poster by christopher sanabria
ASTROLOJİ

Burçlar Dünyasında Mars’ın Yeri ve Önemi

24 Oca 2023

Mars, savaşın, ateşin ve eylemin gezegeni. Eğer Mars arkadaşınız olsaydı ‘Hadi ne yapıyoruz, neden hala başlamadık?’ derdi. İmpulsif mizacıyla ya hep ya hiççilik yapardı. Eğer düşmanınız olsaydı kaçacak yer arardınız. Güneşinde Mars, bizi istediğimiz eylemlerimize patlayıcı bir güçle odaklarken, gölgesinde sinsi ve keskin olabiliyor da… Geliştirmek istediğini Marsiyen özellikleriniz için astrolojik haritanızda Mars’ın hangi evde olduğunu bulun ve aşağı kaydırı. Bakalım, Mars sizi nasıl ateşliyor..?

4 Bardak

pexels
Mars 1. Evde

Bu hayatın en fiziksel insanlarından biri olabilir. Özellikle 1. evdeki Mars, insana -olmasa bile- Koç burcuymuş gibi bir hava verir. Hatta, açılar da uyumluysa herhangi bir Koç’a göre daha yürek yemiş, daha fevri tavırlıdır. Genellikle impulsif davranır ve sonrasını düşünmez. Hazırcevaptır ve tepkileri fiziksel de olabilir. Patlamalı bir enerjisi vardır, etrafını rahatsız edip etmediğini de pek umursamaz. Güneşinde, girişimci, hızlı karar veren, yeniliklere hevesli ve korkusuz biriyken; gölgesinde empati yoksunu ve kaba biri olabilir.

Mars 2. Evde

Bu ev öz olarak Boğa burcu evi olduğundan, Boğa özelliklerinin Marsiyen hallerini düşünebiliriz. Sınırları ve rahatlığı konusunda ateşli bir insandan bahsediyoruz. Muhtemelen eşyaları konusunda hassas ve cana gelmeyen mala hiç gelmesin tavrında biri. Ağırdan alarak dünyanın tüm işlerini bitirebilir. Bir şeyleri yapma konusunda yavaş olsa da istikrar ve sağlamlığı ile diğerlerinin önüne geçebilir. Onu aceleye getirirseniz sınırlarını ihlal etmişsiniz gibi algılayabilir. Dünyevi keyifler konusunda tutkuludur. Güneşinde iyi bir çalışan ve evcimen biriyken; gölgesinde, evine başkasını kabul edemeyip, çok hırslı biri olabilir.

Mars 3.Evde

Mars, iletişim evi, yani öz olarak İkizler burcunun evindeyken, doğal olarak ifade coşkulu olur. Entellektüelitesini alev topları ile etrafa savurur -bazen kimse merak etmese bile. Kendi gibi coşkulusunu bulamadığında hızlı sıkılma eğilimine sahiptir; ama hemen toparlar, çünkü zaten kendini yeterince eğlendirir. İyi bir oyun arkadaşı bulmak için tartışma açar ve alt edilmek ister. Fikirlerinin sunumunu onun kadar iyi ifade eden az kişi vardır. Farkında olmadan insanları kışkırtabilir ve düşman toplayabilir. Güneşinde, anlatımda ve hikayeleştirmede enerjiktir ve etrafına illaki birilerini toplar; gölgesinde ise, zihni adhd olduğundan istikrar sağlayamayabilir. İyi bir proje başlatıcıdır, devamı mechul kalır.

pexels
Mars 4. Evde

Bu ev özünde Yengeç burcu evi olduğundan, ateşli bir enerjinin aileyi ve yakınları sarmaladığını düşünebiliriz. Ailesi konusunda çok korumacı olabilir. Eğer onun partneriyseniz, ailesiyle anlaşmanız onun için çok önemli olabilir. Bağları yakın tutmak istediği için ev içi kavga ve tartışmalar da çok olabilir. Çok korumacı olabileceğinden, yakınları tarafından kalbi kırıldığında ‘bu benim başıma nasıl gelir’ edasıyla kendi duygusunu bile anlayamaz ve pasif-agresif bir hali olur. Güneşinde, yakınınızdaysa sizi kendi canı pahasına koruyabilir; gölgesinde ise ara ara peki beni senden kim koruyacak tarzında hissettirebilir.

