Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Çabasız, Sade Ve Farklı: Rivus
RÖPORTAJ

Çabasız, Sade Ve Farklı: Rivus

Yaklaşık bir buçuk senedir kaliteden ödün vermeden müşterilerine ulaşılabilir ürünler sunan Dicle İpek Öztaşkın, kurucusu olduğu Rivus'un ilham dolu hikayesini anlatıyor. Uzun süredir sektörün içinde olan bu değerli isim ile sezon trendlerini ve kendisinin trendlere olan mesafesini konuşuyoruz.

Editör :Miray Akın
Yayın Tarihi :17 Oca 2020
Süre :2 Bardak

Bizlere kendinden ve kariyer geçmişinden bahseder misin?

Yapmak istediğim işin, eğitimini aldığım mesleğin yani maliyenin olmadığına karar verdim. Tasarım yapmak enbüyük hayalimdi aslında. Bu iç mimarlık da olabilirdi. Ama ben moda kısmında olmak istedim. 2000 yılındanberi bu sektörde bilinen Türk moda markalarında çalıştım. Bir sene ara verdikten sonra kendi markamı kurma kararı aldım.

 

Kendi markanı kurma sürecin nasıl gelişti? Nedir Rivus’un öyküsü?

Çalışmamak ve bir şey üretmemek bana göre değil galiba. Benim karmamda bir şeyler üretmek var. Ara verdiğim sürede hiçbir şey yapmıyor değildim, ama tasarım yapmak, üretmek ve en önemlisi ürettiğin şeyin karşılığını bulması çok önemli bir haz. Bu duyguya alıştıysanız hiçbir şey bu hissin yerini dolduramaz. Sonuç; Rivus markası doğdu. Rivus bir boşluğu doldurmalı’ noktasından yola çıktık. Ulaşılabilir çağdaş ürünler yapan,en önemlisi de herkesin alabileceği ve her zaman giyebileceği efektif ürünler yapan bir marka olsun istedik. Online satış hedefi ile başladık.

null

Rivus bizlere ne anlatmak istiyor? Marka kimliğini oluşturan alt başlıklar neler?

Rivus ‘gardırobunda tamamlayıcı, zamansız, mevsimi olmayan ve farklı ürünler giymek isteyen tüketici bizi tercih etsin’ bilinciyle ortaya çıkan bir marka. Çok fazla para harcamadan, modanın esiri olmadan, çok çabalamadan da sade, zarif, farklı bir şıklığa sahip olabilirsin diyor. Kendinin farkına var. Kendini tanı ve sadece moda diye kendine yakışmayan bir ürünü kullanma diyor. 

Farkındalık, sadelik, farklılık, cinsiyetsizlik, eşitlik ve çabasızlık marka kimliğini oluşturan temel yapıtaşları. 


Tasarımlarında hangi kavramlara öncelik veriyorsun? Rivus gücünü ve ilhamını nereden alıyor?

Ürünün ticari olması yani son tüketici ile buluşması, giyilebilir ve kullanışlı olması, kaliteli işçilikle üretilmiş olması marka için olmazsa olmaz değerler. 

Rivus gücünü kendi felsefesine olan inancından alıyor. Global kavramlar, politika, değişkenlik, dijital dünya, dijital sanat, sanat, müzik ve insan arketipi ilham alınan olgular. 

null

Markayı takip edenlerden ne gibi tepkiler alıyorsun? Müşterilerin beklentileri ne yönde?

Yeni bir marka olmamıza rağmen çok güzel etkileşimler ve geri dönüşler alıyoruz. Bu bizi inanılmaz motive ediyor. “Müşteri her zaman haklıdır.” mottosuyla çalışıyoruz tüm ekip olarak. Bu bize inanılmaz aktive eden, optimist, gittikçe artan bir müşteri popülasyonu sağlıyor. Sizinle ilgili en iyi analizi müşterileriniz yapar. Bizim şimdiden çok fazla sadık müşterimiz oluştu. Bir ürünümüzü alıp kullanan müşterimiz tekrar ikinci ve üçüncü ürünleri almaya isteyerek geliyor. Tasarımlarımız yapıcı yorumlar alıyor. Müşterilerimiz bizden uygun fiyatlı, kaliteli ama farklı ürün bekliyor. 


2020 moda trendleri hakkında bizlere birkaç ipucu verir misin?

Trendleri belirleyen unsurlar var. İklim değişikliği, çevrecilik, cinsiyetsizlik, sınırların kalkması eşitlik ve geri dönüşüme uygun tüketilebilir-dönüştürülebilir ürünler. Bu tip ögeler trendleri belirliyor. Yanı sezonu olmayan, yaz-kış giyilebilir, geceden gündüze geçiş yapılabilen kıyafetler. Nefes alan kumaşlardan üretilmiş ürünler.  Oldukça spor, salaş ve tarz görünen spor-şık parçalar. Takım elbisenin her tur kumaştan tasarlanmış hali. Maskülen gömlekler ve bol pantolonlar. Sweatshirt’ün her hali; gece ve gündüz, kısa ve uzunu, dar ve oversize formu. Her tür kıyafetle kombinlenebilir. Kısa şortlar. Salaş ceketler. Spagetti askılı her renk ve kumaş elbiseler. Western botların her tür materyalden tasarlanmış hali; deri uzun, kısa güderi ve her renkte. Her zaman her tür kombinle giyebileceğiniz tamamlayıcı bir aksesuar. 

null

Senin Türkiye’de ve global anlamda takip ettiğin tasarımcılar kimler?

Türkiye’de Özgür Masur, yurtdışında ise Virgil Abloh, Victoria Beckham, Anthony Vaccarello, Ann Demeulemeester


İş dışında neler yapıyorsun? Hafta sonunu nasıl değerlendiriyorsun?

Kız arkadaşlarımla sosyalleşiyorum. Vakit buldukça oğlumun okul tatillerine göre tatil planı organize etmeye çalışıyorum. Sevdiğim insanlarla, sevdiğim mekanlarda vakit geçirmeye çalışıyorum. Oğluma vakit ayırmaya çalışıyorum genelde onun aktiviteleriyle ve ailem ile geçiyor zamanım. 

null

Rivus tarafında bizleri heyecanlandıracak yeni haberler var mı?

Evet olacak. En kısa zamanda bir AVM de perakende mağazası açma planımız var. Yüksek fiyatlı kapsül koleksiyonlarımızı yurtdışına pazarlamak. Çok tercih edilen alışveriş sitelerine girmek istiyoruz. Net-a-porter, Marchesafashion, Moda Operandi ve bunun gibi transaction’ları çok yüksek ve yüksek hacimli online satış noktalarındaki bağlantılarımızı en iyi şekilde değerlendirmeyi planlıyoruz. Hong Kong’da mağaza açmak istiyoruz. 


Rivus ürünlerine sahip olmak isteyenler, onlara nerelerden ulaşabilir?

Kendi Rivus Showroom’umuzdan, Nişantaşı’nda  Brandroom, Openhause. Emaar AVM’de  Gallery Laffayette. Kanyon’da Harvey Nichols. Karaköy ve Ortaköy’de Vitruta. Kendi web sitemiz, Hipicon, Lidyana vs...


Yukarı Kaydır