string fixer
SCOPE

Büyük İmparatorlukları Yöneten 'Deli' Hükümdarlar

19 Mar 2022

Bugün tarihin tozlu sayfalarında keyifli bir yolculuğa çıkacağız hep birlikte. Gerçi bizim için keyifli olacak olan bu yolculuk, ne yazık ki o dönemde yaşayan halk için eziyetten farksızmış. Bilirsiniz, tarihteki bütün büyük imparatorlukların başında illaki icraatları ile çağın ötesine geçen ve ismi yüzyıllar boyunca hatırlanan büyük hükümdarlar vardır. Bu hükümdarlar tahtta oturdukları süre boyunca halkları tarafından sevilip sayılır, yediden yetmişe herkesin takdirini kazanırlar. Ama gelin görün ki bir de bu ihtişamlı makamı devraldıktan sonra halkın nefretini kazanan ve ismi tarih sayfalarından silinsin diye azami çaba gösterilen hükümdarlar da vardır. Gerek elde ettikleri büyük gücün altında ezilmeleri gerekse hanedanın kendi içinde yaptığı akraba evlilikleri yüzünden genetik olarak sağlam bir yapıya sahip olmamaları nedeniyle psikolojik rahatsızlıklar yaşayan hükümdarlardan bahsediyoruz. Gelin, halkları tarafından “deli” olarak hatırlanan, tarihin en görkemli imparatorluklarını yönetmiş bu yöneticilerden bazılarına yakından bakalım.

Roma İmparatoru Caligula 

“Deli imparator” denildiğinde, ilk olarak Roma İmparatorluğunun üçüncü imparatoru Caligula geliyor akıllara. Çılgınlıklarla dolu hayatı dizi ve filmlere konu olan, hakkında pek çok kitap yazılan bir isim kendisi. Aslında Caligula’nın hükümdarlığının ilk yılları nispeten ‘normal’ geçse de ilerleyen yıllarda durum ne yazık ki git gide kötüleşiyor. Geçirdiği rahatsızlık sonucu akıl sağlığını kaybedip hem halkına hem de senatörlerine epey çektirmiş bu sadist imparator. Kız kardeşi Drusilla ile ensest ilişki yaşayan ve ölümünden sonra onu tanrıça kendini de tanrı ilan eden ve halkının onlara tapmasını isteyen, atını senatör yapan, sırf aklına öyle estiği için diğer kız kardeşlerini ve senatörlerinin eşlerini saraydaki genelevde zorla çalıştıran, arenada vahşi hayvanlarla dövüşecek kimse kalmayınca seyircilerin arasından rasgele birilerini seçip hayvanların önüne atan ve akla hayale gelmeyecek işkence yöntemleri bularak esirlere eziyet etmekten hoşlanan birinden söz ediyoruz. Sizce de halkının Caligula ismini tarih sayfalarından silmek isteyeceği kadar yok mu?

pinterest

Rus Çarı IV. İvan (Korkunç İvan)

Henüz üç yaşındayken babasını, sekiz yaşındayken de annesini kaybeden İvan Vasiliyeviç, önce babasının ona bıraktığı Moskova Knezliği’nin başına geçer, ardından da yaptığı seferlerle sınırlarını genişletip kendini Rus çarı ilan eder. Hem son Moskova Knezi hem de ilk Rus çarı olma unvanını taşıyan Korkunç İvan lakaplı hükümdarın icraatları da namı gibi epey korkunçtur. Karısı Anastasia Romanovna’nın ölümüne kadar gaddar kişiliğini çok ön planda görmediğimiz Korkunç İvan, sonrasında ailesi ve yakın çevresine yaptıklarıyla herkesin burnundan fitil fitil getirir. Paranoyaları yüzünden çevresindeki herkesin ona ihanet ettiğini düşünür; bu yüzden sık sık evlenir ve sonrasında da eşlerini zehirletir. Ailesinin geri kalanına türlü işkenceler uygulatır, hatta tahtının varisi olan oğlu İvan Vasilirvich’i yine ihanetle suçlayıp işkenceyle öldürür. Novgorod şehrini yine ihanet ettikleri bahanesiyle yakıp yıkar, askerlerine de halkı kılıçtan geçirmeleri emrini verir. Bir rivayete göre, St. Basil Katedrali’nin mimarlarını, bir daha böyle güzel bir eser yapamasınlar diye kör eder. Ama bu bilgi doğru mu, kesin olarak bilemiyoruz. Yine de Korkunç İvan’ın mizacını göz önünde bulundurduğumuzda çok uzak bir ihtimal olmasa gerek. Bu işkenceci imparatorun Rus halkı tarafından bir kahraman gibi anıldığını belirtelim. Zira onlar 17 yaşında merkezi otoriteyi sağlayan ve fethettiği topraklarla askeri başarısını kanıtlayan Korkunç İvan’ı saygı ile anıyorlar…

wikipedia

Babil İmparatoru II. Nebukadnezar

Listemizi tarihteki “ilk akıl hastası imparator” olarak kabul edilen Babil imparatoru II. Nebukadnezar ile noktalayalım. Kendisi eşi adına dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Babil’in Asma Bahçeleri’ni inşa ettiren hükümdardır aynı zamanda. Aslına bakarsanız, akıl sağlığının yerinde olmadığına dair bilgiler yalnızca Kitab-ı Mukaddes’te geçer ve bu sebeple güvenilirliği şüphelidir. Yine de biz kendisini listemizde ağırlayacağız. II. Nebukadnezar’la ilgili hikâye, kendisinin gördüğü bir kabusla birlikte başlıyor. Kâbusu yorumlamaları için huzuruna büyücüleri çağıran Nabukadnezar, bunu ancak tanrıların açıklayabileceği cevabını alır. Bunu duyan Yahudi Daniel ise tanrının gücünü imparatora kanıtlamak için rüyayı yroumlayacağını ancak bunun için de zamana ihtiyacı olduğunu söyler. Sürgündeki arkadaşları ile birlikte tanrıya dua etmeye başlayan Daniel, rüyanın anlamını öğrenir ve Nebukadnezar’a açıklar. Başta rüyanın işaret ettiklerine riayet etse de sonrasında kibre kapılır imparator. Daniel onu uyarsa da onun sözlerine kulak asmaz. En sonunda, Babil Sarayı’nın tepesinde gezinirken göklerden bir ses duyar ve krallığın artık ondan alındığını; insanların arasından kovulduğunu ve bundan sonra yabani hayvanlarla birlikte yaşayıp onlar gibi otla besleneceğini işitir. Bu sözlerin üzerine sarayını terk eden Nebukadnezar yedi sene boyunca tıpkı söylendiği gibi yabani hayvanlarla birlikte otla beslenerek yaşar. İşte bu nedenden ötürü de ilk deli imparator yaftasını yer.

learn religions
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?