Mars 5. Evde

Bu ev yaratıcılığın, yaşam enerjisinin, dramanın ve hayata olan aşkın evi. Öz olarak Aslan burcu evinden bahsediyoruz. Aslan, halihazırda bir ateş grubu olduğundan Mars’ın buradaki konumu ateşi daha da harlar. Fiziksel dayanıklılık yükselir ve birey, ekstrem sporların ya da bedeni yoracak aktivitelere hevesli olabilir. Onu heyecanlandıran tutkusunu alevlendiren bir projeye aşkla bağlanır. Güneşinde yaratıcı, çevik ve arkadaş ortamlarının ‘hadi nerede kaldın’ı; gölgesinde ise sık sık karar değiştirip aşırı dramatik eğilimleri ile hiç yoktan küskünlük yaratır ve kendine zarar verecek kadar hırslı olabilir.

Mars 6. Evde

Öz olarak Başak evinden bahsettiğimiz için; iş anlamında hırs ve hız söz konusu olur. Detayları kaçıranlara ve işi hızlıca kavramayanlara pek tahammülü olmayabilir. Bir yanıyla yardım etmeyi çok sever ama hırsı, yardımseverliğinin önüne geçebilir. Güneşinde, kendi gücünü insanlara aktarıp onları da ateşiyle donatır ve çevresine kuvvet verir. Gölgesinde ise fazla talepkar ve kimseyi beğenmez bir hali olabilir. Detayları büyük resim sanıp, çırayı yanlış yerinden yakıp, tutuşmayı değil, sönüşü izler. Emeğini sakince ortaya koymak ve kendini parçalamak yerine kısık ateşte çalışmak ona yeterlidir aslında. Abartmasına gerek yok.

pexels
Mars 7. Evde

Mars 7. evde ise öz olarak Terazinin evinden bahsederiz. İkili ilişkilerinde onu ateşleyen ve meydan okuyan karakterlerden hoşlanır. Başka yerleşimlerde fikir ayrılıkları hoşa gitmese de bu yerleşimdeki partner, kendisini ikna ettiği sürece ayrılıklar daha kuvvetli beraberlikleri gösterir. Tutkunun devamı onun için önemlidir. İkili ilişkilerde tekdüzelik onu günde 3 aktivite yapmaktan daha çok yorabilir. Terazinin arabulucu özelliklerini ateşleyen Mars, bu konumlanmadaki karaktere iyi bir hak savunucusu vasfı yükler. Tartışmalarda sakinliğini koruyarak sizi üstün gelen biri buzlarınızı eritir. Çatışmadığı biriyle de yapamaz. Uzlaşma yöntemleri üzerine çalışması ikili ilişkilerine iyi gelir. Seksüel enerjisi aşırı yüksektir. Ancak pili onun kadar biriyle tutkusunu tam gaz yaşayabilir.

Mars 8. Evde 

Doğal olarak Akrep burcunun evi olan 8. evde Mars konumlanması, Akrep özelliklerini dışa ve içe doğru ateşler. Gizemli Akrep özellikleri, Mars’ı dengeleyen başka bir etki ya da içsel bir çalışma yoksa, daha da içe gömülebilir. Duygusal stratejiler ağır basarak duyguları keskinleştirebilir. İlişkiler diyalogla değil, tahminler ve hırs üzerinden yürür gölgesinde. Güneşinde ise, görünenin iç yüzünün farkındadır. Bu farkındalığı ona diğerlerinden daha derin bir anlayış getirir. İnsanları anlar ve kendi iç ateşiyle yükseltir. İyi bir araştırmacı olur.

