Bu Ay Okuma Listenize Eklemeniz Gereken Kitaplar
KÜLTÜR/SANAT

Bu Ay Okuma Listenize Eklemeniz Gereken Kitaplar

Bayram tatilinin ardından iş ve okul hayatınıza hızla geri döndünüz. Peki, mesai saatiniz biter bitmez gün ışığından faydalanabileceğiniz o sihirli birkaç saati güzel bir kitap eşliğinde bahçe veya balkonunuzda dinlenerek ve keyif alarak geçirmeye ne dersiniz? Yoğun temponuzda nefes almanızı sağlayacak, gerçek hayatın zorluklarından ve sorumluluklarından sizi uzaklara götürecek, sürükleyici 5 romanı bu ay okuma listenize eklemeniz için derledik.

Editör :Ecesu Altın
Yayın Tarihi :17 May 2021
Süre :1.5 Bardak

Saç Örgüsü
Yan Pasaj Yayınevi’nden Mart 2020 yılında çıkan Saç Örgüsü, Fransız yazar Laetitia Colombani’nin kaleminin eseri. Fransa’yı kasıp kavuran bu roman, tam 40 dile çevrildi ve 9 ödüle layık görüldü. Roman, üç farklı kıtada yaşayan üç başka kadını anlatıyor. İtalya’da yaşayan ve babasının atölyesinde çalışan Giulia, Kanada’da yaşayan başarılı avukat Sarah ve Hindistan’da yaşayan kast sisteminin en alt tabakasında olan Smita. Kaderlerine razı olmayarak, istedikleri için savaşan ve ‘hayır’ deme gücünü içlerinde bulan farklı dünyalara ait bu üç kadının hikâyesini mutlaka okumalısınız. 

Algernon’a Çiçekler
Koridor Yayıncılık’tan çıkan Algernon’a Çiçekler, ilk kez 1959 yılında bir bilimkurgu hikâyesi olarak yayınlandı. Daniel Keyes’in yazdığı bu eserde çok düşük bir IQ ile doğan Charlie’nin zekâ seviyesini arttıracak deneysel ameliyatından sonra kaleme aldığı günlüğünü okuduğunuz için oldukça sürükleyici. İnsanı içine çeken, özgün bir hikâyeye sahip olan bu kitap, 1966 yılında En İyi Roman dalında Nebula Ödülü’nün ortak kazananı da oldu. Etik ve moral temalara değinenbu roman, birçok kez televizyon, film ve tiyatro için uyarlandı. 

Kirpinin Zarafeti
Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan Kirpinin Zarafeti, Fransız yazar ve felsefe profesörü olan Muriel Barbery tarafından kaleme alındı. 2006 yılında yayınlanan bu eser, sizi durup düşünmeye sevk eden türden. Paris’in merkezinde geçen roman; özenle tasarlanmış karakterleri ile de dikkat çekiyor. Renee Michel; müzik, resim ve felsefe alanlarına oldukça ilgi duyan 54 yaşındaki bir apartman görevlisi kadın, Paloma Josse; üstün yetenekli ve oldukça çekingen 12 yaşındaki bir kız çocuğu ve Kakuro Ozu; kibar bir Japon beyefendisi… Siz de bu üç karakterin etrafında dönen hikâye ile farklı sınıfların ve nesillerin bir araya gelişine tanıklık edebilirsiniz. Romanın 2009 yılında Yaşamaya Değer adı ile sinemaya da uyarlandığını belirtelim. 

Houston Houston Duyuyor Musun?
Bir bilimkurgu klasiği olan Houston Houston Duyuyor Musun? geçtiğimiz ay İthaki Yayınları’ndan çıktı. 1967 yılında yayınlanan kitabın yazarı ise James Tiptree, Jr. mahlası ile bilenen Alice B. Sheldon. Erkek egemen düşüncenin baskın geldiği dönemde önyargıları yıkarak örnek bir kadın yazar olan Sheldon, bu romanı ile feminist ütopyanın önemli metinlerinden birine imzasını attı. Roman, insanlık tarihinde Güneş’e gerçekleşen ilk seferi ve bu seferden başarıyla dönen Güneşkuşu ile üç kişilik mürettebatı konu alıyor. Feminist ütopya size hitap ediyor ya da merak uyandırıyorsa, bu kitabı okuma listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Grisha Verse Serisi
Fantastik dünyalara yolculuk yapmayı seviyorsanız, 2012 yılında Leign Bardugo’nun kaleminden çıkan Grisha Verse serisine bayılacaksınız. Martı Yayınları’ndan çıkan Gölge ve Kemik, Kuşatma ve Fırtına ve son olarak da Çöküş ve Yükseliş isimli 3 kitaptan oluşan bu seri, güçlerinden habersiz, yetim bir kız olan Alina Starkov’un büyücüler topluluğu Grisha’ya katılması ile başlıyor. Yepyeni bir dünyaya adım atan Alina, hem güçlerini keşfediyor hem de bir krallığı kurtarmaya çalışıyor. Bu serinin ilk kitabının diziye de uyarlandığını belirtelim. Ayrıca, Grisha Verse serisine dahil olmasa da aynı dünyada geçtiği için yazarın Kargalar Meclisi serisini de okuyabilirsiniz. 

Yukarı Kaydır