Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Cinsiyet Eşitliğine 286 Yıl: Daha Hızlı Koşmalıyız!
pinterest.com
KADIN KAFASI

Cinsiyet Eşitliğine 286 Yıl: Daha Hızlı Koşmalıyız!

Kadın ve erkeğin toplum içinde eşit şartlara kavuşabilmesi için atılacak adımlara, kabul edilecek kanunlara, bu kanunların yasalaşmasına ve türlü düzenlemelere ihtiyaç var. Günden güne daha da görünür hale gelen ya da insanların yavaş yavaş görünür kılmaya başladığı eşitsizliklerin şimdiye kadar görmezden gelinmesi, hepimizi dehşete düşürüyor öyle değil mi? Birleşmiş Milletler (BM) Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Kurumunun yayınladığı rapor, şahit olduğumuz durumları daha da netleştiriyor ve gözümüzü biraz daha korkutuyor kabul… Yine de bu durum, söz konusu raporu ele almamıza ve gerçeklerle yüzleşmenin harekete geçirici yanından yararlanmamıza engel değil. Öyleyse gelin, bu raporun nelere değindiğini birlikte inceleyelim.

Editör :Ecem Yılmaz
Yayın Tarihi :20 Eyl 2022
Süre :3 Bardak
Öncelikle Birleşmiş Milletler (BM) Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Kurumu’ndan (BM Kadın Birimi) biraz bahsetmek istiyorum. 2010 yılının Temmuz ayında kurulan bu kuruluş, Birleşmiş Milletler çatısı altında, önceki dönemlerde ilişkili çalışmaların yürütüldüğü dört organın birleşmesiyle oluşturulmuş. Kadın Gelişimi Bölümü (DAW), Kadınların Gelişimi için Uluslararası Araştırma ve Eğitim Enstitüsü (INSTRAW), Toplumsal Cinsiyet Sorunları ve Kadınların Gelişimi Konusunda Özel Danışmanlık Ofisi (OSAGI) ve Birleşmiş Milletler Kadınlar için Kalkınma Fonu (UNIFEM) isimli bu dört organ, yıllar boyunca yetersiz finansman ve cinsiyet eşitliği konusunda çatı bir kuruluşun olmaması sebebiyle sorunlara çözüm üretme ve projeler yürütme noktasında eksik kalmış. 

pinterest.com
Geç olsun, güç olmasın diyelim… 2011 yılında faaliyetlerine başlayan BM Kadın Birimi, BM’ye üye ülkelerde cinsiyet eşitliğinin sağlanması için küresel standartların belirlenmesi ve bu standartlara ulaşılabilmesi için oluşturulacak çeşitli politika ve programların tasarlanması ve uygulanması aşamalarında ülkelerle ortak çalışmalar yürütüyor. Amaçlarını biraz daha detaylandıracak olursak bu kuruluş; kadın liderliğini ve siyasi katılımını artırmak, kadınların ekonomik olarak güçlenmelerini sağlamak, kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti sonlandırmak, barış, güvenlik ve insani yardım süreçlerinin her alanında kadınların katılımını sağlamak, toplumsal cinsiyet eşitliğini, ulusal kalkınma planlama ve bütçelemelerinin merkezine yerleştirmek gibi beş temel görev üstleniyor.

pinterest.com
Kuruluşun 2019’dan itibaren her yıl 17 Eylül’de yayınladığı rapor, dikkat çekiyor. Cinsiyete ilişkin anlık görüntüyü yansıtan raporun 2022 yılı verileri de bazı gerçeklerle yüzleşmemiz gerektiğini bize hatırlatıyor.Rapora göre toplumsal cinsiyet eşitliği için atılan adımlar bu hızla devam ederse hayallerimizdeki “Eşit topluma” ulaşmamız için 286 yıl daha gerekiyor. Akıl alır gibi değil öyle değil mi? Neredeyse 300 yıl sonra kadınlar da erkeklerin olduğu her alanda, aynı haklara sahip bir şekilde yaşamını sürdürebiliyor. Tabii ki sadece aynı haklara sahip olmak da değil mesele… Önce gasp edilen hakların teslim edilmesi gerekiyor. Kadınların şiddet görmemeleri gibi, insani yardımlardan erkekler ile aynı oranda faydalanabilmeleri gibi, çalışma ortamlarında erkekler ile ücret almaları gibi, eğitimin kız çocukları için daha erişilebilir olması gibi … Peki bu gidişatı değiştirmek için kurum ve kuruluşların çalışmalarına ek olarak, bireysel olarak neler yapabiliriz? Hadi biraz da bunu düşünelim.

