Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Christiane Amanpour Başörtüsü Takmayı Reddetti, Röportaj İptal Edildi
GLOBAL NEWS

Christiane Amanpour Başörtüsü Takmayı Reddetti, Röportaj İptal Edildi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın yaptığı radikal açıklamalarla gündeme gelen Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul toplantısından yankılanan bir başka haber dünya basının gündemine oturdu. Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul toplantısı için New York’ta bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, röportaj yapacağı kadın gazeteci başörtü takmayı reddettiği için röportajı iptal etti.

Editör :Yağmur Ergu
Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :1 Bardak
 
Amerikan merkezli haber kanalı CNN International’ın ünlü gazetecisi Christiane Amanpour, önceden planlanan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile gerçekleştireceği toplantının, gazetecinin başörtü takmayı bizzat reddetmesi üzerine İbrahim Reisi tarafından iptal edildiğini açıkladı. Christiane Amanpour’un resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama tüm dünya basınının gündemine oturdu. 
 
Amerikalı gazeteci Christiane Amanpour, İran'da gözaltındayken hayatını kaybeden Mahsa Amini adlı genç kadının ölümünün ardından yaşananları konuşmak için İbrahim Reisi ile bir röportaj planlamıştı. Euronews’ın yaptığı habere göre; Christiane Amanpour, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin, Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştireceği ilk röportaj olan bu planlama için haftalardır süren hazırlıkların ardından Reisi’nin toplantıya gelmediği belirtti. 
 
İbrahim Reisi’nin emrivaki yapar bir şekilde, röportajın başlama saatinden 40 dakika sonra bir danışman aracılığıyla Christiane Amanpour’a bir mesaj ilettiği ve bu mesajda kutsal Muharrem ve Sefer aylarısebebiyle kendisinden başını örtmesini rica ettiği olaya dair bilinenler arasında yer alıyor. Christiane Amanpour’un ise bu ricayı kibarca reddettiği bir diğer gelişme olarak kaydedildi. 
 
CNN International’ın tecrübeli gazetecisi Christiane Amanpour, İbrahim Reisi’nin isteğini nazik bir şekilde reddettiğini belirterek, New York’ta başörtüsü ile ilgili hiçbir kural ve kanun olmadığını sözlerine ekledi. Daha önce de İran Cumhurbaşkanları ile röportaj gerçekleştirdiğini belirten Christiane Amanpour, böyle bir istekle ilk defa karşılaştığını da belirtti. Christiane Amanpour İbrahim Reisi’nin danışmanı ile yaptığı görüşmeye dikkat çekerek, “Yardımcı, başörtüsü takmamam durumunda görüşmenin olmayacağını açıkça belirtti. Bunun 'saygı meselesi' olduğunu söyledi ve ülkeyi kasıp kavuran protestolara atıfta bulunarak İran'daki mevcut duruma atıfta bulundu.” ifadelerini sarf etti. 
 
Röportajın gerçekleşmesinin oldukça önemli olduğunu ve yaşanan olayın son derece sıra dışı olduğunu belirten Christiane Amanpour, “eşi benzeri görülmemiş bir olay” olarak adlandırdığı bu durumu şu sözleri de söyleyerek noktaladı. “Bu eşi benzeri görülmemiş ve beklenmedik duruma katılamayacağımı bir kez daha söyledim. Böylece uzaklaştık. Görüşme gerçekleşmedi.”
 
KAYNAKÇA
 
 
            
 
 

Yukarı Kaydır