Mars 9. Evde

Bu evdeki Mars konumlanması, evin tapulusu Yay’ın özelliklerini harlar. Maceraya ve tartışmaya açtır. Deneyime doymaz, hatta doyumsuz derecede bir deneyim çılgınıdır. Gerçekliğin peşindedir ve bazen bunun için çok fazla çaba harcayıp takıntıya dönüştürebilir. Yeni ufuklara yelken açmak ister ve kendini tekrar eden her şeyden, bu kişi kendiyse kendinden de sıkılır. Bunca keşif tutkusu onu mental ve fiziksel olarak yorabilir. Hayat enerjisi ve seksüel enerjisi yüksektir. Seksi ekstrem bir spor gibi görüp böyle işler. Dürüst ve bazen fazla açık sözlü olabilir. Güneşinde, enerjisi ile insanları yükseltir ve mizah anlayışı hoşa gider. Gölgesinde ise; kendini beğenmişliği ile başka fikirleri hiçe sayabilir. Onu güldüren, tartışmada zorlayan ve hayat hakkında düşündüren partnerlere ve insanlara çekilir.


pexels
Mars 10. Evde

Öz olarak Oğlak evi olan bu evdeki Mars, sistematik düşünme, görev kontrolü ve zaman idamesi konularını alevlendirir. Bir yerde yönetici ise, zamanlama ve planlarda aksaklık konusunda çok hassas olabilir. Dışarı fazla sert görünmesi ona saygı duymaktan çok korkuyla sağlanan bir otoriteyi çağırır. Çok çalışmak onun alın yazısı gibi bir şeydir. Çalışmadığı zaman nefesi kesilecek gibi olabilir. Saygı onun için önemli olsa da başarılı ve örnek alabileceği kişilere saygı duyma eğilimde olur. Genellikle planları çocukluktan bellidir. Hayatı boyunca büyüdükçe genişlettiği planlarını gerçekleştirerek devam eder. Güneşinde; ona iş verin ve arkanıza bile bakmanıza gerek kalmasın. Gölgesinde; onaylanmaya ihtiyacı olsa da mekanik şekilde çalışması ve insanlarla ilişkisi zayıf kalırsa, istediği onayı alamayabilir.

Mars 11. Evde

Doğal olarak Kova burcunun evi olan bu ev Kova özelliklerini sivriltir. Marjinal tavrıyla en garip fikirler ondan çıkar. Çalışmayı çok sever ama ancak üstün bir görev için canını dişine takarak çalışır. Güneşinde, yalnız çalışmayı sever ve marjinal fikirleri, diğerlerinin aksine, kafası doluyken çıkar. Farklılık arıyorsanız işe bir 11. evde Mars konumlu insan alabilirsiniz. Gölgesinde ise; kendini diretmekten pek keyif alır ve projelerinin gerçekleşmesi için iş birliği yapmayı ve işleri kolaylaştırmayı gözardı edebilir.

Mars 12. Evde

Mars’ın 12. evde yerleşimi, kendini tanımayan bir bireyi zorlayabilir. Öze olarak Balık burcunun evindeki Mars’tan bahsettiğimizden, duyguları ile dış dünya arasındaki ateşi bükmek, derin bir kendini kabul gerektirir. Hassas ve yardımseverdir. Kendinden önce başkalarının isteklerini önceler ve kendinden ziyade başkaları için daha çok çalışabilir. Güneşinde, iyi bir ekip arkadaşıdır ve işini ona işi verenlerden daha çok düşünebilir. Keza, bir partneri varsa da aynı şekilde işler. Gölgesinde ise; duygularını belli etmekten, çünkü hissettiklerinin kabul edilmeyeceğinden korkar. Korktuğu yerde de hırçınlaşır. Aslında her şeyin kendi iç dünyasında döndüğünü fark etmek ve kendini kabul etmek yolunu açar.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?