Önümüzdeki 5 gün boyunca
sputnik türkiye
GLOBAL NEWS

CHP'de Kurultay Tartışmaları Başladı: Genel Başkanlık İçin İmamoğlu İsmi Ön Planda

30 May 2023

28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanması CHP içinde de tartışmaları başlattı. Milletvekili listesinde olmayanlar ve 40 il başkanı, parti genel başkanlığı için İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu öne sürüyor. Ancak Yargıtay’da İmamoğlu için bekletilen siyasi yasak dosyası dengeleri değiştirebilir.

Seçim sonuçları CHP'yi ikiye böldü. Alınan netice CHP'de kurultay tartışmalarının fitili ateşlerken, CHP Genel Merkezi kurultayı gelecek yıl mart ayında yapılacak olan yerel seçimler sonrasına bırakmayı hedefliyor.

CHP’de Fikir Ayrılıkları Yaşanıyor


Parti içinde bir kısım kurultay ve genel başkan ile yönetimin değişimini isterken, diğer bir kısım ise Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim sürecini başarıyla yönettiği ancak yönetimde yer alan bazı isimlerin istifa etmesi gerektiği görüşüne sahip. Kılıçdaroğlu'nun ise bu durumda genel başkan yardımcılarından oluşan MYK'da yenilenmeye giderek kurultay taleplerini yumuşatabileceği belirtiliyor. Parti Meclisi toplanmadan da bu yönde bir adım atması şimdilik beklenmiyor.

40 İl Başkanından Ekrem İmamoğlu’na Destek


CHP'de kurultay 2 yılda bir gerçekleştiriliyor ancak parti, geride bıraktığımız genel seçimler nedeniyle kurultayını bir yıl süreyle ertelemişti. Şu anki durumda yasal olarak 2023 yılı içerisinde kurultay takviminin başlaması gerekiyor. Genel merkez ise bu tarihi Mart 2024'teki yerel seçimlerden sonrasına bırakma düşüncesi içinde. Olağanüstü kurultay beklentisinde olanların da delegenin desteğini alması gerekiyor. Milletvekili listelerinde kendine yer bulamayanlar ile 40 civarında il başkanının İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu desteklediği belirtiliyor.

İmamoğlu'nun ‘Değişim’ Vurgusu Dikkat Çekti


Kılıçdaroğlu'nun karşısındaki tek potansiyel rakip “Oğlum” şeklinde hitap ettiği Ekrem İmamoğlu’ndan başkası değil. İmamoğlu'nun seçim sonrasında yaptığı ilk açıklamada “Değişim” vurgusu yapması dikkatleri çekti. Ancak İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığı sürecinde karşısına çıkan siyasi yasak ile ilgili dava dosyası halihazırda Yargıtay'da bekliyor ve cezanın onanması halinde İmamoğlu siyasi yasaklı hale gelebilir. Bu da parti içi dengelerin yeniden değişmesi anlamına geliyor.©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?