imdb
KÜLTÜR/SANAT

Blue Lock: Şahane Futbol Animesi

03 Ağu 2023

Anime türleri arasında en sevdiğim, sıklıkla uğradığım tür spor ve alt türü olan futbol animeleridir. Bir türü daha fazla izliyorsanız anlatı formülleri iyice belirginleşir. Klişelere göz yummanız gerekir. Sadece tür sevginiz nedeniyle iyi veya kötü ayırt etmeden anlatıya şans verebilirsiniz... Blue Lock’u bu açıdan değerlendirdiğimde, söyleyebileceğim ilk şey çok farklı noktada duran bir futbol animesi olduğu. Başından sonuna heyecanla izlenen anime spor animesi sevmeyenleri de çekebilecek bir cazibeye sahip. İlk sezonu tamamlanan Blue Lock’a kesinlikle şans verin derim.

imdb

Spor Animeleri


Spor animelerinin çoğuna baktığımızda, temelde ana karakterin gelişim ve zirveye gidiş süreçlerini görürüz. Anime boyunca birçok engeli aşan ana karakter aştığı her engelle karakter gelişimi yolunda ilerler. Karakterdeki olumlu gelişmeler aynı zamanda ilgilendiği spora da yansır. Böylesi bir pencereden bakıldığında, spor animelerinde hayatla sporun iç içe geçtiğini varsayabiliriz. Bu iç içe geçişte birkaç farklı tema bulunsa da öne çıkan temalar; aile, arkadaş olmak yani kurulan bağlardır. Takım sporu animelerinin ağırlıkta olduğu spor animelerinde takım olmanın güçlü bağlar anlamına geldiği vurgulanır. Takım, bireyin önündedir. Birey gerektiğinde ailesi, arkadaşları; takımı için fedakarlıkta bulunur, elinden gelenin fazlasını yapar.

imdb

Ters Köşe Bir Anime


Blue Lock ise yukarıda bahsi geçen detaylar ön kabul alındığında, seyircide ters köşe bir izleme deneyimi yaratabilir... Anime, bugüne kadar izlediğimiz spor animelerinin dışında duran bir anlatıyla şekillenir. Spor animelerinin hemen hepsinde takımını düşünmeyen, egosunu dinleyen karakterler olumsuz çizilirken, Blue Lock’un hikâyesinde, karakterlerden beklenen tam da budur. Kısacası, arkadaşlık, takımdaşlık yerine bireysel başarı, ego hatta kibir konulur. Animenin altını çizdikleri karakterlerin gelişiminin anahtarıdır. 

imdb

Hikâyesi


Blue Lock, Japonya milli takımının üstün başarılar elde edememesindeki ana sorunu takımı futbolun tepesine taşıyacak kilit bir forvet bulunmamasına bağlayanların geliştirdiği aynı isimli projeyi alır. Projeye göre kapalı bir tesiste üst düzey antrenman metotları uygulanacak, elemelerden geçecek, çeşitli sınavlara tabi tutulacak genç oyuncular arasından sona kalan kişi milli takımın geleceğindeki aranan forvet olacaktır. Blue Lock’da hayatta kalmayı başaran kişi hayallerinin kapısını aralayacaktır. Elenenlerinse futbol kariyerleri bitecektir.

imdb

Hayatta Kalma


Animenin içerik farklılıklarıyla birlikte, hayatta kalma türünün formüllerinin uygulanmasıyla da ayrıştığını belirtmek mümkün. Tesisteki genç oyuncular, gelecek adımlara geçebilmek amacıyla rakiplerini elemek zorundadır. Fakat bu sanılanın aksine oldukça zordur. Zira elemelerin yapıldığı futbol oyunları öyle bir kurgulanmıştır ki karakterler bir yandan takım olarak hareket ederken öte yandan bireysel olarak kendilerini de düşünmeleri, kollamaları gerekir. Her an takım arkadaşlarınca ihanete uğrama riski mevcuttur. Futbolun doğasına ters duran bu bakış karakterlerin zirveye ulaşmaları hedefiyle planlanmıştır.

imdb

Bencillik


Animenin her anı forvet oyuncularının egolarına kulak vermeleri gerektiğinin altını çizer. Bencilliğin normal karşılanabileceği bir mevki olan forvet bölgesinde oynayan oyuncular, eğer gelecek aşamalara geçmek arzusundaysalar bireysel başarılarının, hırslarının, bencilliklerinin ardına takılmalıdırlar. Projeye göre, ancak bu tarz bir oyuncu Japonya’yı Dünya Kupası’nda başarıya götürecek forvet oyuncusu olabilir. O öyle bir profilde olacaktır ki takımı tek başına da ateşleyebilecek, ayağa kaldırabilecek, gol atma isteğiyle yanıp tutuşacak, yapabileceklerinin farkında bir oyunla rakiplerini ezip geçecek, durmadan gelişecektir. İlk sezon boyunca da gösterilen şekilde devam edebilen oyuncuların çatışmalarını, gelişmelerini, futbolu yeniden tanımlamalarını izleriz.

Blue Lock çok daha fazlasıyla, izlenmeyi sonuna kadar hak eden bir futbol animesi... Spor animelerindeki takımdaşlık hissine, birlikte gelişmeye tutkun olsam da Blue Lock’u izlemek de epey iyi geldi. Üstelik birbirlerine oldukça benzer bir türe bağlı olduğunu düşündükçe de değeri artmakta. Bir şans verin derim! Keyifli seyirler...
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?