pinterest.com
İş Yerlerinde Kadın Çalışanlara Daha Fazla Yer Verebiliriz

Lütfen önyargılı olmayın, pozitif ayrımcılık yapalım demiyorum. Zaten pozitif ayrımcılığın söz konusu olması için “dezavantajlı” birinden bahsediyor olmak gerekiyor malumunuz… Sadece kadınları dezavantajlı duruma düşürmeyecek kadar onlara destek olunmasından bahsediyorum. Benzer nitelikler taşıyan iki aday arasında bir seçim yapılacağında ön yargılarınızı veya bilinçaltınıza işlemiş kıyaslamaları bir kenara bırakın ve sahneye çıkardığınız kadınların başarılarına şahit olmanın gururunu yaşayın.

pinterest.com
Erkeklere Sağlayacağımız Haklarla Kadınların Omuzlarına Binen Yükleri Azaltabiliriz

Eşitlik konusunda sadece kadınlara odaklanmak, görünürdeki problemleri çözmeye yarar. Daha derin düşündüğünüzde fark edebileceğiniz ve odaklanabileceğiniz detaylar ise terazinin dengesini sağlamakta daha gerçekçi sonuçlar almanızı sağlar. Örneğin yine bir işverenseniz çocuk sahibi olan erkek çalışanınıza doğum izni vermeniz kadar cinsiyet eşitliğini destekleyici bir adım olamaz. Kadınların doğum yaptıktan sonra işi bırakmalarının altındaki sorunu görünür kılarsanız, bunun önüne sadece kadın çalışanlarınıza yönelik alacağınız aksiyonlarla değil eşlerine sağlayacağınız kolaylıklarla da geçebileceğinizi görebilirsiniz. 

pinterest.com
Çocuklarımızı Eşitlikçi Bir Bakış Açısıyla Büyütebiliriz

Her nesil bir önceki neslin tabularıyla donatılmış bir halde büyür. Bireysel olarak bir şeyleri değiştirmeye çalışsak da toplumsal olarak gelişebilmenin tek yolu geleceği değiştirmek için uzun yılları olan çocuklara odaklanmaktır. Toplumunuzun tabularından ve ayrıştırıcı bakış açısından uzak bir şekilde büyüttüğünüz her çocuk, kabul ettiği “normal”in devamlılığını sağlamak için adımlar atacak ve büyük bir değişimin bir parçası olacak. Bu yüzden çocuklarınıza, cinsiyetlerinizin alacağınız sorumluluk ve üstleneceğiniz rollerde bir önem arz etmediğini aşılayın. İş, ev veya eğitim hayatında “Kadın işi” olarak görülen sorumlulukların ortak sorumluluklar olduğunu onlara gösterin. Çocuklar taklit ederek öğrenir, bu yüzden öğretmeye çalıştığınız eşitliği önce muhakkak kendi davranışlarınıza ve yaşam alanınıza entegre edin. 

pinterest.com
Kız Çocuklarının Eğitimini Destekleyebiliriz

Eşit olmayan gelir dağılımının bir sebebi de yetersiz eğitim seviyesidir. Farklı sebeplerle eğitimden uzaklaştırılan kız çocukları, çalışma hayatına atılmakta ve çalışma arkadaşlarının sahip olduğu gelir seviyelerine ulaşmakta güçlük çekmektedir. Bu sebeple öncelikle eğitimde sağlanacak fırsat eşitliği, kadınların geleceği için oldukça önemlidir. Çeşitli kurum ve kuruluşların yardımıyla veya bireysel çabalarınızla dezavantajlı kız çocuklarının eğitimini desteklemek, bu konuda elinizi taşın altına koyabileceğiniz bir diğer yöntemdir.

pinterest.com
Şahit Olduğumuz Haksızlıklara Ses Çıkarabiliriz

Gördüğünüz, duyduğunuz veya tanık olduğunuz haksızlıklara ses çıkarmak, en önemli ve en etkili eylemlerden biridir. Bazen her şey bir karşı çıkışla değişir… Bu sebeple maddi veya manevi desteğinizin yanında, toplumunuzda cinsiyeti yüzünden haksızlığa, kötü muameleye, şiddete ve ayrımcılığa maruz kalan insanların sesleri olmaya özen gösterin. Bir kıvılcımınızın ne kadar güçlü bir ateş yakabildiğine inanamayabilirsiniz ama herkesin birbirinden beklediği kıvılcımın desteklenmezse ne kadar çabuk sönebileceğini tahmin edersiniz… Doğrularınızı savunmaktan ve yanlış gittiğini gördüğünüz durumlara müdahale etmekten lütfen çekinmeyin. 

pinterest.com
Sayabileceğim daha birçok şey olsa da farkındalığın listelenen maddeler üzerinden oluşmayacak bir şey olduğunun farkındayım. Bu yazımda sadece daha fazla okumak, daha fazla araştırmak ve daha fazla gözlemlemekle, toplumumuzun ulaşmayı hedeflediği cinsiyet eşitliğini bireysel çabalarımızla da destekleyebileceğimizi size hatırlatmak istedim. 286 yıl sonraki şanslı nesle kadar bugünümüzün kadınını ve erkeğini, taşıyabileceğimiz en eşit noktaya taşımak sizce de bizim görevimiz değil mi? 

Yukarı Kaydır