Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Bisikletle Dünyayı Dolaşan Kadın: Annie Londonderry
KADIN KAFASI

Bisikletle Dünyayı Dolaşan Kadın: Annie Londonderry

29 Eki 2022

Dünyayı gezmek çoğu insanın hayalidir. Her insan bu uzun seyahat için farklı araçları ve rotaları tercih eder. Tercih edilen araçlardan bir tanesi de bisiklettir. Günümüzde bisikletle dünyayı dolaşan daha çok insana rastlasak da geçmişte bu durum böyle değildi. Çok az sayıda insan bisikletlerine atlayıp dünya turuna çıkıyordu. Bugünkü yazımıza konu olan Annie Londonderry bu insanlardan bir tanesiydi. Bisikletle dünyayı dolaşan ilk kadın olan Annie birçok yönden kadınlara ilham oldu.

Annie’nin gerçekte tam adı Annie Cohen Kopchovsky idi. Ailesi Litvanya’dan Amerika’ya göç etmiş olan bir aileydi. Annie bisikletle dünya turuna çıkmaya karar verdiğinde 24 yaşındaydı, evliydi ve üç çocuğu vardı. Bisiklet Annie’nin 20’lerinde özgürlüğün bir sembolüydü. O yıllarda kadınlara seçme seçilme hakkı ve yüksek öğrenime gidebilme hakkı verilmişti. Annie tüm bu fırsatları kullanarak cesur bir karar vermişti. İddialara göre bu kararı verirken onu etkileyen bir olay da olmuştu. Annie bir barda iki adamın konuşmalarına şahit olmuştu. Bu iki adam aralarında kadınların bisiklete binemeyeceklerini ve bisikletle dünyada tur atamayacaklarını konuşuyorlardı. “Eğer bir kadın, bisikletiyle dünya turu yaparsa, döndüğünde ona $10.000 veririm.” Annie’nin hikayesi ise birçok kadının hikayesi gibi ‘Ben yaparım.’ demesiyle başladı.

Annie dünyadaki turunu 1800’lü yıllarda atmıştı ve bu dönem için bisiklet önemli bir ulaşım aracıydı. Birçok ülkede taşıt olarak kullanılıyor, insanlar evlerine, işlerine ve daha birçok yere bisikletlerle gidiyorlardı. Ancak bunu yapanlar daha çok erkeklerdi. Kadınlar hem giydikleri dar kıyafetleri, hem etekleri, hem de vakitlerini evde geçirmeleri yüzünden bisiklete binemiyorlardı. Ancak zamanla kadınlar bisikleti özgürlüklerinin bir anahtarı olarak görmeye ve kullanmaya başladı. O dönem doktorlar bisiklete binmenin kadın sağlığına zarar vereceğini söylese de bir grup kadın bisiklete binmeye başladı ve devam ettiler. Annie’nin ise bu kadınların arasında en cesur olan olduğunu söyleyebiliriz. Annie 1984 yılında Boston’daki evini ve ailesini bırakarak on beş ay sürecek bir yolculuğa çıktı. Bu yolculukta ona New Hampshire’lı bir su şirketi olan Londonderry Lithia Spring Water Company sponsor oldu. Bu yüzden Annie’nin soyadı Londonderry olarak değişti ve bisikletine de buna dair bir levha takıldı.

Annie aynı zamanda vücudunun bazı yerlerine levhalar yerleştirilerek adeta canlı bir reklam panosu haline getiriliyor. Kadınların artık dünyayı daha rahat keşfetmelerini sağlayan bisiklet Annie için büyük bir özgürlük yaratmıştı. Annie yalnızca kendi mahallesinin yakınlarını değil tüm dünyayı keşfedebilecekti. Artık etraftaki tüm kadınlar Annie’yi bir ikon olarak görüyorlar ve onun başarısıyla gururlanıyorlardı. Özgürleşen her kadın diğerlerine öncü oluyor ve daha büyük bir özgürlük alanı yaratılıyordu. Annie Şikago’ya kadar seyahat etti. Buraya kadar gelmiş olsa da 42 kiloluk kadın bisikleti dünya turuna çıkmak için uygun değildi. Şikago Sterling Bisikletleri adındaki şirket reklam sözleşmesi karşılığı Annie için 26 kiloluk bir erkek bisikletini uyarlamayı teklif etti. Annie teklifi kabul ettikten sonra geldiği yöne dönmeye karar verdi ve oradan Fransa’ya giden bir gemiye bindi.

Annie yolculuğu boyunca gideceği yerleri önceden planlıyor ve buralardaki yerel gazetelere geleceğini haber veriyordu. Bisiklet üzerinde konuşmalar yapıyor, dersler veriyor ve başına gelenleri halka anlatıyordu. Bu hikayeler oldukça ilginçti. Bilinenlerinden bazıları Çin-Japon savaşında savaş hattında vurulduğu, Hindistan’da Bengal Kaplanı avladığı, Fransa’ da haydutlara yakalandığı, başka bir yerde tutuklandığı gibi hikayelerdi. Gittiği yerlerde kendini bazen gazeteci, bazen avukat, bazen tıp öğrencisi, bazen de muhasebeci olarak tanıtıyordu. Fransa’ya gittiğinde de büyük bir coşkuyla karşılandı. Annie’nin sıkı takipçileri ve hayranları oluşmaya başlamıştı. Annie yolda rahat hareket edebilmek için de bazı kostüm değişiklikleri yapıyor. Lastikli kısa pantolonlar ve içinde rahat edeceği bluzlar tasarlıyor. Bisiklet kullanmayı yeni öğrenen bir kadın olan Annie için bu yol oldukça zordu. Ancak pes etmeyi düşündüğü anlarda dahi yoluna devam etti. Evinin bulunduğu Boston’a bisikletle vardıktan sonra ise ‘Amerika kıtasını bisikletle boydan boya geçen ilk kadın’ unvanını alıyor.

O dönem gazete manşetleri Annie’nin bu macerasından 'Bir Kadın Tarafından Yapılmış En Olağanüstü Yolculuk' olarak bahsediyor. On beş aylık macerası biten Annie eve döndükten bir yıl sonra dördüncü çocuğunu doğuruyor. Bir tekstil atölyesi açarak işsiz insanların istihdam edilmesini sağlayan Annie eşini kaybettiği 1946 yılından bir yıl sonra ölüyor. 2007 yılında yeğeni “Around the World on Two Wheels” adında bir kitap yazarak Annie’nin hayatını anlatıyor. 2013 yılında ise Gillian William isimli bir kadın yönetmen The New Woman: Annie “Londonderry” Kopchovsky bir belgesel yaratıyor. Kadınların özgürleşmesi hareketinin önemli isimlerinde biri olan Annie şu dönem için bile zorluklarla dolu olabilecek bir yolculuğa çıkarak ‘Ben yaparım’ demek isteyen kadınlara iham oldu. 

Kaynak: https://www.cyclistmag.com.tr/2020/07/08/bisikletiyle-dunya-turu-yapan-ilk-kadin-annie-londonderry-kopchovsky/
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?