amazon aid foundation
GLOBAL NEWS

Brezilya'da Açlıktan Ölmek Üzere Olan Yerliler Kurtarıldı

24 Oca 2023

Brezilya’nın Yanomami Yerli Bölgesi’nde yaşayan 16 yerli, açlıktan ölmek üzereyken hükümet tarafından gönderilen bir uçakla kurtarılarak tedavi altına alındı.

Yerli halk, ülkenin kuzey kesiminde yer alan Roraima eyaletindeki bölgede yaşıyor. Hükümet ise bu süreçte açlıkla mücadele eden halk için alarma geçti. Yanomami bölgesindeki yüzlerce çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle ölümünün ardından, hükümet tarafından bölgede tıbbi acil durum ilan edildi.
 
Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, selefi aşırı sağcı Jair Bolsonaro'yu yağmur ormanlarında yaşayan kabileye karşı soykırım yapmakla suçladı.
 
Bölgede yaşanan ölümler, gıda güvensizliğinin yaygın olduğu yoğun ormanlık alanda yürütülen madencilik ve ağaç kesimi faaliyetlerinin neden olduğu su kirliliğiyle ilişkilendirildi.
 
Lula da Silva, cumartesi günü Yanomami çocukları arasında ciddi biçimde artan yetersiz beslenme haberlerinin ardından Venezuela ve Guyana sınırındaki Roraima bölgesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Lula, şahit olduğu görüntüler karşısında ciddi anlamda "şoke olduğunu" söyledi.

the news department
İnceleme sonrası yaptığı açıklamada, gördüklerinin insani bir krizden daha çok bir soykırım olduğunu belirten Lula, “Acıya duyarsız bir hükümet tarafından Yanomami insanlarına karşı önceden tasarlanmış bir suç işlendi. Buraya yerli halkımıza insana yaraşır şekilde davranacağımızı söylemeye geldim” yorumunda bulundu.
 
Jair Bolsonaro, dört yıllık iktidarı boyunca sıklıkla yerli halkın yaşadığı bölgelerin büyüklüğünü eleştirmiş ve buraların bir kısmını da tarıma ve madenciliğe açma sözünü vermişti. Bolsonaro iktidarında hükümet kanadı çevresel korumayı zayıflatmış ve bu yaklaşım ile birlikte, kendilerine uygulamanın bölgedeki yasadışı faaliyetleri cesaretlendirdiği eleştirisi yapılmıştı.
 
Yanomami bölgesinde 28 bin yerli insanın yaşadığı sanılıyor. Avlanarak yaşayan yerli halk, bulundukları bölgelerde küçük ölçeklerle ağaçları yakıp, tarımsal alan açıyor; küçük, dağınık ve yarı kalıcı bir hayat sürdürüyorlar.
 
Yanomami halkının yaşadığı ve altın, elmas ve mineraller açısından zengin olan bölgede bugün yaklaşık 20 bin yasadışı madencinin faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor. 2021 yılında ise bölgedeki madenciler otomatik silahlar kullanarak Yanomami kabilesine ateş açtı.
 
Lula’nın devlet başkanlığına gelmesinin ardından kurulan yeni hükümet, son yıllarda 500'den fazla yerli çocuğun cıva yüzünden kirlenmiş içme sularından hayatını kaybettiğini söylüyor. Bu suların yasadışı altın madenciliğiyle doğrudan ilişkili olarak kirletildiği belirtiliyor.


Kaynak: BBC, Cumhuriyet
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?