Eda Baba Fotoğraf: Sarp Dökmeci
RÖPORTAJ

Bu Kez Bir Başka Eda: Eda Baba ile Samimi ve Keyifli Bir Sohbet

28 Tem 2023

Sesiyle devleşen bir müzisyeni ağırlıyorum bugün: Eda Baba. Şu sıralar yeni teklisi Kim Bilir’in heyecanı içinde. Dinler dinlemez “bu Eda başka bir Eda” demekten alıkoyamadım kendimi, o da destekledi beni “biraz durup kendimi dinledim, artık neşeli şarkılar söylemek istediğimi fark ettim” dedi ve iyi ki de dinlemiş. Afro-pop ritimlerle yaz sıcaklarında kaynayan kanımıza çok güzel eşlik ediyor Kim Bilir. Önce Eski Bando grubunda tanıdık Eda’yı ama sonra solo kariyerini başlattığı coverlarıyla ışıl ışıl parlamaya başladı. Ardından da ilk bestelerini topladığı ilk albümü Bir Küçük Tebessüm ile yerini iyice sağlamlaştırdı. Kariyerinde dijitalin etkisi yadsınamaz elbette o nedenle müzikal yolculuğunun ilk gününden bugününe kadar merak ettiğim her şeyi sordum kendisine. Ortaya samimi ve keyifli bir sohbet çıktı.

Şu sıralar kulaklarımızda bambaşka bir Eda Baba sesi var. Kim Bilir senden duymaya alıştığımız tondan çok farklı geldi. Başka bir Eda gibi. Öncelikle bu güzel parçanın da yolu açık, dinleyicisi bol olsun dileyerek başlamak istiyorum. Kim Bilir, sanki senin maceracı yönünü gösterdi bizlere, ne dersin? Bu tekli müzikte dönüşümünün bir ürünü müdür? Nasıl anlatırsın bu süreci?

Kim Bilir sadece müzikteki dönüşümümden ibaret değil sanırım. Bir süre konserlere ve yeni şarkılar yayınlamaya ara verip şu ana kadar neler yaptım ve şimdi nasıl hissediyorum görmek istedim. Bu süreç bana yeni sayfalar açmama müsaade etti. Yeni müziklerle ve müzisyenlerle tanışmama da. Aslında biraz kendimi gerçekten dinlediğim bir süreçten bahsediyorum. 2022’yle başlayan bu süreçte şahsi hayatımda, ülke ve dünya gündeminde can sıkıcı çok fazla şey oldu. Bu benim bir müzik dinleyicisi olarak bile alışkanlıklarımı biraz değiştirdi. Artık müzik dinlerken sadece eğlenmek, neşeli şarkılar dinlemek ve söylemek istediğimi fark ettim. Bununla beraber yeni soundlar denemek istediğimi de. Kim Bilir bu dönüşümün ilk şarkısı. Hem eski yayınlarımla hem yeni denemelerim devam edecek gibi bu yolculuk.

Eda Baba-Fotoğraf: Sarp Dökmeci
Afro-pop ritimleri ilk kez duyduk senden. Biraz düzenlemeden de bahsedelim isterim. Bu keyifli parçada kimlerin imzası var? Nasıl birleşti yollar?

Şarkının sözleri Zeki Alper Gülay, müziği ve düzenlemesi yine Polen’den Zeki Alper Gülay ve Mehmet Mutlu’ya ait. Polen ile bir seneden daha az süredir tanışıyoruz. Müzik yapmaya başlamadan önce arkadaşlığımız başladı. Müziklerini çok seviyordum ve birlikte bir şeyler yapalım istiyordum. Onlar benden önce davrandı ve “Birlikte müzik yapalım mı?” diye sordular. Sonraki görüşmelerimizde de duyguyu, tarzı, soundu konuştuk ve Kim Bilir böyle doğdu.

