Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Bizi Mutsuz Hissettiren Bir İlişkiyi Bitirmekte Neden Zorlanıyoruz?
Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Bizi Mutsuz Hissettiren Bir İlişkiyi Bitirmekte Neden Zorlanıyoruz?

Her ilişki, başladığı gibi bir noktada son bulur. Bu son, toksik bir ilişkiden kurtulmanın habercisi olmasına rağmen çoğu zaman yaşanılan üzüntüden dolayı hızlı bir şekilde fark edilmez. Bu da ilişkiyi bitirmeyi zorlaştıran durumlardan birine dönüşür. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde mutsuz olduğumuz bir ilişkiyi bitirme konusunda neden zorluk çektiğimizi mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

Pinterest
   Mutsuz ilişkiler, toksik davranışlar, huzursuz partnerler ve çıkmaza girmiş duygular, bitmeye yüz tutmuş fakat bir türlü bitmeyi başaramayan ilişkilerin temel noktalarıdır. Mantığımız doğrultusunda toksik ve huzursuz bir ilişkiyi devam ettiremeyeceğimizi bilmemize rağmen kalbimiz ve ruhumuzun baskıladığı durumlardan dolayı bize zarar veren bir ilişkiyi rahatlıkla bitiremeyiz. Bu, kendimizle ilgili çözemediklerimiz, karşımızdaki partnerin manipülatif tavırları veya çocuklukta yaşanılan travmatik olaylarla şekillenebilen bir durum olarak karşımıza çıkar. 

Pexels
Çocuklukta Yaşanılan Ayrılıklar
 
   Kaygı, genellikle çocuklukta yaşanılan travmatik olaylar karşısında aşılanan ve yetişkinlik döneminde farklı bağlamlarla karşımıza çıkan bir duygudur. Kaygı duygusu, çözülmediği taktirde çocukluk travmalarıyla birlikte, ömür boyu bizi takip edebilir. Size zarar verdiğini bile bile bir ilişkiyi devam ettirmek, çocuklukta yaşanılan bir terk ediliş anısı ile aşılanmış kaygı duygusundan kaynaklanabilir. Anne veya baba tarafından terk edilmek, ebeveynlerden ayrılıkla ilgili travmatik cümleler duymak veya bir kişiyi bir daha göremeyeceğini hissetme korkusu… Tüm bunlar size zarar veren bir ilişkiyi devam ettirmenize sebep olan yaşanmışlıklar olabilir. Eğer ilişkiyi bitirememe nedeninizin çocuklukta yaşanılan benzer bir ayrılık hikayesinden kaynaklandığını düşünüyorsanız profesyonel bir destek alarak tüm bu hisleri aşabilirsiniz. 

Pexels
Partnerde Gözlemlenen Zıt Davranışlar 
 
   Eğer toksik bir partnerle ilişki yaşadığınızı düşünüyorsanız, karşınızdaki kişinin farklı zamanlarda zıt davranışlar sergilediğini fark etmiş olabilirsiniz. Örneğin çoğunlukla öfke patlamaları yaşayan, her kavga esnasında hakarete ve aşağılamaya başvuran bir partnerin, bazı zamanlarda size çok ilgili ve sevgi dolu yaklaşması şüpheye düşmenize neden oluyor olabilir. Ayrılmak istediğiniz her an, size gösterdiği anlık sevgi ve ilgi bombardımanı aklınıza geliyor ve size yaşattığı tüm kötü anıları unutuyor olabilirsiniz. Bu, partnerin, özellikle de toksik bir karaktere sahipse, onu terk etmemeniz için size oynadığı oyunlardan yalnızca biridir. Toksik partner, size gösterdiği sevgiyi başkasının size asla göstermeyeceğine sizleri inandırmak ister. Bu sayede ilişkiniz ne kadar toksik olursa olsun ona bağlanmanızı sağlar ve ilişkiyi sağlama alır. 
 
 

Pexels
Sizi Suçlu Hissettirir
 
   Mutsuz olduğunuz bir ilişkiyi sonlandırmada zorlanmanızın en büyük nedenlerinden biri partnerinizin sizi her konuda suçlu hissettirmesidir. Kendi hatalı davranışlarının bile sizin hatalarınızdan kaynaklandığını vurgulayarak ilişkinin tüm sorumluluğunu üzerinize atar. Siz değişmediğiniz ve alttan almadığınız için ilişkinin bu kadar kötü gittiğinin altını çizer. Halbuki bu yalnızca sizi zayıf ve güçsüz hissettirmek için uyguladığı bir yöntemdir. Toksik bir partnerle birlikte olan çoğu birey, yaşanılan tüm sorunların kendisinden kaynaklandığını düşündüğü için ilişkiyi bitirmekte zorlanır. 

Pexels
Alışkanlıklar 
 
   Bir ilişkiyi bitirmekte en çok zorlanılan durumlardan biri de alışkanlıklardan vazgeçmektir. Bir ilişki alışkanlıklar ve düzen üzerine kurulur. İlişki bittikten sonra alışkanlıklar değişir ve yerine yeni bir düzen gelir. Alışkanlıkların yok olmasına alışmak zor da olsa sonunun özgürlüğe çıktığını düşünmek rahatlatıcı olabilir. Alışkanlıklar gelip geçicidir. Unutulmamalıdır ki her bir alışkanlık başka bir alışkanlıkla yer değiştirebilir. 

Pexels
Her Acının Bir Son Kullanma Tarihi Vardır
 
   Toksik ve mutsuz bir ilişkiyi bitirmek, normal ayrılıklardan daha zordur. Yeşeren umutlar, kurulan hayaller, alışkanlıklar ve sevgi… Hepsi birer birer ilişkiden uzaklaşmaya başlamıştır fakat unutulmamalıdır ki her acı gibi aşk acısının da bir son kullanma tarihi vardır. Şimdi hissedilen acılar ileride sizlere umut ve mutluluk olarak geri dönecektir. 

Yukarı Kaydır