Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Buzullara Veda Törenleri
pexels
DOĞAL YAŞAM

Buzullara Veda Törenleri

03 Kas 2022

İklim krizinin etkileri her geçen gün büyüyor. Orman yangınları, kuraklık, tsunamiler, mevsim geçişlerinin ortadan kalkması, buzulların erimesi derken her gün biraz daha gezegenimizin geleceği risk altına giriyor. Bu büyük krizin sebebi elbette ki insan ırkı, ve vahim son yaklaştıkça çareler aramaya çalışsak da bazı tahribatların iyileşmesi öyle kolay olmuyor ve sadece kaybettiklerimize üzülebiliyoruz. İşte o örneklerden biri de İzlanda'da eriyen ilk buzul için düzenlenen cenaze töreni…

guardian
Küresel iklim krizi gezegenimizi kuşatmış durumda. Bu kuşatma öyle bir hal aldı ki günden güne etkisini daha da güçlü hissediyoruz ve çözüm için atılan adımlar ne yazık ki yeterli gelmiyor. Her bir aşamada bir başka felaket senaryosu ile karşılaşıyoruz desek yeridir. Öyle ki bu yıl iklim krizinin etkileri nedeniyle Batı Antarktika'da bulunan dev Thwaites buzulunun her geçen gün erimesinin hızlandığı açıklanmıştı hatırlarsınız. 2000 yılından bu yana 1 trilyon tonu aşkın buz kaybına uğrayan ve son 30 yılda iki kat daha hızlı eriyen buzulun ilerleyen zamanda tamamen erimesi durumunda küresel deniz seviyesini 65 santimetre yükselteceği söyleniyor. Bu ne demek oluyor derseniz! Bu, dünyanın sonunun gelmesine adım adım yaklaştığımızın bir acil durum alarmı gibi desek abartmış olmayız sanıyorum. Öyle ki Oregon Eyalet Üniversitesi'nden bir buzul bilimci olan Erin Pettit, dev buzulun doğudaki buz sahanlığının yüzeyinde çatlaklar tespit edildiğini ve on yıl içinde çökebileceğini söylemiş ve bilim insanları bunun esasen büyük bir tehlike ve hatta bir sonun başlangıcı olduğunun da altını çizmişti. Yani gördüğünüz üzere pek de abartmış sayılmıyoruz. Keza eriyen buzulların yaratacağı tehlikenin bilincinde olan İzlanda’da da artık ciddi ciddi ses getirecek eylemler düzenleniyor. Hatta İzlanda halkı eriyen buzullar için cenaze törenleri bile yapmaya başlamış.

NASA: EN BÜYÜK BUZULDAN ESER KALMADI


Avrupa kıtasının en büyük buzullarına sahip olan İzlanda'da 700 yıldır varlığını koruyan Okjokull buzulu bile tamamen erimiş durumda. 1986'da 15 kilometre karelik alana yayılan bu yaşlı buzul için düzenlenen cenaze töreninde buzul hakkında bilgiler veren İzlandalı jeolog Oddur Sigurðsson, o yıllarda buzul alanın yaklaşık 15 kilometre kare olduğunu söylemiş, İzlanda'nın en büyük buzulu olan Vatnapöhull 8 bin 500 km²'yi bulan bir yüzölçümüyle Avrupa'nın en geniş buzulu olma özelliğine sahip olduğunu belirtmişti. 1901 yıllarına ait olduğu tahmin edilen Jeolojik bir haritaya referansla adına cenaze töreni düzenlenen Okjokull buzulu, o dönemde 38 kilometrekarelik bir alana yayılmıştı. Fakat günümüze gelindiğinde güncel NASA görüntüsü sadece küçük beyaz buz izlerinin kaldığını ve buzuldan aslında eser kalmadığını göstermişti. Okjokull buzulunun 20. yüzyıl boyunca eridikten sonra yaklaşık on yıl önce yok olduğunu söyleyen Jeolog Sigurðsson, Okjokull buzulunun 2014 yılında artık buzul olarak sınıflandırılacak kriterlere uymadığını ifade etmişti.

guardian

AVRUPA KITASININ EN BÜYÜK BUZULLARINA SAHİP OLAN İZLANDA'NIN SADECE 200 YILLIK BUZULU KALDI


İzlanda'nın kaybolan ilk buzulu Okjokull olmasına rağmen, ülkedeki buzulların tamamının 200 yıl içinde eriyeceğini söyleyen uzmanlar tehlikenin boyutuna dikkatleri çekiyor ve, "Kuzey Kutbu'ndaki iklimin belirgin ve hızlı bir şekilde değiştiğine dair hiçbir şüphe yok" diyor. Hatta Eski İrlanda Cumhurbaşkanı Mary Robinson da "Buzulun sembolik ölümü bizim için bir uyarı oldu, harekete geçmemiz gerekiyor" diyerek durumun vahametini anlatıyor. İskandinav ülkeleri Norveç, İzlanda, Finlandiya, Danimarka ve İsveç liderleri ile Almanya yetkilileri yıllık İskandinav Kurulu Nordic Council toplantısında bir araya gelip iklim krizi konusunda alınabilecek önlemlere dair paylaşımlarda bulunmuşlardı. Dileriz bu girişimler artarak çoğalır ve insanlığın tahribatlarını yine insanlar giderebilir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?