Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Carnival Row: Fantastik Olduğu Kadar da Tanıdık Bir Dünya
imdb.com
KÜLTÜR/SANAT

Carnival Row: Fantastik Olduğu Kadar da Tanıdık Bir Dünya

İçinde biraz aşk, biraz politika ve biraz dedektiflikle karşılaşacağınız bir diziye ne dersiniz? Peki biraz da mitolojik ögeler ve doğaüstü varlıklar eklesek? Eğer cevabınız “Evet.” ise fantastik bir evrende geçen hikayesiyle karşımıza çıkan Carnival Row (Karnaval Sokağı) dizisi ilginizi çekebilir, gelin yapıma birlikte göz atalım.

Yayın Tarihi :21 Eyl 2022
Süre :2 Bardak
Carnival Row, ilk sezonu 8 bölümden oluşan ve içinde steampunk unsurlar da bulunduran bir neo-noir fantastik dizi. René Echevarria ve Travis Beacham’in yaratıcısı olduğu yapım, Beacham’in 2005 yılında yazdığı ve hayata geçirilemeyen film senaryosu A Killing on Carnival Row’dan uyarlanmış. Carnival Row’un her bir bölümü ise 50 dakika ila 1 saat arasında değişiklik gösteriyor.

amazon.com
Carnival Row, hikayesine mit ve efsanelerin kuşattığı Tirnaroc isimli periler ülkesinin insanların açgözlülüğü yüzünden nasıl savaş alanına çevrildiğinden bahsederek başlıyor. Tirnaroc’un zenginliklerini sömürmek için Burgue ve Pact adlı iki ülke 7 yıl boyunca savaşıyor. Burgue, Pact ile girdiği savaşta yenilgiye uğrayınca Tirnaroc’u terk ediyor ve ülkenin kaderi Pact’in kötücül yönetiminin ellerine kalıyor. Pact’in zulmünden kaçmayı başarabilen periler de soluğu Burgue’teki Karnaval Sokağı’nda alıyor.

Karnaval Sokağı, mültecilerin yaşadığı ve üst sınıfların tamamen hor gördüğü bir yer. Burada kanatlı insan şeklindeki periler, keçi boynuzu ve toynaklarına sahip Puck’lar gibi çeşitli yaratıklar bir arada yaşıyor. İnsandan aşağı görülen bu yaratıklar, toplumda ancak düşük statülü olarak görülen işlerde çalışarak var olabiliyor, bu imkanı elde edemeyenler de suça karışıyor.

parade.com
Dizinin başında perilerin Tirnaroc’tan kaçmasına yardım eden ve ölümden son anda kurtulup Burgue’ye giden gemiye binen Vignette Stonemoss’u görüyoruz. Burgue’de ise zamanında Tirnaroc’ta savaşmış dedektif Rycroft Philostrate yani kısaca Philo, perileri öldüren bir seri katili bulmaya çalışıyor. Vignette ile Philo’nun aşkı da yapımın en önemli hikayeleri arasında yer alıyor.

Viktorya dönemi İngilteresi'nden izleri gördüğümüz yapımda bu aşk ve dedektiflik hikayesinin yanı sıra Burgue’ün yönetici grubu içinde olup bitenleri, soylu kadın Imogen Spurnrose ile zengin Puck Agreus Astrayon arasında yaşananları ve Karnaval Sokağı’ndaki karışıklıkları izliyoruz. 

cheatsheet.com
Dizide Philo’yu Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerinden tanıdığımız Orlando Bloom canlandırırken Vignette’e Paper Towns (2015) ve Suicide Squad (2016) gibi filmlerde gördüğümüz Cara Delevingne hayat veriyor. Bunun dışında kadroda Tamzin Merchant, Indira Varma, Arty Froushan, Karla Crome, Jared Harris ve Andrew Gower gibi isimler de bulunuyor.

carnival-row.fandom.com
Dizi belki de farklı farklı konulardan bir anda bahsetmeye çalıştığı için bazı kopuklukların veya eksikliklerin yaşanması kaçınılmaz oluyor. Örneğin, Imogen ve kardeşi Ezra’nın hikayeyle ilişkisi bir noktada açığa çıksa da Agreus’ın Imogen ve Ezra’nın yaşamına dahil olması ve sonrasında Imogen ile kurduğu ilişki biraz havada kalıyor. Bu üçlü arasında olanlar çok daha iyi kurulabilirdi. Philo’nun yakın zamana kadar yeterince güvenemediği Portia’ya birdenbire sırrını açıklaması da garip duran noktalardan biri, Portia’nın neredeyse tek işlevi bu sırrın açığa çıkmasını hızlandırmak gibi görünüyor. Benzer şekilde Vignette’in Black Raven grubuna katılmasının da onunla Philo arasındaki ayrımı vurgulamaktan başka bir anlamı varmış gibi durmuyor.

distractify.com
Carnival Row, hikayesini bildik denklemlerin üzerine kurmaktan fazlasını yapmıyor. Philo ile Vignette’in aşkı da mültecilerle toplumun geri kalanı arasındaki gerilim de Imogen ile Agreus ikilisinin yaşadıkları da bu zamana kadar duyup gördüklerimizden pek farklı değil ve hep tahmin ettiğimiz şekilde gelişiyor. Tabi ki bir dizide yer alan her şey yeni veya şaşırtıcı olmak zorunda değil ancak sanki hikaye kurulurken yeterince çaba harcanmamış, kafa yorulmamış gibi duruyor. Mesela, Philo ile Vignette’in aşkı senaryodaki en önemli şeylerden biriyken klişe Türk dizilerini hatırlatan bir havada anlatılmaktan pek kurtulamıyor. 

sinefesto.com
Son ana kadar Darkasher’ın etrafında örülen gizem de maalesef vadettiği şeyi vermiyor. Meselenin çözüme kavuşma şekli, izleyicide oluşması hedeflenen etkiyi sağlamak için yeterli gelmiyor. Sophie’nin yaptığı kötülükler için de benzer bir şeyi söylemek mümkün.

twitter.com/caroline_ford
Carnival Row’un bu kadar olumsuz yönünden bahsettik ama fantastik dünyalar ve mitolojik dokunuşlara ilgi duyanların diziden hoşlanma ihtimali olduğunu da söyleyebiliriz. Nitekim dizinin devamını merakla bekleyen bir kitle de var. Yapımı izlerseniz “I’ll Fly for You” şarkısına bir süre takılı kalabileceğinizi de not edelim.

indiewire.com
İlk sezonu 2019’da yayınlanan Carnival Row’u Amazon’dan izleyebilirsiniz. Dizinin 2. sezonunun çekimleri tamamlansa da yeni bölümlerin ne zaman geleceği henüz bilinmiyor, en erken ihtimalin ise Kasım 2022 olduğu düşünülüyor.
Yukarı Kaydır