Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Caliphate: İsveç’ten Terör Örgütüne
netflix.fandom.com
KÜLTÜR/SANAT

Caliphate: İsveç’ten Terör Örgütüne

21 Kas 2022

Bir ara Türkiye Twitter'ında bahsedildiğini görsek de daha çok konuşulabileceğini düşündüğümüz bir dizi ile karşınızdayız: Caliphate (Kalifat, Hilafet). Diğer dizilere nazaran hakkında daha az içerik bulunan Caliphate, zaman zaman haberlerde karşımıza çıkan Işid’e katılan genç kızların hikayelerinden esinlenilerek çekilmiş. Ülkesinde bir hayli ilgi toplayan İsveç yapımı dizi, yayınlandığı SVT Play platformunda en çok izlenen dizi olmayı başarmış.

Işid’in İsveç’teki faaliyetlerini konu alan Caliphate (2020), 8 bölümlük bir gerilim-dram dizisi. Yaratıcılığını Wilhelm Behrman’ın yaptığı dizinin senaryosunu ise Behrman, Niklas Rockström ile beraber yazmış. My Aunt in Sarajevo (2016) ve Krig (2017) filmlerine imza atan Guldbagge ödüllü yönetmen Goran Kapetanovic de yapımın yönetmenliğini yapmış. İskandinavya’nın en meşhur dizisi olarak bildiğimiz The Bridge (Broen, Bron) projesinin yapımcılarının elinden çıkan Caliphate’in her bir bölümü ise 40-50 dakika sürüyor.

imdb.com
Caliphate, hikayesini anlatmaya Işid yönetimi altındaki Rakka’da yaşayan Pervin ile başlıyor. İsveç’te yaşayan Pervin, öğrenciyken sonradan eşi olacak Husam ile tanışmış. Dizinin ilk dakikalarında da Husam’ın etkisiyle Hilafete katılmaya karar veren Pervin’in yaşadığı korku ve dehşet neticesinde pişman olduğunu ve İsveç’e geri dönmek istediğini öğreniyoruz. Daha fazla Suriye’de kalmak istemeyen Pervin, arkadaşının kendisine gizlice verdiği telefonla İsveç polisine ulaşmayı başarıyor. Bu noktadan sonra da Pervin’in İsveç polisinden Fatima ile arasında geçenleri ve Husam’a yakalanmadan kaçma planının nasıl ilerlediğini izliyoruz.

nit.pt
Telefonun diğer ucundaki Fatima da bizi işin İsveç tarafına bağlayan isimlerden. Çalıştığı güvenlik biriminde kendini kanıtlama ihtiyacı duyan Fatima, Pervin’den Işid’in İsveç’te bir terör saldırısı gerçekleştirme planı olduğu bilgisini alıyor. Bu planın peşine düşmeye karar veriyor ve Pervin’den onu ülkesine geri getirmesinin karşılığında bazı bilgiler edinmesini istiyor.

imdb.com
Bir taraftan da İsveç’te bir lisede asistan olarak çalışan İbbe’nin gözüne kestirdiği öğrencileri radikalize etme sürecine tanıklık ediyoruz. Kimlik problemi yaşayan göçmen çocuğu Sulle de bu öğrencilerden biri. Rahat bir hayat yaşayan ve ailesiyle de arası gayet iyi olan Sulle’nin Filistin’deki mücadeleye verdiği desteğin ve İsveç’teki ayrımcılığa duyduğu haklı öfkenin onu karanlık tarafa çekmek için nasıl kullanıldığını görüyoruz. Ibbe’nin anlattıklarından etkilenen Sulle, kız kardeşi Lusha’yı da yanına çekiyor. Üçüncü isim ise alkolik babasıyla beraber yaşayan Kerima. Kerima’nın bir aile desteğinden yoksun kalması manipüle edilmesini daha kolay bir hale getiriyor. Tüm detaylara hakim olamasak da bu 3 genç kızın Suriye’ye gitmek isteyecek noktaya nasıl geldiği dizinin ana hikayelerinden birini oluşturuyor.

imdb.com
Gelelim oyunculara. Türk asıllı İsveçli oyuncu Gizem Erdoğan, Pervin karakteriyle hepimizin kalbini çalıyor. Netflix’te yayınlanan Love & Anarchy ve The Playlist dizilerinde de karşımıza çıkan oyuncunun Caliphate’de sergilediği performans oldukça etkileyici. Ayrıca kendisinin dizide Türkçe konuştuğu bir sahne de var.

Diğer oyuncular arasında ise Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Lancelot Ncube, Said Legue ve Albin Grenholm gibi isimler bulunuyor.

variety.com
İslamofobiye kaçmadan hikayesini anlatma yolunu bulan Caliphate; canlı bombalardan terör eylemlerine, radikal İslam’dan dini propagandalara kadar pek çok konuya değiniyor. Tüm karakterlerini iyi ve kötü yanlarıyla beraber ele alarak siyah-beyaz bir anlatımdan kaçınıyor. Örneğin, cihatçı birlikte savaşan Husam’ın yaşadığı histerik durumun arkasındaki vicdani ikilemden de bahsediliyor.

Tabi dizinin eksiklikleri de yok değil. Mesela hikayedeki işlevini sonradan öğreneceğimiz Lusha karakterinin Işid’in fikirlerine nasıl bu kadar kapıldığını pek göremiyoruz. 

imdb.com
Bölümler ilerledikçe gerilimi artıran Caliphate, bir oturuşta izlenebilecek dizilerden. İçinde Türkiye sahnelerinin de bulunmasıyla dikkatimizi çeken yapım, zorlu bir coğrafyada yaşamanın beraberinde getirdiği ve maalesef hepimizin aşina olduğu gerçekleri kadın karakterleri merkezine alarak anlatıyor.

Caliphate’i henüz izlemediyseniz diziye Netflix üzerinden ulaşabilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?