BİLİM

Charles Darwin Hakkında Sizi Şaşırtacak 7 Gerçek

09 Oca 2022

Charles Darwin... Bu ismi bir şekilde duymayan kimse var mı? Evrim üzerine yaptığımız her araştırmanın başlangıcında yer alıyor. 1859 yılında yayımlanan “Türlerin Kökeni Üzerine” adlı çalışmasında yaşamın nasıl geliştiğini ve çeşitlendiğini açıklayarak biyolojide, bilimde ve biricik sıradan gündelik hayatlarımızda bir devrim yarattı. Bu devrimin bugün hâlâ etkileri sürüyor. Peki Darwin nasıl biriydi? Ona dair bilgilerimiz çoğu zaman bir belirsizlik duvarına takılıyor. Yine bazı şaşırtıcı gerçekler de yok değil. İşte Darwin hakkında sizi şaşırtacak 7 gerçek!

Tıp fakültesini bıraktı


Darwin, bir doktor ailesinde dünyaya geldi. Bu yüzden evrimsel biyolojiden önce tıp alanında sınandı. Ailesinin baskısıyla 1825'te Edinburgh Üniversitesi'ne 16 yaşındayken kaydoldu. Lâkin tuhaf bir durum vardı. Darwin kan görmeye dayanamıyordu, kandan nefret ediyordu. Bu yüzden sürekli ilgisi başka bir alana kaydı ve iki yılının sonunda eğitimini yarıda bıraktı.   

Alışılmadık yiyeceklere karşı bir ilgisi vardı


Herkes Darwin’in çalışmaları sırasında egzotik hayvanları incelediğini tahmin ediyordur. İşin tuhaf yanı, Darwin egzotik hayvanlara sadece bilimsel açıdan ilgi duymuyordu, aynı zamanda onları yemeyi de seviyordu. Görünüşe göre Darwin, Cambridge Üniversitesi'nde, kendilerini bilinmeyen garip hayvanları yemeye adamış Glutton Club’ın bir parçasıydı. Menü şahinler ve baykuşlar gibi hayvanları içeriyordu. 

Bazı gizemli hastalıklardan muzdaripti


Darwin’in kalıcı bir tedavi bulamadığı mide ağrıları vardı. Üç çocuğunun ölümü sırasında yaşadığı zihinsel ve fiziksel ıstırap da onu bir hâyli yıprattı. Birçok doktora danışmasına rağmen, rahatsızlıkları konusunda hiçbir çözüm bulamadı. Ölümüne değin bir anlamda sessizce acı çekti

Tavla tutkunuydu


Darwin, yaşamının büyük bölümünde su toplaması, baş ağrısı, uykusuzluk ve kusma gibi hastalıklarından muzdarip olduğu zamanlarda stres veya bitkinlik seviyesinin yüksek olduğunu fark etti. Bu sürecin üstesinden gelmek ve aynı zamanda çalışmalarını sağlıklı bir şekilde evde gerçekleştirebilmek için yoğun ve bir katı program hazırladı. Ayrıca kafa dağıtmak ve bedensel olarak istirahate çekilmek için de eşi Emma ile her akşam 8 ile 8:30 arası tavla oynuyordu. Darwin eşiyle yaptığı bu tavla oyunlarında büyük bir titizlikle skorlar tutardı. 

İsteksiz bir devrimciydi


O her ne kadar evrimin babası olarak gösterilse de aslında teorisini yayımlamakta biraz isteksizdi. “Türlerin Kökeni”ni tam yirmi yıldan fazla erteledi. Teorisinin ayakları yere basan sağlam bir temele sahip olduğunu düşünse de Hıristiyanlık konusundaki çekinceleri onu çalışmalarını yayımlamaktan alıkoyuyordu. Dini çevrelerde nasıl karşılanabileceğine dair endişeliydi. Yine de İngiliz doğa bilimci Alfred Russel Wallace'ın benzer bir teori geliştirdiğini duyduktan sonra teorisini yayımlamaya karar verdi. Her iki bilim insanı da Linnean Society of London tarafından onurlandırıldı, ancak Darwin evrim üzerine fikirleri için daha fazla kredi alan taraf oldu. 

Evliliğin artılarını ve eksilerini hesapladı


Çoğumuz gibi Darwin de bazı şeylerin artı ve eksi yönlerini hesaplardı. Günlükte yazdıklarına göre, evlenmek ya da evlenmemek, uzun bir süre Darwin’in zihnini meşgul etti. Bunun sonucunda evliliğin artı ve eksi yönlerini hesaplamaya çalıştı. 

İngiltere Kilisesi'nden bir özür aldı (126 yıl sonra)


Darwin, evrim teorisi için birçok araştırmacıyla fikirlerini tartıştı. Hıristiyanlık ya da kilise konusundaki kaygıları yerinde olacak ki özellikle İngiltere Kilisesi fikirlerine karşı sert pozisyon aldı. Neyse ki bir asırdan fazla bir süre sonra, İngiltere Kilisesi yaptığı yanlışın farkına vardı ve evrimin babasını yanlış anladıkları için alenen özür dilediler… 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?