pexels
SEYAHAT

Budapeşte Gezi Rehberi

11 Oca 2022

Avrupa’nın ekonomik olarak en uygun ve vize aşaması en kılçıksız destinasyonlarından birisi olarak bilinir, Macaristan’ın başkenti Budapeşte. Sevgiliyle baş başa bir tatil için de idealdir, kalabalık arkadaş gruplarıyla yapılacak kısa bir gezi için de. Peki, tam karnının ortasından Tuna Nehri tarafından ikiye bölünmüş olan bu şehri cazibeli yapan nedir dersiniz?

2 Bardak

pexels

Balıkçı Tabyası


Şehir, Buda ve Peşte olmak üzere iki yakadan oluşuyor ve büyüleyici bir mimariye sahip olan Balıkçı Tabyası, Buda tarafında yer alıyor. Yapımına 18. yüzyıl sonlarında başlanan tabyanın alametifarikası ise tüm şehri ayaklarınızın dibindeymiş gibi hissettirmesi. Hemen köşelere kurulmuş olan tezgâhlardan bir bardak sıcak şarabınızı kaptığınız gibi, burcun tepesiden görülen muhteşem şehir manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Daily News Hungary

Fashion Street


Para birimi Forint olan kentin ekonomik olarak diğer Avrupa şehirlerine nazaran uygun olduğunu söylemiştik. Ancak Fashion Street bu çıkarımın geçerliliğini kaybettiği yer olarak görülebilir. Dünyaca ünlü markaların dükkânlarının yer aldığı caddeden etiketleri dert etmeden alışveriş yapmak pek de mümkün olmayabilir. Burada görülmeye değer olan şeyin, caddenin akşam saatlerindeki ışıklandırması olduğunu söyleyebiliriz. 

Parlamento Binası


Şık ve görkemli mimarisiyle turistlerin büyük ilgisini çeken bina Peşte kısmında, tam da Tuna Nehri’nin kenarına konumlandırılmış. 2002 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak tescillenen Parlamento Binası tıpkı Fashion Street gibi geceleri bambaşka bir ışıltıyla çıkıyor karşınıza. Gündüzleri bembeyaz görünen bina, yapılan ışıklandırma ile geceleri sarı rengin büyüsüne teslim oluyor. 

gettinstamped.com

Szimpla Kert


Kapısında oluşan kuyruklar şaşırtıcı uzunlukta olsa da, bu mekânın içerisinde görülmeye değer bir dünya var. Mümkün olabilecek en özgün haliyle bir pub sizi karşılıyor. Farklı katlardan ve odalardan oluşan mekanın duvarları, ziyaret edenlerin küçük izler bıraktığı hatıra defterlerine dönüştürülmüş adeta. İsmini yazan çiftlerden tutun, en sevdiği şarkının bir dörtlüğünü karalayanlara, ressamlara taş çıkaracak resimler çizenlere kadar birçok kişinin yolu Szimpla Kert’ten geçmiş. Her odada bambaka bir atmosfer karşılıyor sizi. Sanatsal konseptini ziyaretçilerinden alan bu ilginç pub zaman içinde hak ettiği ilgiyi fazlasıyla görmeye başlamış olsa gerek ki insanlar içeriye girmek için uzun kuyruklarda beklemeyi göze alabiliyor. 

Daily News Hungary


Margaret Adası


Nehrin ortasında yer alan bu küçük adacık, köpeğiyle yürüyüş yapmak ve şehrin curcunasından kaçmak isteyenler için özellikle tasarlanmış desek yeridir. Yalnızca 2,5 kilometre uzunluğunda ve 500 metre genişliğinde olan bu ada iki ayrı köprü ile şehre bağlanıyor. Ada ismini, Macar kralı IV.Béla'nın savaş döneminde tehlikelerden korunması için oraya yerleştirilen kızı Margaret’ten alıyor. 

Wikipedia

Tuna kıyısındaki ayakkabılar


Kıyıdaki küçük ayakkabı heykelciklerinden oluşan Holokost anıtının yer aldığı nokta, turistlerin en uğrak yerlerinden birisi. Zira zemine sabitlenmiş bu 60 çift ayakkabının temsil ettiği şey sanattan ziyade ‘savaşın gerçekliği’. Savaş döneminde nehir kıyısına dizilip ayakkabıları çıkarttırılarak öldürülüp nehre atılan insanların anısını yaşatmak için yapılmış bu hatırat. 

worldakkam.com

City Park


Parkın içerisinde Harry Potter film serisindekini aratmayan mimari yapılar bulunuyor. Şehrin merkezine sadece yürüme mesafesinde olan park biraz soluklanmak ya da yürüyüş yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Üstelik çok yakınında kaymayı sevenler ya da deneyimlemek isteyenler için büyük bir buz pisti de inşa edilmiş. Park, çeşitli halk kahramanlarının heykellerinin yer aldığı Kahramanlar Meydanı’nın da hemen arkasında yer alıyor. 

Daily News Hungary

Ne yer ne içeriz?


Gelenekselliğinden ödün vermek istemeyen ya da farklı deneyimlere açık olmayanlardansanız kentteki Türk restoranlarının varlığı içinizi rahatlatabilir. Ancak yerel lezzetlere açıksanız ve keşfetmeyi sevenlerdenseniz Macarların öğün fark etmeksizin çok fazla tükettiği, dışı toz şekerle ya da başka şekerlemelerle kaplanmış içi herhangi bir aromadan oluşan kremalarla doldurulan Baca Keki’ni, orijinal adıyla Kürtöskalacs’ı veya Macar pizzası olarak anılan Langos’u tadabilirsiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?