Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Çocukların Güçlü Duygularını Yönetmesine Yardımcı Olmanın Yolları
Pinterest
ZOOM

Çocukların Güçlü Duygularını Yönetmesine Yardımcı Olmanın Yolları

09 Eyl 2022

Öfke, iğrenme, üzüntü, korku ve mutluluk oldukça güçlü duygular olarak adlandırılır. Böylesine büyük ve güçlü duygular da çocuklara hayatı biraz zorlaştırabilir. Çünkü henüz bu duygularla nasıl baş edeceklerini bilmiyor ya da o duygularla yüzleşecek becerilere sahip olmayabilirler. Bazı çocuklar, büyük duyguları düzenlemeyi nasıl yapacaklarını kendi kendilerine, doğal yöntemlerle öğrenmiş olabilir ama her çocuk aynı yetiye sahip değildir. Henüz güçlü duyguları yönetmeyi öğrenmeyen çocuklara, siz ebeveynleri olarak yön göstermeli ve duygusal farkındalıklarını geliştirmek için yardımcı olmalısınız. Eğer çocuğunuzun duygularını yönetebilmesi için bir rehbere ihtiyacınız varsa çocukların büyük duyguları yönetmesine yardımcı olmanın yolları hakkındaki birkaç bilgiyi sizinle paylaşmak isterim. Eğer hazırsanız başlıyorum.

Duyguları Öğretin


Çocuklar bilmedikleri her şeye tepki verir. Yeni karşılaştıkları yemeği tatmak istemeyebilirler, ilk kez gittikleri bir parkta sizin yanı başınızdan ayrılmayabilir ya da iptal olan bir aktivite yüzünden duygusal bir patlama yaşayabilirler. Tüm bu hisler biz yetişkinler için de geçerlidir. Aramızdaki tek fark, bizim bu duyguları tanıyor ve yönetmesini biliyor olmamızdır. O nedenle sizin çocuğunuz için yapacağınız en iyi şey ona böyle zamanlarda hangi duygunun öne çıktığı konusunda yol gösterici olmaktır. Bu konuda kitaplardan yararlanabilir ya da izlediği bir çizgi filmdeki karakterlerin duyguları hakkında konuşabilirsiniz. Hatta 2015 yapımı olan ve yönetmenliğini Pete Docter’ın yaptığı “Inside Out” (Ters Yüz) animasyon filmini çocuğunuz ile birlikte izlemenizi ve üzerinde konuşmanızı tavsiye ediyorum. Her ne kadar film biz büyükler için daha fazla anlam ifade etse de çocukların duygular konusunda fikir sahibi olması ve de duyguları anlamaları için güzel bir rehberdir. Kitap olarak da Libby Walden tarafından yazılan ve Richard Jones’un çizimleri ile renklenen “Duygular” kitabı çocuğunuz ile duyguları tanıyıp üzerine konuşacağınız iyi bir kitaptır.

Pinterest

Duygularını Anladığınızı Gösterin


Çocuğunuzun ya da etrafınızdaki bir çocuğun duygu değişimini hemen anlayabilir ve hangi duygu durumu içine girebildiğini fark edebilirsiniz. Bu biz yetişkinler için – biraz farkındalığınız gelişmişse – zor bir durum değildir. Fakat asıl zor olan o duygu yoğunluğunu anlar anlamaz problemi çözme sürecine girmemektir. Toparlamak gerekirse çocuğunuzun güçlü bir duygu ile mücadele ettiğini anladığınızda, hemen konuya girip onu çözmek yerine, çocuğunuza duygusunu anladığınızı göstermelisiniz. Örneğin; “Bugün sevdiğin salıncağa binemediğin için üzülmeni anlayabiliyorum bazen ben de yapmak istediğim şeyleri yapamadığımda üzgün hissediyorum.” ya da “Korkuyor olman sorun değil, bunun seni neden korkuttuğunu anlayabiliyorum.” gibi ifadeler çocuğunuzun anlaşıldığını hissetmesine yardımcı olur ve kendini o duygu yoğunluğu içinde boğmasına izin vermez.

