Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
KADIN KAFASI İlişkiler / Cinsellik

Cinsiyetçiliğin Espri Hali: Erkekler Kapatılsın

25 Oca 2023

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz bir şaka bu… En azından biz şaka olduğunu düşünmek istiyoruz. Seksist esprileri sevmiyoruz aslında, ama ne oluyor da etrafımızda “Erkekler kapatılsın” diye dolaşan kadınların ya da erkeklerin sayısı günden güne çoğalıyor? Espri olarak ortaya atılan bu cümlenin ardında aslında ne var?

1.5 Bardak

pexels
Sosyal medya her geçen gün hayatlarımıza yeni bir akım, yeni bir deneyim ya da yeni bir deyim katıyor. Bu deneyimlerin, deyimlerin ya da akımların çoğu aslında günlük hayatımızın ufak yansımalarının ‘sosyal medyalaştırılmış’ hali. Birinin deneyimi, ettiği bir laf viral oldu mu, tamamdır. Arkası kesilmiyor, deneyim ya da deyim tekrarlandıkça tekrarlanıyor. Vebadan daha hızlı yayılan çaydanlık şakasını hatırlarsınız… Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve kullandığımız, sosyal medya tabanlı bir espri daha var artık hayatımızda. İsyan, imkansızlık, komedi ve trajedi dolu bir dilek “Erkekler kapatılsın”. Bir cinsiyetten, dükkan, kurum ya da ideoloji gibi bahsetme durumu var anlayacağınız. “İmamhatipler kapatılsın” sloganının erkekliğe uyarlanmış bir hali karşımızda. “İzahı olmadıysa, mizahı olsun ne yapalım” denilerek ortaya atılmış sanki.
“Erkekler kapatılsın, erkek cinsi artık olmasın, yasaklansın bu erkeklik denen şey” demek istemiyor aslında kimse. Ciddi ciddi sırtını nefrete ve kötü niyete dayamış bir dilek değil, bunu belirtelim dedik, zira bunun bir şaka olduğundan habersiz, ciddiye alan ve “Erkekler kapatılırsa siz ne yapacaksınız? Dünyanın dengesi bozulmayacak mı?” gibi beyin fırtınası kokan sorular soranlar var. Sakinleşmek lazım, kimse erkeklerin yeryüzünden silinip gitmesini falan istemiyor.

pexels

Bu esprinin arkasında kimler ve neler var?


“Erkekler kapatılsın” esprisinin arkasında, erkeklerle kötü deneyimler yaşamış, tabiri caizse illallah etmiş, ve bunun karşısında yapabileceği hiçbir şey kalmamış bireyler var. Bu şakanın ardında kocaman bir ‘erkeği anlamlandıramamışlık, konumlandıramamışlık, nerede ne için var olduğunu kavrayamamışlık’ yatıyor esasında. “Öyle akla fikre sığmaz halleri var ki erkeğin, neden var olduğunu anlayamadık” düşüncesinin doğurduğu bir şaka olduğunu söylesek yeri. 


pexels

Erkekler kapatılsın çünkü…


Bu şakayı yapan kişiler, özellikle sosyal medya platformlarında öncesinde başlarına ne geldiğini, neye şahit olduklarını anlatarak ardından “Erkekler kapatılsın” diye not düşüyorlar sonuna. “Sevgilim bana durduk yere sana sarı saç çok yakışır dedi, bir süre sonra beni sarışın biriyle aldattığını öğrendim. Cidden artık erkekler kapatılsın” ya da “Kocam bin kere uyarmama ve evde yüzlerce tabak olmasına rağmen tencereden makarna yiyor. Erkekler kapatılsın” gibi tweet dizileri düşünün. Bir şeylerden artık cidden sıkılmış, canı yanmış ama bunu mizahla dışa vurmaya çalışan bir kitle var. Kuvvetli ve kayda değer ‘çünküler’ var bu viral esprinin ardında. 

pexels

‘Aynı espri kadınlar için yapılsaydı’ sorunsalı


Cinsiyetçilik dediğimiz şey, tek taraflı olmadı hiçbir zaman. Bazen, kadınların erkekler gıyabında rahatça ettiği lafları, erkekler kadınlar için ettiğinde muazzam bir taşlamaya maruz kalıyor, kadın düşmanı olmakla suçlanıyor. Basit bir örnek üzerinden gidecek olursak; bir kadın bir erkeğe  ‘ya benimsin ya kara toprağın, o kızı da yolarım seni de döverim’ dediğinde bu sevimli karşılanırken, bir erkek partnerine aynı minvalde cümleler kurduğunda ‘şiddete meyilli’, ‘saygısız’ hatta ‘potansiyel bir katil’ addediliyor. Yani, espri “Kadınlar kapatılsın” olarak servis edilseydi, muhtemelen sosyal medyada #kadındüşmanlığınadurde tadında trend topicler ile karşılaşacaktık. 

pexels
Alternatif yaklaşım: Şakaya şakayla karşılık vermek

Bu şakayı abartı bulan, anlamlandıramayan erkeklerin de mizah yapma girişimleri oluyor tabi ki. “Erkekler kapatılsaydı ne olurdu?” sorusuna yanıt veren mizah videoları görmeye başladık son zamanlarda. Nasıl karşılık vereceğini bilemeyen erkekler, “Şakaya şaka ile karşılık verelim bari” diyerek alternatif bir yaklaşım üretmiş görünüyorlar. Tatlı görünen ama özünde cinsiyetçi olan bu atışmanın nereye doğru gideceğini biz de merak ediyoruz doğrusu.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?