Sputnik News
GLOBAL NEWS

Çin, Japonya’ya Yönelik Vize Yasağını Kaldırdı

30 Oca 2023

Çin, Covid-19 tedbirlerine yönelik Japonya’ya uyguladığı vize yasağı kararını iptal ettiğini bildirdi. Kararın alınmasının hemen ardından, Çin’de bulunan Tokyo Büyükelçiliği de bir açıklama yaparak Japon vatandaşlarının vize başvuru ve onay işlemlerinin devam edeceğini açıkladı.

1 Bardak
Çin, 10 Ocak tarihinde Japonya’ya yönelik olarak aldığı vize kısıtlaması kararını askıya aldığını bildirdi. Japonya, artan Covid-19 vakaları sebebiyle Çin vatandaşlarının vize işlemlerine kısıtlama getiren ülkeler arasında yer alıyordu. Çin Hükümeti ise alınan bu karara tepki göstererek, Güney Kore’nin ardından Japon vatandaşlarının vize işlemlerini, liman vizelerini ve kısa süreli geçiş vizelerini de askıya aldığını duyurmuştu. 
 
Çin Hükümeti’nin 8 Ocak tarihinde bildirdiği kısıtlama tedbirlerinin gevşetilmesi kararı birçok ülkeyi harekete geçirmişti. Çin, aldığı bu karar ile sınırlarını açmış ve sadece belirti gösteren yolcuların ülkeye girişinde test yaptırması gerektiğini bildirmişti. Alınan kararın ardından, başta Güney Kore ve Japonya olmak üzere birçok ülke tedbirlerini sıkılaştırmış ve Çin vatandaşlarına yönelik vize kararı aldıklarını belirtmişlerdi.

Milliyet.com

Milliyet.com
Ülkelerin seyahat kısıtlamalarını birer birer duyurmasını ardından, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning alınan karara tepki göstermişti. Ning, Çin'den gelen ziyaretçilere daha sıkı koronavirüs giriş kısıtlamaları getiren ülkelere yanıt vereceğini ve önlemlerini "ayrımcı" olarak eleştireceğini bildirmişti. Ayrıca, alınan önlemlerden bazılarının orantısız ve kabul edilemez olduğunu belirterek, "Farklı durumlara yanıt olarak, karşılıklılık esasına göre, mukabil tedbirler alacağız." ifadelerini kullanmıştı ve bu sebeple Çin’e yönelik tedbirleri uygulayan ülkelerin vatandaşlarına vize kısıtlaması uygulaması getirildiğini açıklamıştı. Kararın uygulama sürecinde ise sadece diplomatlar, hükümet yetkilileri ve acil ihtiyaçlarla karşı karşıya olan iş adamları için istisnalar olacağı bildirilmişti.
 
Fakat alınan karar, Çin Hükümeti’nin yaptığı açıklama ile askıya alındı.  Açıklamada, kararın değiştirilmesinin sebebine yönelik herhangi bir bilgiye yer verilmedi. Çin'in aldığı bu kararın ardından Japonya’nın atacağı adımlar ise merakla bekleniyor.
 

 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?