Unsplash

Duygu Yoğunluğunda Onları Olduğu Gibi Kabul Ettiğinizi Gösterin


Çocuklara güçlü duyguları kelime olarak öğretmek onların sadece kelime dağarcığını geliştirir. Duygu durumunu ise bilinçlendirir ama o duygu ile nasıl başa çıkacağını göstermez. O nedenle sizin, çocuğunuz duygu yoğunluğu yaşarken onu bastırmak yerine o anki duygusunu olduğu gibi kabul ettiğinizi göstermeniz gerekir. Her çocuk farklı olduğu için duyguları yönetme ya da o duygu ile başa çıkma yetisi de farklılık gösterecektir. Arkadaşınızın çocuğunun üzerinde durmadığı bir olay sizin çocuğunuzun içine kapanmasına sebebiyet veriyorsa, karşılaştırma yapmak yerine onu anladığınızı göstermeniz gerekir. Asla çocuğunuzu duygusal, ezik, pısırık, içine kapanık, şımarık olarak etiketlememelisiniz. Etiketleyenlere de – aileniz ya da eşiniz dahi olsa izin vermemelisiniz – Çünkü bu etiketlenme çocuğunuza anlaşılmadığı izlenimi verir ki bu da ileriki yaşlarda duygularını yönetebilmesini engeller. Böyle durumlarda tek yapmanız gereken anlayış ve şefkat göstermektir. O an duygusal tepkilerinin zirvesini yaşadığı bir an olduğu için onu sadece anladığınızı, duygularını kabul ettiğinizi gösterin. O zaman uzun uzun duygu konuşması yapmanın sırası değil ama durum geçtiğinde de o duygu hakkında mutlaka çocuğunuz ile konuşmalısınız. Asla geçiştirmeyin. Basit sorularla güçlü duygusuna giden yolu öğrenmelisiniz.

Unsplash

Pinterest

Duygularla Başa Çıkabilmesini Öğretin


Her zaman, her an çocuğunuzun yanında olmayacaksınız. Okulda, parkta ya da siz çalışırken hatta belki de sizin yüzünüzden de güçlü duygular hissediyor olabilir. İşte böyle durumlarda her daim size muhtaç kalmaması için çocuğunuza duygularla başa çıkabilmesinin yöntemlerini öğretin. Derin nefes alma çalışması ya da 20’ye kadar sayma en bilinen yöntemlerdir. Bu alıştırmalarla kendini rahatsız eden duygulardan uzaklaşmasının yöntemini öğretebilirsiniz. En azından siz yanında yokken güçlü duygular etrafını sararsa ne yapabileceğini bilmek çocuğunuzu rahatlatacaktır.

Unsplash

Davranışlarına Sınırlar Koymayın


“Bunda ağlanacak ne var?” ya da “Bu bebek işi o kağıdı hala kesemiyor musun? gibi sözcüklerle çocuğunuz için büyük olan bir duyguyu basite indirmemelisiniz. Sizin için ağlanacak gerçek bir sebep olmayabilir ama o duygunun size ait bir duygu olmadığınızı hatırlamalısınız. Siz sadece o yolda çocuğunuza eşlik edeceksiniz. Bırakın o ağlayacaksa ağlasın, öfkelenecekse de öfkelensin. O bir birey ve onun hisseleri, duyguları başka. Siz onun duyguları ile debeleşmek yerine sakinliğiniz ile ona yol gösterici olmalısınız. Tabii tamamen kontrolden çıkmasına da izin vermemeli dengeyi kurabilmelisiniz.

Pinterest

Duygusal Patlamaları Geçtiğinde Ödüllendirmeyin


Güçlü bir duygudan geçen çocuğunuz sakinleştiğinde, ona sakinleştiği için ya da duygu durumu geçtiği için ödül vermeyin. Çünkü çocuğunuza kendini her toparladığında bir ödül verir ya da özel bir muamele gösterirseniz istediği şeyi elde etmenin bir yolunun da duygusal patlamaları aşırı hale getirmek olduğunu düşünecektir. “Öfkelenmem de sorun yok, öfkem geçtiğinde hediye alacağım”, gibi bir düşünce çocuğunuzun beynine yerleşirse ya da ağlaması her durduğunda, dondurma gibi asla reddedemeyeceği ve istediği bir şeyi elde edeceğini bilmek onun aşırı duygu patlamalarına da sebebiyet verebilir. O nedenle çocuğunuzun duygularını yönetebilmesi için onu ödüllendirmekten kaçınmalısınız.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?