Cumhuriyet Halk Partisi
GLOBAL NEWS

CHP’de “Tüzük Devrimi”: Kılıçdaroğlu Açıklayacak

03 Ağu 2023

CHP'nin, 81 il yönetimi ve on binlerce kişiden aldığı 'değişim' önerileri ile 16 ülkedeki partilerin tüzüklerinin incelenmesi sonucu oluşturduğu tüzük değişikliği taslağı yakında açıklanacak.

CHP’de seçim sonrası yükselen "değişim" çağrılarına "Kişi endeksli politika doğru değil” diyerek tüzük ve program değişikliği yapılacağı vaadi ile karşılık veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüttüğü çalışmada sona gelindi. Kılıçdaroğlu, ''Gerçek yenilenmeyi göreceksiniz” dediği tüzük değişikliği taslağını “Tüzük devrimi” sloganıyla açıklamaya hazırlanıyor.

CHP yöneticilerinden edinilen bilgiye göre seçim sonrası oluşturulan yeni MYK’nin önemli gündem maddelerinden biri tüzük değişikliği oldu. 81 il yönetiminden partide istenen değişimle ilgili öneriler alındı. Ayrıca "on binlerce kişi"den değişim önerileri toplandı, bunlar içeriklerine göre tasnif edildi. Öneriler alınırken CHP yönetimi tarafından oluşturulan tüzük değişikliği komisyonu da çalıştı. Aralarında Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin öne çıktığı 16 ülkedeki partilerin tüzükleri incelendi. Edinilen bilgilere göre tüzük ve parti program değişikliği ana hatlarıyla 2-3 gün içerisinde açıklanacak ve partinin tüzüğü ile yapılacak devrimsel nitelikte ne varsa hazırlanan tüzük bunları içerecek. Tüzük değişikliği kapsamında parti yönetimlerine seçilme usulleri, milletvekili ve belediye başkanı aday belirleme yöntemi baştan ele alınırken, bu kapsamda genel merkez yapısı yenilenecek, partinin üst karar organı Parti Meclisi’nin yapısında da köklü değişiklikler yapılacak. 

Mevcut tüzüğe göre 60 kişiden oluşan Parti Meclisi üye sayısı arttırılacak. Üyeler uzmanlıklarına göre çalışma gruplarına bölünecek. Parti içinde uzmanlık alanlarına göre kurullar oluşacak, ayrıca kurullarda etkili uzman kişilerin görev alması sağlanacak. Parti Meclisi’nin önemli görevlerinden biri politikaların belirlenmesi olacak. CHP’de belediye başkan adayları ve milletvekili adayları parti genel başkanı ve genel başkan yardımcılarının oluşturduğu komisyonlar tarafından ön değerlendirmeye tabi tutuluyor, Parti Meclisi’nde son karar veriliyor. Ancak geçmiş seçimlerde birçok örneği yaşandığı gibi Parti Meclisi yetkisini genel başkan veya MYK’ye devredebiliyor. Taslak çalışmaya göre aday belirleme usulünde köklü değişiklik yapılacak. Adaylar ön seçimle belirlenecek. Böylece genel başkan ve genel başkan yardımcılarının aday belirleme sürecinden çıkacağı bir sistem kurulacak. Parti Meclisi de sadece seçim sürecinde bazı iş birliği kararlarının onaylanacağı kurul olacak. Tüzük taslağındaki önemli değişiklik önerilerinden biri de “aktif-pasif üye” ayrımı olacak. Partinin yaklaşık 1 milyon 300 bin üyesi “parti içi eğitimlere katılım, üye aidatını ödeme, parti görevlerini yerine getirme” gibi belirlenen bazı kriterleri karşıladığında “aktif üye” olarak ön seçim gibi partinin karar süreçlerinde oy kullanacak. Bu şekilde gücü tabana yayan bir sistem oluşturulurken, partinin kişiye göre değil kurumsal güçlenmesi sağlanacak. Parti yöneticilerine göre aktif üyelik sisteminin hayata geçmesi ile her seçimde tartışma konusu olan sandık güvenliği sorunu da büyük ölçüde çözülmüş olacak. Çünkü verilen sandık kurulu görevini yapmayan üye bir daha “aktif üye” olarak oy hakkını kullanamayacak.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?