Önümüzdeki 5 gün boyunca
nbc
KÜLTÜR/SANAT

Chicago P.D.: Klasik Polisiyenin Etki Gücü

06 Oca 2023

Michael Brandt, Derek Haas, Matt Olmstead üçlüsü tarafından yaratılan polisiye dizi Chicago P.D. klasik polisiye severlerin oldukça memnun kalacağı uzun soluklu bir serüven. Yapım, türler ne denli değişirse değişsin ne denli dönüşürse dönüşsün, klasik yapılarına bağlı kaldıklarında, anlatılarını mümkün mertebe doğru hamlelerle kurduklarında da hala keyif verebileceklerinin bir kanıtı. Sürükleyici temposu, dramatik çatışmaları, karakterleri ve daha fazlasıyla Chicago P.D. aradığınız polisiye olabilir. 2014 yılında yayına başlayan, hala devam eden seri Amazon Prime üzerinden izlenebilmekte. Nefes kesici bölüm hikâyeleriyle de izlenmeyi sonuna dek hak eden bir yapım var karşımızda. Chicago’ya hoş geldiniz!

nbc

Konsept Anlatılar


Daha evvelki Chicago Fire yazımızda belirttiğimiz üzere konsept bir iş izlediğimizi söyleyerek başlayalım. Chicago P.D. de şehri bir karakter haline getirir. Nasıl ki Chicago Fire’da itfaiye ekibinin hikâyelerini izliyorsak, Chicago P.D.’de bu sefer istihbarat birimine mensup polislerin hikâyelerine odaklanırız.

imdb
Konsept anlatılar özellikle bu tarz büyük projelerse etki gücü yüksek anlatılar olarak dikkat çeker. Bir tema, bir karakter, bir mekân vb. etrafında toplanan anlatılar geniş bir anlatı evrenine işaret eder. Evrenin parçalarını ayrı ayrı yahut eş zamanlı takip etmek heyecan verici bir izleme deneyimi yaratabilir.

Örneğin Chicago Fire ve Chicago P.D.’yi eş zamanlı izlemek böylesi bir deneyim sunar.

Chicago P.D.’yi izlerken, konsept projelerle alakalı düşünürken, bizdeki bu tarz konsept anlatıların eksikliğini yeniden hissettik. Umarız gelecekte benzer projeler görebiliriz. 

imdb

Şehrin Karaktere Dönüşümü


Jason Beghe, Patrick John Flueger, Marina Squerciati, LaRoyce Hawkins, Amy Morton, Jesse Lee Soffer, Tracy Spiridakos, John Seda gibi isimlerin rol aldıkları Chicago P.D. de özünde bir şehir anlatısı.

Ekiple birlikte sürüklendiğimiz vakalarda, kovalamacalarda, karakterlerde şehrin pek çok figürüne tanıklık ederiz. Ve bu şehir korunmalıdır!

imdb
Ana karakterlerden Hank Voight henüz ilk bölümün açılışında dizinin tümüne atfedilebilecek bir cümle kurar:

“Şehrimden uzak dur.”

Şehrin temiz kalması (özellikle uyuşturucu hususunda) istihbarat biriminin fedakârlığına, cesaretine, başarısına bağlıdır.

Chicago bir şehirden bir karaktere evirilirken, istihbarat birimi de sayısız sınavdan geçer. Neticede Chicago P.D. bir şehir anlatısı olduğu kadar bir ekip anlatısıdır da...

Burada hatalar ölümcül olabilir... Burada kişi sadece kendisini düşünerek, kendi dürtüleriyle hareket edemez.

Tehlike her an, her yerdedir.

Ve bunu en iyi bilen de ekibin başı Voight karakteridir.

imdb

Bir Karakter: Hank Voight


“Peki, bir şey daha var. Bunu ne kadar süredir yapıyoruz, iki ay mı oldu? Artık en önemlisi her şeyi içimizde halletmek. Anlaşıldı mı? Diğer departmanlar nasıl işler ya da nasıl yetiştiniz umurumda değil. Burası istihbarat, benim birimim. Bana doğru söyleyin ki sizin için yalan söyleyebileyim. Beni ezip geçmeye kalkarsanız ezdiğiniz son kişi olurum.”

Hank Voight’un sözleri birimle alakalı kuralları açık ettiği gibi Voight’un nasıl bir karakter olduğunu da açık eder.

imdb
Hank Voight sert bir karakterdir (kirli bir geçmişi de vardır) amacı uğruna yasaları yok sayabilir, gerektiğinde çizgiyi aşabilir, ileri gidebilir, dolayısıyla sistemle de çatışmaya hazırdır.

Bu açılardan irdelediğimizde Voight da artık klasikleşmiş polisiye karakterlerinden biri sayılır. Adalet adına her yol mübahtır düsturuyla hareket eden, yalnız bir anti kahraman.

Onunla özdeşlik kurmak zorsa da onu anlarız. Yolu, yöntemi onayladığımız yöntemler değilse de yapılması gerekeni yaptığını biliriz.

Bu arada bir parantez açalım; Jason Beghe’nin Voight performansı tüyler ürpertici bir kompozisyon olarak öne çıkar. Beghe, Chicago P.D.’nin izlenebilirliği noktasında önemli pay sahibidir.

imdb

Hızlı Bir Polisiye


İlk olarak Chicago P.D.’nin dehşet verici anlar da barındıran, şiddeti göstermekten kaçınmayan bir polisiye olduğunun altını çizelim. Buna karşın, şiddeti bir sömürü seviyesine götürmemekle birlikte, bir eğlence unsuru olarak da lanse etmez.

Biz şiddetin anlatının bir gerekliliği olduğu bilinciyle sahneleri izleriz. Algımızı yönlendiren de anlatının bizzat kendisidir.

Aksiyon sahnelerindeki kısa planlar, hızlı geçişler, kameranın bazen odağı kaçırması vb. detaylar da Chicago P.D.’nin sürükleyiciliğini artırır.

Elbette, dizinin derinlikten uzak, salt aksiyona sırtını dayayan bir anlatı olduğu sanılmasın. Chicago P.D. karakterlerini üç boyutlu sunabilen, onların psikolojisini de derinleştirebilen bir seri.

imdb

Son Söz


Chicago P.D. sıkı bir polisiye arayanlara, klasik polisiye düşkünlerine, konsept bir iş izlemek isteyenlere kesinlikle tavsiyedir.

Geri kalanların da en azından bir şans vermelerini dileriz.

Keyifli seyirler.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?