Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Çizgi Filmlerdeki Sorunlu Karakterler
pinterest
ZOOM

Çizgi Filmlerdeki Sorunlu Karakterler

22 Kas 2022

Bambaşka dünyaların kapılarını aralayan ve maceradan maceraya koşmamıza olanak tanıyan çizgi filmler genellikle çok renkliliği ve masumluğu ile ön plana çıkar. Severek izleyen ergen ve genç yetişkinler bir yana çoğunlukla yaşı küçük çocuklara hitap ettiği için büyük bir önemle ve dikkatle hazırlanması gereken bu tür yapımları detaylı irdelediğimizde aslında ciddi problemler olduğunu görüyoruz. Yeterince dikkat edilmezse belki oldukça minik sorunlar olarak algılanabilir ancak ekran karşısına oturan çocuk izlediği şeyi tam manada anlamlandıramasa bile bilinçaltı bunu alacaktır. Öyleyse çizgi filmlerdeki problemli karakterler altı çizilmesi gereken bir konu diyebiliriz.

1.5 Bardak

pinterest
Hayal gücümüzü geliştireceğimiz ve farkındalık kazanabileceğimiz ilk içerikler çizgi filmler olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü çok erken yaşlarda bu tür yapımlarla tanışırız. Okumayı bilmediğimiz ve motor becerilerimiz ise yeterince gelişmediği için ne izleyeceğimiz ya da ne yapmak istediğimiz çoğu kez kendi inisiyatifimiz dahilinde olmaz. Ekran karşısına oturur ve imgelerle dolu olan o renkli dünyayı hayran şekilde izlemeye başlarız. Kimi zaman zarafeti ile büyüleyen bir prenses, kimi zaman özel güçleri ile kendine hayran bırakan bir karakter ve bazen de özgün karakterle ile örülmüş bambaşka bir dünya dikkatimizi çeken şey olur. Çizgi filmler önceden gelen örnekleri ile birlikte başka bir modele evrilmenin yanısıra kimi zaman ise sıfırdan tasarlanmış yeni bir kurgu ile karşımıza çıkar. Ancak her ne şekilde hazırlanmış olursa olsun ayrıntılara baktığımızda bazı önemli problemler ile karşılaşırız.

Örneğin Disney'i ele alarak başlayalım. Hepimizin bildiği üzere Disney hem çizgi filmleri, hem dizileri ve hem de animasyonları ile çok uzun yıllardır yaşamımızda. Böylesine kültleşmiş bir film ve medya sektörü özgün fikirler bulmak ve geçmişten bu yana süre gelen karakterlerin döneme göre yeniden uyarlanması konusunda da elbette sorumluk almalı. Örneğin Disney prenseslerini inceleyecek olursak Rapunzel'in şatosunda kalarak bir prens tarafından kurtarılmayı beklediğini görürüz. Pamuk Prenses ve 7 Cüceler'de de yine benzer bir manzara ile karşılaşırız. İşin kötü yanı, aslında pek çok prens ve prenses temalı çizgi filmde aynı manzaralar ile karşı karşıyayızdır. 

Ana karakterler iyi, güzel ve hoş görünümlüdür. Kötülüğün karşısında dururlar ancak onlar da çaresiz durumlar içerisinde düşebilirler. Bu noktada ise prens çıkıp gelecek ve prensesi kurtaracaktır. Aslında bu tarz çizgi filmlerin yapılma nedeni izleyen çocukların kendini güzel prenses ve yakışıklı prens ile özdeşleştirmesi onları örnek alabilmesi ve kötülüğe karşı durabilmesidir. Fakat bu sektör bir bakıma güzellik algısını merkeze alıyor ve bu sebeple de kalıbın dışındaki fiziksel özelliklerimizi bir kusur olarak düşünmemize neden oluyor. Öte yandan minik kız çocukları örnek aldıkları prensesler gerekçesi ile yaşamını içten içe bir prensesi beklemeye adıyor. Elbette gerçek yaşam çizgi filmlerde gösterildiğinden çok daha başka bir yerde. Ancak çok küçük yaşlardan itibaren bu tür yapımlarla büyüyen bir çocuk nasıl bir yetişkine evrilecek?

Çizgi filmlerdeki çirkin, kilolu ve herhangi bir fiziksel farklılığı olan karakterler genellikle kusurlu, kötü ya da korkutucu olarak gösterilir. İyiliğin temsili ise çoğu kez güzellik/yakışıklılık, şirinlik ve saflık yönünden yapılır. Ayrıca özgüven, sağduyu, cesaret, dürüstlük, çalışkanlık ve fedakarlık gibi önemli kavramlar da yine hep iyi karakterle ile süslenerek verilir. Ancak görünüşün ötesinde bir şey varsa o da içten gelen güçtür. Çizgi filmlerdeki anlatılar ve ele alınan konu çok çeşitli olabileceği gibi işleniş yöntemi de sınırların ötesinde olabilir. İzlediğimiz içerikleri en temelde insan olduğumuz için kendi bağlamımızda ve çevremizdeki canlılar dolaylarında ele alırız. Ancak yaratılan başbaşka bir kurgusal biçim hattı cansız nesneler de bu tarz yapımlarda kendine karakter olarak yer bulabilir. Dolayısıyla bu tarz içerikleri izlerken birçok bağlamda mukayese yapar ve aynı zamanda kendi hayal gücümüzü de doruklara taşırız. Ayrıca sorgulamak ve düşünmek de gelişim açısında etkili olacak diğer önemli pratikler olarak söylenebilir.

Ancak geçen zaman ve değişen dönem ile birlikte çizgi film sektöründe de önemli atılımların yapıldığının altını çizmek gerekiyor. Bu tarz yapımlar artık farkındalık yönünden ele alacak olursak eski ve sorunlu yapımları bir bakıma güncelliyor diyebiliriz. Örneğin bu gün bir Disney prensesi yalnızca kusursuz fiziği ve kendisini kurtaracak olan prensesi bekleyen bir karakter olmanın çok daha ötesinde inşa edilebiliyor. Farklı fiziksel özelliklere sahip olabilmesinin yanı sıra kendi ayakları üzerinde duran güçlü kadın temsilleri de görüyoruz. Aynı şekilde erkek karakterlerin çoğu kez güçlü, yakışıklı, akıllı ve katı olarak gösterilmesi de biraz eskilerde kaldı. Tüm olumlu özellikler bir kişide verilmek yerine daha gerçekçi temsiller ve soyut ve duygusal bağlamdaki güç de önemle veriliyor diyebiliriz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?