unsplash
GASTRONOMİ

Budapeşte Lezzet Durakları: Nerede Ne Yiyelim?

26 Oca 2023

Budapeşte gezmesi müthiş keyifli ve huzurlu, dingin bir kent. Sıkışıklıktan, karmaşadan uzak ve sakin. Sokaklarında yürümek, Tuna’nın kıyısında gezinmek, şehre tepeden bakmak hepsi ayrı bir tat bırakıyor insanın ağzında. Peki, oraya gidince ne yiyelim, derseniz işte yanıtlar, buyurun yazının devamına.

unsplash
Budapeşte gastronomik bir gezi için pek de cazip değil, kabul. Çünkü çok fazla özgün yemek seçeneği yok. Belki evlerde yaptıkları özgün yiyecekler vardır fakat restoranlarda satılanlar ne yazık ki sınırlı. Ha bu, dünya mutfağından mahrum olduklarını aklınıza getirmesin. Çok çeşitli, birbirinden farklı binlerce restoran bulabilirsiniz özellikle Peşte tarafında. Bu restoranlardan bahsedelim biraz. Çokça ilgimi çeken şey iki ürün üzerine kurulmuş olan restoran yapılarıydı. Mesela pizza-bira, tavuk-bira, pizza-şarap, makarna-şarap gibi konseptlerde restoranları her yerde bulabilirsiniz. Ürün sınırlılığı yaptıkları ürünü en iyi şekilde ortaya koymalarını getirdiği için çok güzel. Sonuçta bir tavukçu kötü tavuk kızartmamalı öyle değil mi?

Nazlı Doğan
Macaristan’da her yerde şarap dükkânı görebilirsiniz. Şarapları ve palinka isimli yüksek alkollü likörleri çok ünlü. Hem restoranlarda hem de dükkanlarda çeşit çeşit şaraba ve meyve aromaları ve meyve taneleriyle tatlandırılmış palinkalara denk gelebiliyorsunuz. Fakat önden uyarayım palinka çok sert bir içki ama çok leziz!

Nazlı Doğan
Ayrıca Macaristan hamur tatlılarıyla da çok ünlü bir yer. Her sokakta bulabileceğiniz enfes fırınları es geçmeyin derim. Keçi peyniri çok yaygın olduğu için de keçi peynirli, mantarlı, meyveli, reçelli çörekleri muhteşemler!

Nazlı Doğan

Gulaş

 
Gulaş, Macarların ünlü çorbası. Bizlerin çok da uzak olduğu bir lezzet değil. Dana eti olduğunu tahmin ettiğim yağlı kuşbaşı et parçaları, salça, havuç ve patates bu çorbanın temel malzemeleri. Fakat içerisindeki baharatlar öyle leziz bir harmanla birleştirilmiş ki işte onun bir tarifi yok. Baharatların uyumu, dengesi, çorbanın kokusunu ve lezzetini enfes bir noktaya ulaştırıyor. Alabildiğim tatlar karabiber, defne ve kimyondu fakat bu kadarla sınırlı olmadığına eminim. Bir tahminim de etin marinasyonunun baharatlarla yapılmış olduğu. Kısacası bu enfes lezzeti tatmadan geçmeyin seyahatinizde. Hele ki Macaristan’ın güneş gidip de o keskin soğuğu bastırdığında o sıcacık çorba öyle iyi geliyor ki anlatamam.
Peki bu çorbayı nerede içmelisiniz? Aslında her yerde var bu çorba. Neredeyse tüm kafe ve restoranlarda bulmanız mümkün. O yüzden gözünüze hoş gelen herhangi bir restoranda bu güzel çorbayı içebilirsiniz.

pinterest

Kurtos Kalacs

 
Bu lezzetinin tarifi keşke mümkün olabilse. Her sokakta en az bir tane bu çöreklerden yapan bir yer var, kimisi bir dükkân kimisi ise bir kulübe. Fakat hepsi o kadar lezzetli ki anlatamam. Mayalı hamuru incecik açıp şerit şerit kesiyorlar, ardından tutamaçları ahşap, kendisi taş bir malzemeden olan alete sarıyorlar. Son olarak şekerli ve tarçınlı bir karşıma banıyorlar ve pişiriyorlar. Elbette bu noktada çok fazla seçenek imkânı yaratmışlar. Tarçın yerine şekerlemeler, vanilya gibi seçenekler olduğu gibi piştikten sonra içerisine dondurma, krema gibi katkılar da doldurabiliyorlar. Ben tam bir klasikçi olarak orijinal tarifini denedim.

pinterest
Porsiyonların çok büyük olması, sıcacık, mis kokulu bir tarçınlı hamurla baş başa olmanız mutluluktan gözlerinizi yaşartmıyor değil. Çok lezzetli, keyifli ve oldukça orijinal bu tarifi Budapeşte seyahatinizde muhakkak deneyin.

Nazlı Doğan

Sıcak Şarap


Şaraplarının ünlü olduğunu söylemiştim. Bunu en güzel değerlendirdikleri alanlardan biri de karanfilli, tarçınlı enfes sıcak şarapları. Özellikle Balıkçı Tabyasında -ki bence şehrin en güzel yeriydi- bir bardak sıcak şarap eşliğinde akordeon çalan adamı dinlemek ve Buda’yı tepeden izlemek gibisi yoktu. Seyahatini Macaristan olarak belirleyenler, bu deneyimi muhakkak yaşayın.
Ayrıca şarap dükkanları ya da kafelerde sıcak şarap bulma imkânı da var. Kimisi meyve notalarını kimisi baharat notalarını daha fazla kullanıyor. Fakat kötü bir şey içme ihtimaliniz yok denecek kadar az. Bu şehri hafif çakır keyif gezmek, buz gibi havada sıcacık bir şarapla ısınmak, baharat kokularının verdiği huzuru hissetmek bu şehrin doğasında var.

Cihad Özsöz

Sokak Lezzetleri

 
Budapeşte’de bir pazar alanı var, merkez hali diye de geçiyor. Buranın alt katında sebze meyvecileri, hediyelik eşyacıları bulabilir, üst katında ise sıra sıra dizilmiş sokak lezzetleriyle kendinizden geçebilirsiniz. Kendinizden geçmek derken abartmıyorum inanın. Öncelikle çok fazla seçenek olduğu için kafanızın karışacağından ve başınızın döneceğinden emin olabilirsiniz. Fakat ben size hemen bir öneride bulunarak işinizi kolaylaştırabilirim. Bir dükkân külah şeklinde yaptığı ekmeklerin içerisine cheddarlı minik sosisler dolduruyor ve aklınızı alıyor. Yanında birayla tüketiniz, tüketirken BOBOscope’u sevgiyle anınız.

Nazlı Doğan

Bot Restoranlar

 
Şehrin bir diğer güzelliği de Tuna Nehrinin üzerinde yiyebileceğiniz öğle yemekleri. Fiyatları oldukça yüksek olan bu restoran botlar büyük bir keyif vaat ediyor. Bir yanınızda Buda diğer yanınızda Peşte, suyun üzerinde enfes saatler geçireceğinize şüpheniz olmasın.
 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?