“TÜM İLİŞKİLERİM, BENİ KENDİMDE KEŞFETMEM GEREKEN BİR YERLERE GÖTÜRDÜ”


Kim Bilir’de söylediğin gibi “bu nasıl bir aşk afalladım” dediğin, sana ilham veren aynı zamanda dönüştüren bir aşk hikayen var mı? Senin aşk tanımın nedir?

Kim Bilir’in sözleri bana ait değil ama anlatılan hikâye benimmiş gibi hissettiriyor. Bu da Alper’in marifeti. İyi bir gözlemci. Tüm ilişkilerim beni kendimde keşfetmem gereken bir yerlere götürdü şimdiye kadar. İyi ya da kötü bir ayna gibi oldular hep. Bence aşk bu yüzden yanındayken kendin gibi hissettiğin ama iyi yönde dönüşmeye ve gelişmeye de seni motive edebilen bir paylaşım. Kendin gibi birini bulunca her şeyiyle hayatı ve sevgiyi paylaşmak en güzel şeylerden biri.


Eda Baba Fotoğraf. Ekrem Çanak
Dönelim coverlara… Solo kariyerin Youtube üzerinden yayınladığın coverlarla başladı. Öncesinde sesini Eski Bando grubunda duyuyorduk ama esas çıkışın solo işlerinle. Özellikle de coverlar. Bu süreçteki en önemli dönüm noktaları neler oldu senin için?

En büyük dönüm noktası Eski Bando devam ederken YouTube’a tarz gözetmeden sadece sevdiğim şarkıları kaydedip koymaktı. Özellikle birkaç şarkı çok sevildi ve beni yeni içerikler için epey heyecanlandırdı. Bu şarkılar Eda Baba olarak tüm biletlerin tükendiği ilk solo konserlerimi vermeme kapı açmış oldu. Benim için önemli bir sonraki köşe başı da ilk bestelerimden oluşan ilk albümüm Bir Küçük Tebessüm’dü.

Eda Baba Fotoğraf. Ekrem Çanak
AĞUSTOS AYINDA YENİ BİR DÜET GELİYOR

Peki şu an olduğun nokta varmak istediğin nokta mı? Yoksa tıpkı Kim Bilir’de olduğu gibi zamanla Eda Baba’nın dönüşümünü adım adım izleyecek, bambaşka bir noktaya evrildiğini mi göreceğiz? Müzik kariyerinde gelecek planlarını merak ediyorum esasen…

Varmak istediği noktayı katıksız ve çok emin belirleyebilmiş insanlar hayranlık verici olmalı. Ama benim ulaşmak istediğim ve burada sizinle paylaşabileceğim bir şey yok sanırım. Ben sadece denemek ve keşfetmek kısmına odaklanmış durumdayım. Sanırım hedefim bu ruhu sürdürebilmek olabilir. Ama kısa vadeli planlarımı merak ederseniz ağustos ayında yayınlanacak bir düet bir de tribüte bir albümde bir şarkının haberini verebilirim. Bu sene bitmeden yayınlamak istediğim tamamen bestelerden oluşan bir albüm daha var. Kısacası önümdeki planlarım bol bol üretmek ve paylaşmak…

Eda Baba
“Dinlemeden edemem” dediğin, müziğinden ilham aldığın birileri var mı? Özellikle son dönemde en sık kimleri dinliyorsun?

Arada başka müzikler dinlesem de sanırım döndüğüm yerde Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Athena, bol bol Fransız Chanson’ları ve fazlası var.  Bu sıralar da Jay-Jay Johanson, Stromae, Polo&Pan, Rosalia, Emir Taha, ABBA, Bade, Gael Faye, gibi isimler söyleyebilirim.

Eda Baba-Fotoğraf: Sarp Dökmeci

“ŞARKILARIMI DİNLEYEN KÜÇÜK KIZLARIN BENDEN İLHAM ALDIKLARINI SÖYLEMESİ BENİ ÇOK ETKİLİYOR”


Sanatçılarda en merak ettiğim konu unutulmaz sahne deneyimleri… Duygusal, dinleyenle bağ kuran hikâyeler duyabiliyoruz. Senin unutulmaz bir sahne deneyimin var mı? Neler yaşadın?

