GLOBAL NEWS

Çinli Astronotlar Altı Aylık Görevin Ardından Dünya’ya Geri Döndü!

05 Ara 2022

Çin’in hazırlamış olduğu ve Dünya yörüngesinde kurduğu Tiangong Uzay İstasyonu’nu denetlemek için uzaya gönderilen 3 astronot, altı aylık sürecin ardından dün akşam Dünya’ya geri döndü.

1 Bardak
 Çinli astronotların, Chen Dong, Liu Yang ve Cai Xuzhe önderliğinde gerçekleştirilen uzay macerası dün akşam tamamlandı. Shenzhou-14 olarak isimlendirilen mürettebat, Çin’in kuzeyinde yer alan iç Moğolistan’ın Dongfeng sahasına başarı bir şekilde iniş yaptı. Astronotların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Çin’in ilk kadın astronotu olarak tarihe geçen Liu Yang, unutulmaz bir anı yaşadığını dile getirerek, topraklarına geri dönmekten heyecan duyduğunu belirtti. 

5 Haziran’da Tiangong Uzay İstasyonu’na yollanan ve üçüncü grup olan Shenzhou-14 ekibi, altı ay boyunca istasyonun ana iskeletinin kurulumuna yönelik çalışmalar yürüttü. Astronotlar bu süre zarfında, yeni tesisleri kontrol etmek amacıyla üç uzay yürüyüşü de gerçekleştirdiler. Ayrıca, 29 Kasım’da Shenzhou-15 isimli yeni taykonot grubu istasyona gönderilerek, yörüngede ilk kez bir devir teslim görevi yapıldı. Yeni mürettebat, Çin'de bulunan Gobi Çölü'ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden havalandı. Yeni ekibin de altı ay boyunca istasyonda kalacağı bildirildi. Bu görevin, istasyonun tamamlanması için planlanan 11 görevden sonuncusu olacağı belirtildi. Son görevin de tamamlanmasının ardından, Tiangong Uzay İstasyonu’nun on yıl boyunca aktif olarak çalışması ve her yıl istasyona iki mürettebatın gönderilmesi planlanıyor. Çin Uzay ajansı, gelecek mürettebatlarda görevlendireceği astronotların seçimi için de süreci başlattığını duyurdu.

Çin, daha önce Tiangong-1 ve Tiangong-2 olarak adlandırılan iki geçici deneme uzay istasyonu başlatmıştı. Ancak daha sonra, ‘ulusal güvenlik’ nedenlerinden dolayı ABD tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan dışlanmıştıve bunun sonucunda Çin Uzay Ajansı, kendi istasyonlarını kurmaya karar verip istasyon inşaatına 2021 yılında resmen başlamıştı. İstasyonun çalışmaları planlanan şekilde ilerlerse eğer Çin, tarihte her iki Sovyetler Birliği ve ABD'den sonra kalıcı bir uzay istasyonu inşa eden üçüncü ülke olacak. 

Kaynaklar:©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?