Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

Birleşmiş Milletlerden Rekor İnsani Yardım Çağrısı

02 Ara 2022

Birleşmiş Milletler (BM) yayınladığı Küresel İnsani Yardım Genel Taslağı’nda 2023 yılında insani yardım yapılacak kişi sayısının 65 milyon kişi artarak 339 milyon kişiye ulaşmasını öngördüklerini belirtti. Bu artış karşısında üye ülkelerden 51.5 milyar dolarlık insani yardım fonu isteyen BM, tarihinin en yüksek insani yardım çağrısında bulundu.

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Afrika Boynuzu’ndaki kuraklılığı, Pakistan’da yaşanan sel hâdiselerini ve Ukrayna’daki savaşı anımsatarak, "Bu yılki aşırı olaylar 2023'e de sıçrayacağı için insani ihtiyaçlar şoke edici şekilde fazla" ifadelerini kullandı. Griffiths, yaşanan olağanüstü olaylardan dolayı 100 milyondan fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını vurgulayarak, "Bu çağrı, eşikteki insanlar için bir can simidi" dedi.

OCHA, DÜNYADAKİ AÇLIĞIN SEBEBİNİN SAVAŞ OLDUĞUNU BELİRTTİ


Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) raporuna göre Rusya – Ukrayna savaşının neticesinde başlayan gıda tedarik krizi savaşın son bulmaması sebebiyle büyük sekteye uğrayarak 45 milyon insanın açlığa mâhkum edildiği belirtiliyor.

BM, 2022 YILI İÇİN BEKLEDİĞİ BAĞIŞIN HENÜZ YÜZDE 53’ÜNE SAHİP


BM’nin 2023 yılı için istediği insani yardım desteği 2022 yılına göre yüzde 25 artış gösterdiği belirtildi. 2023 yılı için açıklamış olduğu yardımın yanı sıra yılın son ayına girilmesine rağmen 2022 yılında toplanması hedeflenen insani yardımın henüz yüzde 53’üne ulaşabildiğini vurgulayan BM, yardımların yetersizliği karşısında çaresiz kaldıklarını belirterek "Bu nedenle insani kuruluşlar eldeki fonla kime yardım edeceğine karar vermek zorunda kalıyor" açıklamasını yaptı.

İklim krizi, salgın ve savaş durumlarının devam etmesinin ihtiyaçların artmasına sebep olduğunu yineleyen Griffiths, zor durumda olan insanlara yardım etmenin önemine değinerek, 2023 yılının dayanışma yılı olmasını diledi. 

BM’YE EN ÇOK İNSANİ YARDIMDA BULUNAN ÜLKE ABD


2022 yılı içerisinde BM’ye en çok insani yardımda bulunan ülke unvanı ABD’ye aitken, Çin ile Hindistan gibi üretken ve büyük sermayeye sahip iki ülkenin BM’nin insani yardım fonuna on milyon dolardan daha az miktarda yardım yapması dikkat çekti.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?