Sözcü
GLOBAL NEWS

Cebinden 200 TL Çıkaran Kılıçdaroğlu’ndan Emekliye ‘Simit’ Sorusu

02 Ağu 2023

Tüm Emekliler Derneği’ni ziyaret eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, cebinden 200 lirayı çıkararak “Bu paraya şimdi 20 simit alınıyor, 5 sene önce ise çok şey alınıyordu” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tüm Emekliler Derneği Başkanı Satılmış Çalışkan’ı ziyaret etti. Ziyarette, genel başkan yardımcıları Hasan Efe Uyar, Aysu Bankoğlu, Aylin Yaman ile CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı da yer aldı.

Emeklilere ikramiye konusunda uzun süre mücadele ettiğini, hükümetin bunu vermek zorunda kaldığını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, emeklilerin çalıştığı süre içerisinde döktüğü alın terinin Türkiye'nin büyümesine ve kalkınmasına katkı sağladığını dile getirdi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Bir kanun çıktı, kanuna itiraz ettim. Ama kimse kusura bakmasın herkes sessizliğini korudu. Neydi çıkan kanun? Ne kadar çok prim öder ve çalışıyorsanız o kadar düşük emekli aylığı alıyordunuz. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir kanun var? Ama çıktı. Benim dışımda da kimse çıkıp “Böyle bir rezalet olmaz. Prim fazla ödeyen emekli aylığını fazla alır, düşük prim ödeyen emekli aylığını da düşük alır demedi. Ben fazla ödüyorsam, 7 bin, 9 bin, 10 bin gün ödüyorsam ödediğim prime göre, çalıştığım süreye göre bana bir aylık bağlanır. Bu olmadı, kanun tam tersine çıktı. Ama devasa sendikalar kimse itiraz etmedi, herkes hayatından memnundu. Bir Kılıçdaroğlu çıktı itiraz etti, “Yanlıştır bu” dedi. Ama herkes razı halinden. Ne oldu sonra emekli aylıkları düşük bağlandı. Bağlanacak, kanun öyle, öyle çıktı.”

Emeklilere yaşamaları gereken baharın maddi kaygılarla cehenneme çevrildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, emeklilere sağlanan tek imkânın bedava otobüs biletiyle şehir içinde tur atmak olduğunu ve bunun emeklinin lüksü olarak görüldüğünü söyledi. Az prim ödeyene yüksek maaş bağlanırken, fazla prim ödeyenin mağdur edildiğini ifade eden CHP Genel Başkanı, toplumun ise eleştirip eldeki kısıtlı imkânı da kaybetmekten korktuğunu ifade etti. Emeklilerin hakkının verilmesi gerektiğini söyleyerek emeklilerin de kendi haklarını savunması gerektiğini vurguladı. Cebindeki 200 lirayı çıkaran Kılıçdaroğlu, bu paraya şimdi 20 simit, 5 yıl önce ise çok şeyin alınabildiğini belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu, emeklilerin yüzde 80’inin açlık sınırının altında bir aylığa mahkum edildiğini söyledi. “Umutsuzluğa kapılmayın” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Size şunu söyleyecekler, “Vereceğiz de kasada para yok.” Size 200 lirayı bile verirken elleri titriyor. 14 milyon emekli, dul ve yetim açlık sınırının altında aylığa mahkum ediliyor. Haklarınızı savunun. 14 milyon emekli, dul ve yetimi açlık sınırının altında maaşa mahkum edemezsiniz.”

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?