Evlilik teklifleri, sevgisini ilan edenler, henüz karnındayken bebeklerini bizim müziğimizle tanıştıranlar derken çok fazla güzel ana ortaklık ettik şimdiye kadar. Bunların hepsi hafızamda, unutulmaz anılar olarak kayıtlı. En çok da yaşça küçük kızların konserlerde ya da sosyal medyadan bana ulaşıp sevgisini paylaşıp ilham aldıklarını anlatmaları etkiliyor beni. İstedikleri her şeyi yapabileceklerini ve mutlu olmanın sorumluluğunun yine onlarda olduğunu bir de buradan söyleyeyim kadın dostlarıma ve tüm küçük dinleyicilerime fırsat bulmuşken. Bu işin en duygusal tarafı bu buluşmalar ve birbirimizden güç almalar benim için.

Eda Baba

"EVİM BENİM KALEM GİBİ"


Evdeki Eda Baba nasıl peki? Evdeki zamanını nasıl geçirirsin?

Evde zaman geçirmeyi çok seviyorum. Arkadaşlarımla ve ailemle de ev buluşlarını tercih ediyorum. Yemek yapmayı ve sevdiklerimle paylaşmayı sevdiğim için de olabilir bu. Çocukken ailemin arkadaşlarıyla evdeki buluşmaları beni etkilemiş de olabilir. Büyük masalar kurulsun, sohbetler edilsin, şarkılar söylensin çok severim. Yalnızken de evin tadını çıkartmayı seviyorum. Bir şeyler izlemeyi, okumayı, kedilerimle vakit geçirmeyi. Orası benim kalem gibi. (:

Eda Baba Fotoğraf. Ekrem Çanak

“SANATÇI DOSTLARIM ÜRETİM STRESİNE GİRİP NİTELİKSİZ İŞ YAPMA TUZAĞINA DÜŞMESİNLER”


Son olarak müzik sektörünün dijitalleşmeyle birlikte yeni seslere ve alternatif müziklere yer açması, yeni müzisyenler için de bir avantaj sağlıyor demek mümkün mü? Nasıl değerlendirirsin? Yola yeni çıkan genç müzisyenlere ilham vermek adına, aynı yolculuktan geçen bir sanatçı olarak bu konuda neler söylersin?

Elbette öyle. Solo kariyerimin başından beri bağımsız bir müzisyen olduğum için bunun doğruluğunu kabul etmemek imkânsız. Dijitalleşmenin açtığı alan sayesinden kariyerimi tamamen istediğim yolla sürdürebildim. Ama dezavantajlarını da göz ardı etmemek lazım. Tavsiyem o yüzden şu olabilir; bolca üretim stresine girip niteliksiz işler yapmaya başlama tuzağına düşmeden, müzikte kendilerini geliştirip orijinal kalmaya gayret gösterebilirler. Bu bir yere varınca biten bir yolculuk değil ve heyecan veren kısmı da bu. Belki bir ömür bu işi yapacağız, önümüzdeki seçenekler sınırsız, tadına varmak lazım sadece. Bunlar benim kendime de tavsiyelerim.

Eda Baba
Harika bir sohbettİ. Bitirmeden dinleyiciler için hemen buraya Kim Bilir'e ulaşabilecekleri linki bırakalım. :) Şarkının klibi de hemen aşağıda. Seni BoboScope sayfalarında ağırlamak çok keyifliydi, zaman ayırdığın için teşekkür ederim. Yeni müzikal maceralarını keyifle takipteyiz… :)

Çok teşekkürler, benim için de büyük keyifti bu sohbeti yapmak. Her zaman konuk etmek isterim maceralarıma… (:

Eda Baba- Kim Bilir

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?