Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Büyük Tehlike: Cinsiyetçi Küfür
https://iasbh.tmgrup.com.tr/e45b6d/0/0/0/0/0/0?u=http://i.sabah.com.tr/sb/galeri/magazin/4461/04.jpg
KADIN KAFASI

Büyük Tehlike: Cinsiyetçi Küfür

28 Eyl 2022

Küfür bir rahatlama aracı, kabul. Fakat cinsiyetçi küfürler, yani kadına yönelik, kadının cinselliğine yönelik olarak edilen küfürlerin barındırdığı tehlikenin farkında mısınız? Gelin tabuları, mahremiyeti, kutsalı bir arada konuşalım.

2.5 Bardak

http://cdn.n71.ru/files/171241/yazyk.jpeg
Bir kişinin, özellikle bir erkeğin, nasıl küfrettiğine bakarak aslında onun nasıl bir insan olduğunu bir oranda anlayabilirsiniz. Her şey dilde başlar diyoruz ya hep, işte bu mesele de oradan besleniyor. Çünkü cinsiyetçi olmak, kadını ikinci cins olarak görmek muhakkak ki dile yansıyor. Ötekileştirdiğimiz şeyi dilde de önemsemeyiz haliyle. Bu nedenle de kendisini hemencecik ele veren bir mesele olarak kavramak insanları yaşamınıza alırken size yardımcı olacaktır.
Küfür, karşısındakinin canını en fazla şekilde yakabilmek ve etkili olabilmek adına kutsal olandan beslenir. Küfretmeyi hakaretle birlikte anabiliriz. Kutsal olandan beslendiği için de can yakıcı, can sıkıcı ve tahrik edici olur genellikle. Mahrem olana bayılır. Hatta küfür mahkemelerde bile hafifletici sebep sayılıyor, hatırlayın. Kutsal ve mahrem olana sırtını dayadığı için de tehlikeli bir noktada durur.

https://media.baamboozle.com/uploads/images/107542/1628013669_83868.jpeg
Topluluklar toplum halini alıp, edep yerlerini örtüp, cinselliği saklanılması gereken bir şey haline getirip tabulaştırdığından beri saklı ve baskı altında olan cinsellik, küfürle kol kola yürümeye başlıyor. Az önce bahsettiğim gibi, mahrem olandan besleniyor küfür. En mahremi de elbette kadın cinselliği olduğu için kadınlar hemen bu işten nasibini alıyorlar.
Kadının cinselliği ulu orta konuşulabilen bir mesele olmadığı gibi sürekli olarak gizlenmesi gereken, kapalı kapılar ardında konuşulması gereken bir mesele olarak görülür toplumlar tarafından. Ayıp, günah ve mahrem olan kadın cinselliği bastırıldıkça aynı oranda erkeğin dilindeki cinsiyetçi küfürler artış gösteriyor. Kadının cinselliği erkeğin ağzında bir malzeme olarak beliriyor. Sinirlenen erkeğin bu tip küfürler etmeyi kendine hak görmesi elbette ki egemenleşmiş/egemenleştirilmiş ruhundan geliyor. Erkek egemen toplumun bir meyvesi olarak kadının cinselliğini odağa aldığı küfürleri ardı ardına sıralayabiliyor rahatlıkla.
Cinsel iktidar kurmuş olan erkeğin “becermek” fiili ile sürekli olarak ilişkilenmesi şaşırılacak bir mesele değil tabii ki. Toplumda cinsel anlamda iktidar olmak da elbette toplumsal cinsiyet rollerinin erkeğe yüklediği kısmından ileri geliyor. Erkeğin cinsel iktidarını yücelten, destekleyen küfürler, ikinci özne olan kadın bedeni üzerinden kurgulanıyor. Cinsellik ile kadını cezalandıran bu dil, en çok futbolda, tribünde, erkeklerin bir arada olduğu kahvehane gibi ortamlarda sıklıkla dile getiriliyor, üstelik topluca! Hep beraber karşı takımdaki erkeklerin anasına sövüyorlar mesela, kaliteli etkinlik diye buna derim!

https://fakty.ua/photos2/article/39/31/393181.jpg
Bu durumun tam karşısında duran bir mesele ise erkeğin aksine kadının ağırbaşlı olmasını beklemek olsa gerek. Küfreden kadın “yakışmıyor” adı altında ötekileştirilir, sevilmez, beğenilmez. Ama bence bir kadının cinsiyetçi küfretme hakkı bir erkeğinkine göre daha fazladır. Çünkü kendisine ait bir şeyden beslenerek o küfrü eder, karşı cinsin cinselliğinden beslenmez. Sırf bu noktadan bile daha çok “hakkıdır” desem hata etmiş olmam.
Kadınların küfretmesini istemeyen kültürün bir diğer dayanağı da küfrün sokağa ait olması. Malum toplumsal cinsiyet rollerine göre kadın eve, erkek sokağa yani dış dünyaya aittir. Eve para getirmesi için, ailesinin bakımını üstlenebilmesi için dışarıda çalışmak ve akşamları eve gelmek durumundadır. Kadınsa evde ev işleriyle meşgul olmalı ve sokakta sınırlı sürede vakit geçirmelidir. Böylelikle namuslu, ağırbaşlı, sadık olur. Bu nedenle de ev mekânına ait olan kadının sokak ağzı ile konuşması uygunsuz ve yakışıksız bulunur. Küfür bu sebepler yüzünden kadınla örtüşmez, örtüştürülemez.

https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/6067a596a354bb41c2bbf101/1617407637419-CXHLWAVHF4FIVMS41ZJM/batu-gezer-nU4ASfFfCyo-unsplash+%281%29.jpg
Peki cinsiyetçi küfür neye sebep olur?
İşte bu nokta en kritik olan kısım. Çünkü erkeğin ağzından çıkan cinsiyetçi küfürler cinselliği doğrudan barındırdığı için şiddeti, tacizi, tecavüzü ve hatta kadın cinayetlerini beraberinde getirir. Her şey dilde başlar dedik ya, ölüm de tecavüz de dilde başlar. Bu nedenle erkeğin kadını hükmedebileceği, bedenini arzu ettiği gibi kullanabileceği bir nesne gibi görmesini engellemek, bunu dile yerleştirmemek çok ama çok önemli. Kadın bedenine dair edilen her küfrün bir cinayet sebebi bir taciz altyapısı olduğunu bilmek ve bu dili değiştirmek, çevremizdeki herkese de değiştirtmek hayati bir rol oynuyor desem yanlış bir şey söylemiş olmam. Özellikle erkek çocuk yetiştirirken en çok dikkat edilmesi gereken şeylerin başında geliyor bence.
Kadının cinselliği, kadın bedeni dilde yok edilecek kadar ucuz bir malzeme değildir. Toksik erkekliğin en önemli özelliklerinden biri olan cinsiyetçi küfür, erkekliği yüceltirken tüm diğer değerleri ve yönelimleri yok sayar. Cinsiyetçilik ve toksik erkeklik faşist bir damarı beslerken buna en küçük birimi bir cehenneme çevirmekle işe başlar: aileyi. Cinsiyetçi küfrü masumlaştırmak ve gündelik kılmak en büyük hatalardan biri olsa gerek.
Daha temiz ve eşit bir dünya için her şeyin dilde başladığını unutmamak dileğiyle.
 


Bu yazı için benim de faydalandığım Aslı Zengin’in Dillere Düşmek: Küfür, Kadın ve Erkeklik isimli makalesini şiddetle tavsiye ederim.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?