Pinterest
ZOOM

Çocuklarınız Kadar Sizi de Mutlu Edecek Uyku Öncesi Ritüelleri

13 Eki 2022

Ekim ayının ortalarına geldiğimiz bugünlerde, çocuklarınızın uykuya geçiş saatleri arasında yazdan kalma dengesizlikler ve düzensizlikler içinde kıvranan, biriciklerini uykuya geçiş moduna sokmakta sorun yaşayan ebeveynlerdenseniz, size güzel bir haberim var. Sizlerle paylaşacağım uyku zamanı ritüelleri ile çocuklarınız uykuya geçerken hem mutlu hem de yatağa girmek için heyecanlı olacaklar. Üstelik tüm bu ritüeller çocuğunuz ile iletişiminize fayda sağlayacağı için sizi de mutlu edecek. Kısaca kazan – kazan durumu! Şimdi, hazırsanız başlıyorum.

Uyku Rutini Nedir?


Çocuklarımızı iyi bir uyku düzenine alıştırmanın en kolay yolu onlarla bir uyku ritüeli oluşturmaktır. Bir çocuk için uyku ritüeli oluşturduğunuzda o çocuğun uykuya geçişi daha kolay olacaktır. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki uykusuzluk; mutsuz, huzursuz ve duygusal sonuçlar yarattığı gibi konsantrasyon eksikliği ve obeziteye de sebep olmaktadır. O nedenle özellikle çocukluktan itibaren yeterli uyku uyumak çok önemlidir. Yeterli uyku için de çocuğun uykuyu ve uyumaya giden zamanı sevmesi büyük önem taşır. Özellikle uyku ile arası hiç iyi olmayan çocuklar dahi – tecrübeyle sabit – uyku ritüelleri ile daha erken uyumaya ve uykuya dalmaya daha çabuk geçer. Peki, nedir bu uyku ritüeli, diyorsanız hemen açıklamak isterim: Uyku rutini her gece yatmadan önce gerçekleştirilen ve tekrarlanan bir dizi aktivitedir. Ayrıca uyku rutini çocuklar için oldukça faydalıdır.

Unsplash

Uyku Rutininin Faydaları Nelerdir?


Uyku rutininin faydaları uzun vadede ortaya çıkar. Uyku rutini bir çocuğun bebeklikten çocukluğa geçişinde dikkat ve bilişsel becerilerini geliştirir, ruh halini ve stres seviyesini de dengede tutar. Gelecekte uyku sorunu yaşamasınıysa büyük ölçüde engeller. Üstelik birlikte yaptığınız bu aktivite ile çocuğunuzla iletişiminiz ve bağınız güçlenir.

Bu kadar uzun bir girişten sonra şimdi sizinle uyku vakti rutini için neler yapabileceğinizi paylaşmak isterim. Fakat özellikle de belirtmek isterim ki uyku rutinini en fazla 4 ya da 5 aktivite ile sınırlı tutmalısınız. Bunun başlıca sebebi fazla aktivitenin uykuya geçişi kolaylaştırayım derken uykusunu açmakla eş değer olacağıdır. Sonra kaş yapayım derken göz çıkarmış, olmayalım değil mi? Ayrıca tüm bu ritüeller hep aynı sırayla yapılmalıdır ki beyin onu öyle, bir bütün olarak kabul etsin.

Pinterest

Banyo Yaptırın


Kaliteli bir uyku için her gece banyo yaptırmak çok önemlidir. Hatırsanız çocuklarımız bebekken her gece hem de hiç üşenmeden onları yıkayıp uyutmaya öyle hazırlıyorduk. Çünkü amacımız alışmaya çalıştıkları yeni dünyada rahatlamalarına yardımcı olmaktı. Fakat bebekler büyüdükçe her gece banyo keyfi birçoğumuz için külfet olduğu için sanırım bu rutinden vazgeçiliyor. Aslında bu hem bizim hem de çocuklar için oldukça keyifli bir süreç olabilir. Fakat her gün aynı saatte ve banyoya saç yıkama dahil olmazsa. Çünkü saçlar konuya dahil olduğunda kurutma da devreye girdiği için banyo sonrası uzun bir süreç halini alıyor. Ben bu işin çözümünü saçları toplayarak yapıyorum. Amaç çocuğu banyo yaptırmak yerine sadece duş almakla sınırlı kalmalı. Vücudunu dinlendirmek için sıcak su ve sevdiği vücut şampuanı ile maksimum 10 dakikalık bir banyo uykuya giden yolda harika bir patika olacaktır. Yalnız bu banyo zamanında sevdiği oyuncakların banyo yapma sırası değil, çünkü onlar işin içine girdiğinde bazen zorla sokulan banyolardan çıkmak zor oluyor.

