Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Çin'de Fight Club’ın Final Sahnesi Değiştirildi
GLOBAL NEWS

Çin'de Fight Club’ın Final Sahnesi Değiştirildi

Çin’de, David Fincher'ın 1999 yapımı distopik filmi “Fight Club”ın final sahnesi değiştirildi. Orijinalinde gökdelenlerin patlamasıyla biten film, Çin’deki alternatif sonuyla polislerin suçluları yakaladığı bir final yaptı.

Yayın Tarihi :28 Oca 2022
Süre :1 Bardak
Çin yayın platformu Tencent Video'da yayınlanan Fight Club düzenlenmiş bir versiyonunda yer aldı. İzleyicilerin dikkatini çeken detayda, orijinal filmde yer alan final sahnesinin alternatif bir sonla değiştirildiği görüldü. 

Brad Pitt ve Edward Norton'un başrolünde yer aldığı Fight Club'ın "anarşist, anti-kapitalist" mesaj veren final sahnesinin değiştirildiği film, binaların yıkıldığı sahnenin yerine beyaz İngilizce yazıyla siyah bir ekranın aldığı alternatif sonla bitti. Mesajda şu ifadeler yer aldı: "Polis tüm planı hızla anladı ve tüm suçluları tutukladı, bombanın patlamasını başarıyla engelledi.”  

Film, söz konusu platformda binlerce kez izlenirken, kullanıcı yorumlarının çoğu, filmin öncekinden nasıl farklı bir şekilde bittiğine dikkat çekti. Kullanıcılardan biri, "Harika sansür için şerefe!" ifadelerini kullanırken, bir başka izleyici “Kesme çok çirkin!” yorumunu yaptı. 

Filmin hikayesine kaynak olan kitabın yazarı Chuck Palahniuk ise düşüncelerini Twitter üzerinden paylaşarak, söz konusu alternatif sonu eleştirdi. Palahniuk “Bunu gördünüz mü? Bu süper harika! Çin'de her şey mutlu sonla biter!” dedi.

İktidardaki Komünist Parti'nin popüler kültür üzerinde ağır bir eli olduğu bilinen Çin’de, Hollywood filmleri genellikle Pekin'in politikalarına uygun olacak şekilde düzenleniyor.  Yabancı filmler yalnızca yerel bir dağıtımcı aracılığıyla Çin sinemalarında gösterilebilirken, çoğunda sansür uygulanıyor.

Hong Kong Baptist University Film Academy'de film sansürü konusunda uzmanlaşmış doçent olan Kenny Ng'e göre, süreç genellikle yapım stüdyosu ile yapılan ve işin “kışkırtıcı” bölümlerinin değiştirilmesini veya kaldırılmasını zorunlu kılan bir anlaşmayı içeriyor. Fight Club’ta yer alan "zihinsel ve fiziksel şiddet", onu "ulusal güvenlik" için bir tehlike olarak görebilecek Çinli yetkililer için kolay bir hedef haline getirdiğini belirten Ng, Çin'deki suç filmlerinin her zaman polisin suçluları dövmesiyle sonuçlandığını da sözlerine ekliyor. 

Olayın ardından sosyal medya paylaşımları, Tencent Video’nun Nicolas Cage'in oynadığı 2005 filmi “Lord of War” filminde de değişiklik yaptığını gözler önüne serdi. Filmde, Cage'in silah tüccarı karakterinin suçsuz bulunduğu görüntülerin yerini, suçlarını itiraf ettiğini ve ömür boyu hapse mahkûm edildiğini açıklayan yazılı bir sonsöz aldı.
Yukarı Kaydır