Unsplash
BİLİM

Chrome Alternatifi 8 Web Tarayıcısı

29 Tem 2021

Artık internetsiz bir hayat neredeyse düşünülemez durumda. Günlük hayatımızda tüm aramalarımızı da internet tarayıcıları üzerinden yapıyoruz. Günümüzde en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome olsa da ona alternatif, farklı ihtiyaçlara yönelik birçok web tarayıcısı da var aslında. Özellikle performans konusunda Chrome’un rakipleri, ona karşı daha iyi durumda diyebiliriz. Eğer siz de yeni bir tarayıcı kullanmayı düşünüyorsanız, sizin için önde gelenleri inceledik.

Unsplash
Petal Search
 
2020 yılında Huawei tarafından geliştirilen Petal Search yeni bir tarayıcı olmasına rağmen dikkatleri üzerine çekmeyi başardı diyebiliriz. Tüm Android mobil cihazlarda kullanıma açık olan Petal Search, kolay bir kullanıma sahip. Şu anda 170’ten fazla ülkede 15 milyondan fazla kullanıcı kitlesine hitap eden bu tarayıcıyı siz de deneyebilirsiniz. Kendi içerisinde yaptığı kategorilendirme sayesinde son dakika haberler, haber, spor, seyahat gibi alanlarda aramaları da kolayca yapabiliyorsunuz.

Unsplash
Aviator
 
White Hat Security Lab’in bir ürünü olan Aviator, sürekli olarak güvenli, yani gizli modda çalışan bir web tarayıcısı. Reklamlar veya izinsiz özel bilgi paylaşımı gibi istenmeyen durumların önüne geçilmesini sağlıyor. Tarayıcı, kapattığınız andan itibarenden geçmişinizi otomatik olarak silip temizliyor.

Pexels
SpaceTime 3D
 
Aslında bir program olan SpaceTime 3D web tabanlı olarak kullanılabiliniyor. Bir web sitesindeki bağlatının ön izlemesini görebiliyorsunuz ve böylece görmek istediğiniz her bağlantıya tıklamak durumunda kalmıyorsunuz.

Pexels
Coowon
 
Eğer sık sık oyun oynuyorsanız bu web tarayıcısı tam siz göre. Bu tarayıcı, oyun oynarken deneyimi hızlandırmayı hedefliyor ve böylece oyun hesaplarınıza tek bir tarayıcı üzerinden girebiliyorsunuz. Xbox ve Logitech için oyun kumanda desteği de sunan Coowon web tarayıcısını oyunseverlerin beğeneceğine hiç süphe yok.

Pexels
Torch
 
Chrome kullananlar için güzel bir alternatif olan Torch hem oyun oynayanların hem de sık sık dosya indirenlerin beğeneceği türden bir tarayıcı. Multimedya tabanlı bu web tarayıcısı, görsel ve işitsel yönden birçok avantaj sağlıyor. Ayrıca Facebook kullanıcıları için kişiselleştirilmiş tasarımlar da sunuyor. Medya indirme için kullandığınız programları kurmanıza gerek kalmadan hızlıca kullanmanızı da sağlayan Torch, bir şansı hakediyor diyebiliriz.

Unsplash
Comodo Dragon ve Ice Dragon
 
Firefox tabanlı Comodo Dragon ve Ice Dragon, siber güvenlik şirketi Comodo’nun geliştirdiği tarayıcılardan. Bilgi güvenliğini ve kişisel güvenliği sağlamayı temel alan bu iki tarayıcı, maalesef ki sadece Windows kullanıcıları için mevcut. Ice Dragon Firefox’u, Dragon ise Chromium’u temel alıyor.

Pexels
CoolNovo
 
Chrome Plus olarak da duymuş olabileceğiniz CoolNovo, kullanışlı bir web tarayıcısı. Google Chrome’a benzerliğiyle dikkat çeken bu tarayıcı aynı zamanda bazı eklentilere de sahip. Özellikle hız, gizlilik ve güvenlik arıyorsanız CoolNovo’yu tercih edebilirsiniz. Otomatik tercüme, İnternet Explorer’da nasıl göründüğüne bakmak gibi işlemleri de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Pexels
Midori
 
Eğer bilgisayarınız eski ve işlemcisi de zayıfsa normal tarayıcılar kullanıldığında bilgisayarınızda donma yaşayabilirsiniz. ;Üstelik bazen yalnızca iki veya üç sekme açtığınızda bile bu durumla karşılaşabilirsiniz. Midori, aslında basit ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yetecek bir tarayıcı imkanı sunuyor size. E-postalarınızı kontrol edebilir, sosya medya kanallarını ziyaret edebilirsiniz. Hem Linux hem de Windows’ta kullanılabilir olan bu web tarayıcı oldukça hafif.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?