevcut olan güncel emisyon verilerinden yola çıkarak, hedeflerin yeniden güncellenmesi gerektiği vurgusunu yaptılar.
 
Kaynaklar:
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?