Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Biriyle Sağlıklı İlişki Kurabileceğinizi Nasıl Anlarsınız?

10 Haz 2022

Yeni bir ilişkiye başlamadan önce karşımızdaki insanı tanımak pek tabii zaman alabilir. Fakat bu insanın yalnızca bir kaç özelliğine bakarak dahi sağlıklı bir ilişki kurup kuramayacağınızı anlayabilirsiniz. Aşağıdaki maddeler olası partnerinizin ilişki kurmaya yönelik sağlıklı özellikler taşıdığının habercisi olabilir.

İletişim Becerileri

Sizinle açıkça konuşması, dinlemesi, lafınızı kesmemesi ve sorular sorması sağlıklı bir ilişkinin habercisi olabilir. Karşılıklı olarak sağlıklı iletişim becerilerine sahip olmak sağlıklı ilişkilerin de temelini oluşturuyor. İletişim becerilerimiz ne kadar iyi olursa, ilişkilerimizdeki zorlukları da o kadar kolaylıkla aşabiliyoruz. Öyle ki sağlıklı iletişim becerilerine sahip olmak herhangi bir ilişkinin en önemli yapı taşları arasında yer alıyor. Eğer karşınızdaki insanla konuşurken kendinizi rahatça ifade edebiliyorsanız ve bu insanın sizinle (ve pek tabii başkalarıyla da) etkin iletişim kurduğunu düşünüyorsanız, bu sağlıklı bir işaret olabilir. 

pinterest
Sınırlar 

Karşınızdaki insanın kendine dair sağlıklı sınırlara sahip olması ve bunları size ifade etmesi fazlasıyla önemli bir işaret olabilir. Sağlıklı ilişkilerin olmazsa olmazlarından bir tanesi de partnerlerin kendilerine ait kişisel sınırlarının olması ve karşılıklı olarak bu sınırlara saygı duymasıdır. Eğer karşınızdaki insan kendi sınırlarını rahatlıkla ifade edebiliyorsa bu sizin sınırlarınıza da saygı duyacağı anlamına gelebilir. Kendi sınırlarının farkında olan herhangi biri, haliyle karşısındaki insanın da sınırlarına saygı duyar. İstemediğiniz şeyler için sizi zorlamıyorsa, herhangi bir gerekçe ile vakit ayıramadığınızda size küsmüyorsa ya da kendine ayırdığı zamanlara saygı duyduğu için bunlardan sizin için hemen vazgeçmiyorsa; bunlar fazlasıyla sağlıklı bir ilişkinin temelleri olabilir. 
Eski Sevgililer

Karşınızdaki insanın eski sevgilileri hakkında yapıcı bir üslupla konuşması oldukça önemli bir işaret olabilir. Eski sevgililerimiz ile neler yaşadığımızdan ziyade hem onlar hem de geçmiş ilişkilerimiz hakkında nasıl konuştuğumuz, ilişkilere karşı yaklaşımımızı fazlasıyla ele verebilir. Eski sevgililerimizi sürekli suçlamak, geçmiş ilişkilerimize yönelik tüm sıkıntıları bir önceki partnerimizin üzerine yıkmak sağlıklı ilişkiler kurmakta güçlük çektiğimizi gösterebilir. Bunun aksine yaşadığımız deneyimler ne olursa olsun eski sevgilimizi saygı ile anlatmak, yaşadıklarımız için kendi üzerimize düşenleri üstlenmek çok daha sağlıklı bir yaklaşım olabilir. Eğer bu insan eski partner ve ilişkileri hakkında saygılı konuşuyor, karşı tarafın hatalarından bahsettiği kadar kendi hatalarının da sorumluluğunu üstleniyor, ilişkinin kötü olan kısımları kadar güzel olan kısımlarından da bahsediyorsa, bu olumlu bir işaret olabilir.

pinterest
İlişki Beklentileri

Eğer ilişkilerden sıradışı beklentiler yerine gerçekçi beklentileri varsa; aşk romanı gibi ilişkiler yerine yeteri kadar iyi ilişkiler kurmak istiyorsa, bu kişi iyi bir partner olabilir. Söz konusu romantik ilişkiler olduğunda pek çoğumuz aşk masallarındaki gibi ilişkilerin hayalini kurabiliriz. Partnerlerin birbiri için türlü fedakarlık yaptığı, birlikte apayrı bir dünya yarattığı, birbirleri dışında kimse ile görüşmedikleri ilişkiler heyecan verici görünebilir. Oysa bunlar oldukça sağlıksız ilişkilerin habercisi olabilir. (Bkz. "Aşk Ne Değildir?") İlişkiler doğası gereği her zaman mükemmel olmayabilirler. Dolayısıyla karşınızdaki insanın ilişkilerin kusurlu doğasını benimsemesi ve gerçekçi beklentilere sahip olması bir hayli önemli bir faktör olabilir. 
Sözler ve Eylemler

Sözleri ve eylemlerinin birbiri ile çelişmemesi; tutarlı olması, bu kişi ile sağlıklı bir ilişki kurabileceğinizi gösteriyor olabilir. Yaşamımızdaki insanların söyledikleri ile yaptıkları arasındaki uyum oldukça önemlidir. Neredeyse kurduğumuz her ilişkide karşımızdaki insana güvenebilmek isteriz. Bu güveni yaratan en önemli etmenlerden bir tanesi de karşımızdaki kişinin anlattıkları ile yaptıklarının ne kadar örtüştüğü olabilir. Eğer karşınızdaki insan kendi ile ilgili anlattıklarını gerçekten de yapıyorsa ya da size söylediklerini kelimelerle ifade ettiği kadar eylemleriyle de ifade ediyorsa; bu karşınızdaki insanın güvenilir biri olduğunu ifade edebilir. 

Pek tabii burada bahsi geçen maddeler sağlıklı ilişki özelliklerine yönelik fikir verse de; yine de bu insan sizin için doğru kişi olmayabilir. Kiminle sağlıklı ilişki kurup kuramayacağınızı en iyi kendiniz kestirebilirsiniz. Bunun yanı sıra “İlişkiye Başlamadan Tehlike İşaretlerini Görmek” yazısını okuyarak da karşınızdaki insanın sağlıksız ilişki özelliklerine dair fikir sahibi olabilirsiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?