Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
ZOOM

Cinsel Yönelim, Cinsiyet Kimliği: Konseptüel Aktivizm

23 Ara 2022

Bir yandan insan kelimeler atanamayacak kadar derin bir canlı, diğer yandan keşfedilen kelimeler insana kendini de keşfettiriyor. Her yeni çıkan kelime yeni bir kitap okumak gibi belki… Cinsel yönelimin ne olduğunu ve cinsiyet kimliğini gündelik dilde anlatıp, güncelde sıcak olan bu konuya halk dilinden bir yaklaşımda bulunalım, zeminleri terminolojilere hazırlayalım…

2 Bardak

Cinsiyet Kimliği

Psikolog John Money, 1960’lı yıllarda durdu ve dedi ki; toplum bize roller biçer. Biz de bunlara ayak uydururuz ya da uydurmaya çalışırız. İşte, bu kalıplaşmış rollerden hangisine uyum sağladığımız, hangi kıyafetin içinde rahat ettiğimiz gibi. Biyolojik olarak tüm fonksiyonları alışılageldik şekilde çalışan biz kız çocuğu, doğduğu andan itibaren ona bakılanlar tarafından bir şekle sokulmaya çalışılır. Kız çocuk adı verilen bir şekilde doğduysak hemen pembe kıyafetlerimiz olur. Erkek çocuk diyorlarsa da bize mavi. Tabii, e çocuğun şeklini bilebilir ancak onu doğuran, peki bu kabın içinde ne gizli? Bizi insan yapan, metadan ayıran, bu kabın doluluğu ve tam olarak insanın kendiyle dolu olması değil mi?

Belki, büyüdükten sonra da kendimizi sadece kendimiz gibi hissetmemiz en normali. Uyandığında ve uyurken ve insanlarla konuşurken sürekli atanmış ya da kendimize atadığımız cinsiyetimiz altında mı konuşuyoruz örneğin? Bu garip olmaz mıydı? Bu vadede bir kadın bedenine doğmuş ve bedeninde rahat hisseden bir bireye cis kadın, erkek bedeninde doğmuş ve rahat hisseden bireye cis erkek; bedeninde doğup karşı cinsiyetten hissedene de trans ya da transgender diyoruz. Bunlar kelimeler elbet… Biz ancak istediğimiz sürece belirli olan, fakat maalesef normlara uymadığında insanlara korku salan ve yok edilmek istenen kelimeler ve altındaki insanları.

Cinsel Yönelim ya da Seksüel Oryantasyon

Cinsel kimliğimizin, yani doğunca ya da yaşarken nasıl hissettiğimizin yanında bir de insanlarla bağlantı kurma noktalarımız var -insan sosyal bir yaratık. Her ne kadar cinsel kimlik de toplum tarafından da şekillendiriliyor olsa da (bunun aksini savunanlar da var), cinsel yönelim direkt olarak, adıyla birlikte, insanlarla olan ilişkimiz ve kime doğru çekildiğimiz. Bunun da bir sürü adı olsa da burada sadece olayın özünde ne olduğunu ve ne olmadığını anlamamız, terimlerden önce gelmesi gereken başka bir bilinç. Bir ayçiçeğinin Güneş’e yönelmesi gibi, biz de çeşitli parametrelerce (dış görünüşü, kim olduğu, nasıl iletişimde olduğumuz, aramızdaki kimya) birine yönelebiliyoruz. Birine neden yöneliriz peki? Aynı ayçiçeği gibi, bize iyi geldiği, beslediği, yanında keyif aldığımız kadar basit.

Hoşlandığımız kişiler biz birey olarak kendimizi bildikçe elbette değişiklik gösterebilir. Kendimize göre daha başka birinden, bize hiç benzemeyen birinden ya da çok bize benzer birinden de hoşlanabiliriz. İşte, tamamen doğamızdan gelen ve bir insana baktığımızda içimizi ısıtan ve çekildiğimiz bu dürtüye ‘cinsel yönelimimiz’ diyebiliyoruz. Norm, kadın bedeninde olan birini bir erkek bedenine sahip kişiden hoşlanmak zorunda gösteriyor. Fakat, bir kadın biyolojik bedenli insanı heteroseksüel (karşı cinsten hoşlanan) olduğunu düşünürsek; ‘erkek’ olarak belirlediği herkese çekilmiyor, değil mi? O da ‘erkek’ olarak adlandırılanların arasından kendine daha uygun birine doğru dönüyor.
Bu kapsamda baktığımızda, insanlar arası yönelim, bireyin kendine özelleşmesiyle mevcut ve kendine uygununa doğru yönelmesi ile. Keza, cinsiyet kimliğinin de insanın kendi beden sınırları içinde kendine en uygun halini anlattığı gibi. Kendine ihtiyaçlı olan insan cinsiyet kimliği olarak kendini ifade etmeye çalışabilip, akabinde görünüm ayırt etmeksizin herhangi başka bir insana yönelebiliyor. Özgürlük, başkasının sınırlarına kadar özgürlükse; insan kendi hakkında verdiği ve zaman içinde geliştirebildiği tanım onun cinsiyet kimliği, genel olarak hoşlanabildiği insan prototipinin bir tanımına da cinsel yönelimi diyoruz. Bunlara isim koyma gerekliliğine de konseptüel bir aktivizm diyebiliriz. Başka kelimeler, başka renkler vardır, kimseyi sınırlandırmadığı sürece de özgür…


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?