Pinterest

Birlikte Gökyüzüne Bakın


Dilek tutmak, hayal kurmak her insana iyi gelir. Üstelik bu aktiviteyi sevdiği biri ile birlikte yapmak çok daha keyiflidir. En azından tanıdığım birçok kişi için öyle! O halde siz de çocuğunuz ile birlikte gökyüzüne bakıp her gece bir dilek tutabilirsiniz. Veyahut her gece ayın konumunu inceleyip hakkında konuşabilirsiniz. Bu aktiviteler hem birlikte paylaştığınız keyifli bir ana hem de hayaller kurmanıza sebep olur.

Unsplash

Birlikte Yoga Yapın


Yoga yapmak ruha iyi geldiği kadar vücudun rahatlamasına da sebep olduğu için çocuğunuz ile birlikte yoga yapmanız uyku öncesi rutinin en sevilen aktivitesi olmaya adaydır. Çocuğunuz ile birlikte yoga yaparak bedenini ve zihnini rahatlatabilir ve onu keyifle uykuya hazırlayabilirsiniz. Tabii uyku öncesi yoga için uzun bir yoga seansı yapmamalı, sadece belli başlı hareketler yapmalısınız. Eğer bu konuda henüz fikir sahibi değilseniz Abm Çocuk ve İlk Gençlik Yayınları’ndan çıkan Ezgi Berk’in kaleme aldığı, Rukiye Ulusan’ın çizimlerinden oluşan “Yogayı Seviyorum” kitabından yararlanabilirsiniz. Bu kitap kolay okunur ve uygulanabilir olması ile benim favorilerimden...

Pinterest

Uyku Vakti Kitabını Geliştirin


Uykudan önce kitap okumak neredeyse her ebeveyn – çocuk ilişkisi için olmazsa olmazdır. Fakat her ne hikmetse hepimizin milyon kez okunan bir kitabı yeniden okurken zorlandığı o kitaplardan, çocuklarımız hiç bıkmıyor. Siz defalarca yeni bir kitap okumak isteseniz dahi çocuğunuzu bir türlü ikna edemiyorsanız, okuduğunuz kitabı geliştirmenizin bir yolu var. Üstelik bu etkinlik bazen zorla yatağa götürdüğünüz çocuğunuzun heyecanla bir an önce yatağa girmesine de sebep vereceği için çocuğunuzun sizin yanına gelmenizi bile bekleyemeceği günlere gebe olabilecek kadar etkili. Yapacağınız şey çocuğunuzun sürekli okuduğunuz kitaba farklı bir hayvan/nesne/karakter eklemesini rica etmek. Bu farklı şeyi hikayenin bir yerine güzelce yerleştirip kitabı interaktif bir kitaba dönüştürmek. Bu aktif kitap okuma hem sizin hem de çocuğunuz için eğlenceli bir hale dönüşeceğinden dolayı oldukça keyifli bir yarım saat geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Pinterest

Rüya Seçmesine İzin Verin


Tüm ritüeller yapıldıysa artık yatağa geçmenin vakti de gelmiş demektir. Çocuğunuzun yatağa girmeden önce tüm oyuncaklarına iyi geceler dilemesini söyleyerek, keyifli bir anı küçük,bir oyuna çevirebilirsiniz. Yataktayken kısa bir gün sonu değerlendirmesi yapabilirsiniz. Bir de biraz yaratıcılık katmak isterseniz, ona bu gece “Hangi rüyayı görmek istersin?” sorusunu yönelterek bir rüya seçmesini sağlayabilirsiniz. Bu soru ertesi güne başlangıca da hazırlık niteliğindedir. Böylece sabah kalktığınızda konuşacak ilk konunuz hazır olmuş olur.

Pinterest
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?