unsplash
ZOOM

Çağın Gerisinde Kalmak/Durmak

15 Kas 2022

İnsanlar ilerleyen zamanı, sürekli bir evrilmenin ve gelişmenin değişmez büyüsü ile ilişkilendirir. Aslında bu bir bakıma doğru diyebiliriz. Çünkü teknolojinin gelişmesi, yeniliklerin biçimlenmesi ve yaşantımızın evrilmesi akmakta olan zamanın getirileri olarak yorumlanabilir. Hal böyle olunca da içinde bulunduğumuz döneme ayak uydurmak ve anı yaşayabilmek için değişimin bir parçası olmak son derece gerekli bir unsur olarak ifade edilebilir. Peki ya da tüm bu süreci kabul etmez, hoş görmez ve hatta ona uyum sağlamayı reddedersek ne olur? Bu soruya karşılık gelecek bir söylemimiz var: Çağın gerisinde kalmak. Ancak kalmak mı yoksa durmak mı?

Çevresinden bihaber, içinde bulunduğu dünyadan bağımsız ve tüm değişimlerin teğet geçtiği bir çemberin iç kısmında yer alan bir insan düşünün. Günlük yaşamın son derece olağan alışkanlıklarını bile anormal gören ve yalnızca kendi benimsediği doğrularına paralel olanlarla uyum sağlayabilen bir insanı... Böyle söyleyince kulağa tuhaf geliyor olabilir. Ancak biraz dikkatli bakarsanız bu tarz insanların var olduğunu görmek zor olmayacaktır. Değişen ve dönüşen dünyaya uyum sağlamak yalnızca çağın bir getirisi değil aynı zamanda insanca yaşayabilmenin önemli bir gerekliliği olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla evrimsel sürece ortak olabilmek yalnızca modern dünyanın amaçlarına hizmet etmek değil, aynı zamanda birey olarak olabildiğince iyi şartlarda yaşayabilmek noktasında da önem taşıyor.

Örneğin devamlı şekilde gelişen teknoloji ile her geçen sene bir ürünün daha da iyi versiyonlarının üretildiğini düşünelim. Bu noktada yapmanız gereken şey her yenisi çıkan ürünü almak için koşturmak ya da güncellenmiş olan teknolojik aletin yeni versiyonunu denemek için girişimde bulunmak değil elbette. Ancak böyle bir kolaylık varken çok eskiden kalma yöntemleri kullanmaya devam etmek de mantıklı gelmiyor. Fakat bu da bir tercih. Eğer siz elektrikli süpürge kullanmak yerine herhangi bir süpürge ile yerleri temizlemek istiyorsanız o zaman tercihinizi ihtiyaç ve arzunuz yönünde biçimlendirebilirsiniz. Ancak konu düşünmek, fikir yürütmek ve problem çözmek olduğunda ne yapacaksınız?

Daha somut bir biçimde söylecek olursak "gerici" diye tanımlanan kişileri ele alalım. Sahi bazı insanları neden böyle tanımlarız? Eskiye duydukları özlemi yaşamlarının birçok alanında yansıtmaya çalıştıkları için mi? Sanmıyoruz. Gerici olarak nitelendirilen insanların böyle anılmasının sebebi sözcüğün kendisinden de anlaşıldığı üzere geri pozisyondaki pratikleri desteklemeleri olarak ifade edilebilir. Örneğin dünyanın yuvarlak olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak birileri çıkıp da öyle inandığı ve bilimsel verileri kabul etmediği için dünyanın düz olduğunu dile getirirse bu noktada problem var demektir. Belki eğitimsizlik, belki kişinin kendini eğitememesi, içinde bulunan koşullar ve alışılmış çaresiz değerler kişinin yanlış düşünceleri kendine kemikten bir duvar yapmasına sebep olabilir. Ancak bu duvar yükseldikçe görüş açınız bozulur ve ileriye gitmeniz imkansız hale gelir. Böyle bir durumda hareket alanınız geriye gitmek ile sınırlıdır. Ancak neden?

Çok yönlü düşünebilmek, farklı düşünce ve değerlere saygı duymak ve kişisel gelişebilmek hem mümkün hem de çok değerli pratiklerken neden böyle bir seçim yaparak geride kalmak tercih edilir ki? Dahası bu yalnızca geride kalmak değil ayrıca o noktada durmak anlamına da gelir. Kıpırdamaktan çekinmek, farklı olandan korkmak, hareket etmemek ve değişimi hiçe saymak... Tüm bunlar çağın gerisinde durmanıza neden olan pratikler olarak özetlenebilir. Ancak koşullar ve içinde bulunduğunuz ortam her nasıl olursa olsun ufacık bir ışığı keşfetmek ve kendi içinizdeki güce fırsat vermek her zaman mümkündür. Bu sebeple de gerilemenin karanlığı yerine ileriye odaklanmanın aydınlığına yoğunlaşmak gerekiyor. Unutmayın ki eğitim yalnızca prestijli okullar ve yeterli diplomalar ile olmaz. Kendinizi cehaletten arındırmak adına atacağınız adımlar kişisel eğitiminizi ilerletmenizde ve aynı zamanda ileriye dönmenizde oldukça yapıcı mihenk taşları olarak söylenebilir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?