Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
BUSINESS

“Bugün Hiç Çalışasım Yok!” Günlerinde Çalışmanın Yolları

06 Ara 2022

Öyle günler oluyor ki en sevdiğimiz işleri bile yapamayacak halde hissedebiliyoruz. Bazı günlerde de kimi zaman kaygılarımız kimi zaman ruh halimiz kimi zamansa yapmamız gereken işin kendisi çalışmayı sürekli ertelememize sebep olabiliyor. Fakat bazı işler hakikaten ertelenebilir olsa da, bazılarını istesek de istemesek de tamamlamamız gerekiyor. Eğer sizin de içinizden çalışmak hiç gelmiyor ama çalışmanız gerekiyorsa, bu yazı işinize yarayabilir.

1.5 Bardak

Pexels
Olası olumsuz sonuçlar yerine olumlu olanlara odaklanın. 

Çoğu zaman herhangi bir işi erteleme sebebimiz o işle ilişkili yaşadığımız kaygılar olabiliyor. Önümüzdeki iş zor geliyorsa veya çok önemsiyorsak o işi erteleme eğilimi de gösterebiliyoruz. “Ya başarısız olursam.”, “Ya beceremezsem.”, “Ya rezil olursam.” gibi korkular, başlamamıza engel oluyor. Bazen de işlerimizi yalnızca yapmak uğruna yapıyoruz fakat bu esnada herhangi bir içsel motivasyon duymuyoruz. O işi yaparken tek motivasyonumuz; kovulmamak, işin yeteri kadarını yapmak, vaktinde yetiştirmek, başkalarının gözüne batmamak gibi içerisinde bulunduğumuz durumu korumaya yönelik olabiliyor. Fakat durumu korumaya yönelik motivasyon da temellerini yine kaygıdan alıyor. Her iki senaryoda da hem yaptığımız iş bizi strese sokuyor hem de bu işlerden olumlu sonuçlar almamız zorlaşıyor. 
Bunlar yerine olumlu sonuçlara odaklanmak hem çalışmamıza hem bu çalışmalardan doyum almamıza hem de olumlu sonuçlar elde etmemize yardımcı olabilir. Örneğin “Bu işi yaparsam günün yarısı bana kalacak.”, “Bunu tamamlarsam çok rahatlayacağım.”, “Bunu düzgün yaparsam terfi alma imkanım artabilir.”, “Bu iş sayesinde kariyerimde istediğim gibi ilerleyebilirim.” gibi olumlu sonuçları kendimize hatırlatmak, motivasyonumuzu da artırıyor. Dolayısıyla kaçındığınız ya da canınızı sıkan o işi yaparsanız size ne gibi olumlu katkıları olacağı üzerine düşünebilirsiniz. Ardından bu olumlu sonuçları bir hedef olarak belirleyip, kendinize bunları hatırlatarak çalışmayı deneyebilirsiniz. 

Pexels
Bazı günler duygularınız yerine basitçe yapmanız gerekenlere odaklanın. 

Bazı günler herhangi bir işi yapmak istememe sebebimiz de basitçe içimizden gelmemesi olabiliyor. Belki yorgunluktan belki yoğunluktan belki de türlü kişisel sebep dolayısıyla çalışmak istemeyebiliyoruz. Her ne kadar duygularımızı yaşamak, bunların sebeplerini anlamak ve çözmek çok daha sağlıklı bir yaklaşım olsa da; bazı günler bunu yapmaya elverişli olmayabiliyoruz. Örneğin yoğun bir iş programınız varsa ya da o gün duygusal olarak pek de dayanıklı değilseniz; duygularınızı analiz etmek kolay olmuyor. Dolayısıyla böyle günlerde bazen duygularımızı kenara bırakmak ve yalnızca yapmamız gerekenlere odaklanmak çok daha faydalı olabilir. Örneğin bugün içinizden antrenmana gitmek gelmiyor diyelim. Bunun ardındaki duygular yerine yalnızca antrenmana gitmeye odaklanabilirsiniz. Öyle ki bazen duygularımızı regüle etmenin en iyi yollarından bir tanesi eylemlerimiz de olabiliyor. Yüksek ihtimalle antrenmana gittiğinizde kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. 

Pexels
Gündelik veya haftalık planlar yapın ve bu planlara sadık kalın. 

İçimizden çalışmanın gelmediği günlerde çalışmaya devam etmemizi sağlayacak bir diğer yöntem de, düzenli bir çalışma planına sahip olmak olabilir. Eğer sadık kaldığımız bir programımız olursa, programı aksatmamak adına çalışmaya başlayabiliriz de. Örneğin düzenli yaptığınız işler için haftalık, anlık belirlenen işler için de gündelik planlar yapmayı deneyebilirsiniz. Fakat burada önemli olan programdan ziyade, bu programı nasıl yarattığınız ve programa olan bağlılığınız. Bunun için de yapılacaklar listenizi incelikle hazırlamak ve buradaki maddeleri pazarlık yapılabilir şeyler olarak görmemek iyi bir fikir olabilir. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?